×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. augusts, 2013
Drukāt

Aktuālā aptauja: Kā vērtējat interneta komentāru kultūru Latvijā?
 (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Liene, datorspeciāliste:
 “Es pamatā internetā lasu tieši komentārus, un tie, īpaši anonīmie, ir ļoti naidīgi. Portālos, kuros var komentēt tikai ar savu vārdu un uzvārdu, pārsvarā ir lasāmi saturīgāki ieraksti. Man šķiet, risinājums būtu aizliegt anonīmos komentārus, lai cilvēki neraksta visu, kas vien ienāk prātā.

 

Tāpat, domāju, būtu labi sadalīt tēmas, kuras var un kuras nevar komentēt. Piemēram, ja kāda personība mirusi, šis fakts taču vairs neprasa nekādus komentārus.”

 

Uldis, bankas darbinieks:
 “Manuprāt, lielākā daļa komentāru nav adekvāti, anonīmie komentētāji parasti nepārzina notikumu detaļas un tikai izkropļo realitāti. Varbūt vajadzīga stingrāka cenzūra pašos saitos? Jo nevar jau aizliegt cilvēkiem izteikt savu viedokli. No otras puses, arī cenzēt viedokli nav laba doma, jo te saduramies ar jautājumu par vārda brīvību. Iespējams, risinājums varētu būt reģistrēties portālā kā lietotājam, tā, lai vismaz portāla turētājs zina īstos vārdus, – pieļauju, ka tad cilvēki vairāk domātu par to, ko raksta.”

 

Antra, auklīte: 
”Lasu rakstus internetā, bet komentārus pie tiem gan pārsvarā izvēlos nelasīt, jo tie ir pārāk brutāli, naidīgi, tos lasot, var tikai sabojāt omu.”

 

Zane, grāmatvede:
 “Reizēm lasu gan rakstus internetā, gan arī komentārus, un brīžiem man šķiet, ka latvieši ir slimi. Nevaru spriest par to, kā krievu cilvēki komentē noteiktas situācijas, jo lasu tikai latviešu portālus, bet ieraksti tajos reizēm liekas par traku. Nezinu, kā reaģē personības, uz ko šie komentāri attiecas, – varbūt pieņem, ka tie nāk līdzi kā neizbēgams pavadonis popularitātei, bet, nostādot sevi šo cilvēku vietā, jūtos neomulīgi. Bet vai to vajag aizliegt? Tiešām nezinu.”

 

Arnis, socioloģijas students:
 “Lasu gan interneta rakstus, gan komentārus, arī pats reizēm iekomentēju, pārsvarā portālā “satori.lv”. Arī tajā mēdz būt naidīgi komentāri, slikti konstruēti un ļoti subjektīvi. Bet esmu lasījis arī komentārus pie rakstiem portālos “Delfi” un “Apollo”, kurus ļoti bieži vispār nav vērts lasīt. Ir lapas, kurās darbojas reģistrācija – “satori.lv”, arī žurnāla “Ir”, “politika.lv” portālos, bet vai tas nepieciešams pie visiem ziņu portāliem… Domāju, cilvēki jau apraduši, ka ir daudz naidīgu komentāru, īpaši pie politiskiem rakstiem, kaut vai diskusijas par latviešu un krievu jautājumiem. Pie tiem vienmēr daudz ļoti asu, vienpusēju, ģeneralizējošu komentāru. Bet vai vajag aizliegt komentēt, prasīt reģistrēšanos, sodīt? Drīzāk domāju, ir nepieciešama lapu stingrāka monitorēšana, naidīgo komentāru dzēšana.”

 

Ilze, auklīte:
 Es domāju, ka naidīgo komentāru autorus vajadzētu sodīt. Ne jau likt aiz restēm, bet piespriest administratīvus sodus – pie parku sakopšanas, labierīcību uzkopšanas darbarokas vajag vienmēr.”

 

Arnolds, Rīgas Ekonomikas augstskolas students no Igaunijas:
 “Pats komentārus pie interneta materiāliem nerakstu, bet šad un tad palasos, ko rakstījuši citi. Dažreiz gadās sakarīgi, labi komentāri, bet lielākoties tā ir gluži vienkārši anonīma lamāšanās. Man tas šķiet gļēvi. Nezinu, kā to varētu mainīt, jo vēlēšanās mazināt agresiju vai muļķību internetā savā ziņā saduras ar brīvību internetā, vārda brīvību. Tas ir skumji, jo cilvēki internetā bieži izmanto savu vārda brīvību, lai publiskajā telpā rakstītu muļķīgas un naidīgas lietas. Vai par to vajadzētu sodīt, likt cietumā? Nē, nedomāju vis, jo cilvēkiem jādod tiesības izteikties. Ja ir runa par patiesi naidīgiem komentāriem, tad par tiem būtu jāparūpējas portālu administratoriem, jādzēš, taču nevar cilvēkiem atņemt tiesības rakstīt internetā, ja viņi tā vēlas.”

 

Uzziņa

Latvijā no 2008. līdz 2011. gadam ieskaitot Drošības policijā ierosināti 33 kriminālprocesi par nacionālā naida kurināšanu, bet pērn pirmajā pusgadā ierosināti jau 15 kriminālprocesi.

Naida kurināšana Latvijā lielākoties izpaužas kā naida runa – aizvainojoši komentāri pret kādu noteiktu tautību, rasi vai nacionalitāti, atsevišķos gadījumos netieši draudot ar vardarbību.

Visbiežāk naida runas izpaužas interneta komentāros, pamatā tās vērstas pret latviešiem, krieviem un ebrejiem.

AVOTS: LETA

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Domāju ka komentari daži ir ļoti trāpīgi , asi kādi ir arī vajadzīgi . Jo citadi vairs laikam cilvekam ir tik tālu piegriezies , ka laiž kā …….Labāk lai raksta komentarus , nekā iziet uz ielām . Daļēji tvaika nolaišana. Ārkārtīgi pretīgi ir pasūtijuma komentāri ar kļūdām rakstīti , mūsu premjeru noliedzot. Pasūtijuma darbi …. Daudzi ir tik asprātīgi ka var pārsmieties. Jāļauj rakstīt ir visiem . Komentārus lasu .

Draugiem Facebook Twitter Google+