×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
1. jūnijs, 2013
Drukāt

Aktivitāte šajās pašvaldību vēlēšanās – zemākā pēdējos gados

Foto-LETAFoto-LETA

Vēlētāju aktivitāte šajās pašvaldību vēlēšanās ir bijusi zemākā pēdējos gados, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.

Saskaņā ar jaunākajiem Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) datiem par 915 no 950 vēlēšanu iecirkņiem, 1.jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanās savu izvēli par kādu no politiskajām partijām izdarījuši 45,73% balsstiesīgo iedzīvotāju. Turpretim iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, kas notika 2009.gada 6.jūnijā, pie vēlēšanu urnām devās 53,8% balsstiesīgo. Todien Latvijas iedzīvotāji vēlēja arī Eiropas Parlamentu.

2005.gada 12.martā notikušajās pašvaldību vēlēšanās piedalījās 52,85% balsstiesīgo Latvijas iedzīvotāju, savukārt 2001.gada 11.martā notikušajās pašvaldību vēlēšanās savu balsi par kādu no partijām atdeva 67,98% vēlētāju, liecina CVK interneta mājaslapā atrodamie dati.

Līdz ar to vakar notikušās vēlēšanas ir kļuvušas par vismazāk apmeklētajām Latvijas pašvaldību vēlēšanām šajā tūkstošgadē.

Dati par vēlētāju aktivitāti pilnīgi visos iecirkņos gan vēl tiek apkopoti, un iepriekšējo vēlēšanu pieredze liecina, ka tos var nākties gaidīt vēl vairākas stundas.

Eksperti aģentūrai LETA jau izteikušies, ka zemajai vēlētāju aktivitātei šogad varētu būt dažādi iemesli. Politologs Juris Rozenvalds minējis gan to, ka cilvēki ir noguruši no daudzajām pēdējā laika politiskajām aktivitātēm, gan arī to, ka vēlētāji gluži vienkārši nav aizgājuši nobalsot saulainā un siltā laika dēļ.

Vairāki cilvēki aģentūrai LETA atzinuši – piedalīšanos pašvaldību vēlēšanās viņiem ievērojami apgrūtina apstāklis, ka jādodas balsot uz vienu konkrētu iecirkni.

Politoloģe Iveta Kažoka aģentūrai LETA sacīja, ka viņai pagaidām grūti izskaidrot zemo pilsoņu aktivitāti vakar notikušajās pašvaldību vēlēšanās, taču atbildes uz šādiem jautājumiem parasti tiekot mēģināts rast CVK veiktajās pēcvēlēšanu aptaujās.

Tikmēr neatkarīgais Saeimas deputāts, biedrības “Brīvie demokrāti” valdes loceklis Jānis Upenieks paudis viedokli, ka vēlētāju aktivitāte ievērojami paaugstinātos, ja beidzot tiktu ieviesta iespēja balsot elektroniski.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+