×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. novembris, 2015
Drukāt

Aktualizē mācību sākšanu skolā no sešu gadu vecuma (12)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Ilustratīvs foto

Plānots, ka mācības 1.klasē tiks piedāvātas no sešu gadu vecuma, šodien, runājot par aktualitātēm vispārējās izglītības saturā un virzīšanos uz kompetenču pieejā balstītu izglītību, republikas pilsētu un novadu izglītības pārvalžu vadītāju un izglītības speciālistu seminārā sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece, Izglītības departamenta direktore Evija Papule.

“Par to ir diskutēts divu gadu garumā. Saprotams, jauniešu domāšana mainās un nākotnē jauniešu vēlme beigt vidusskolu agrākā vecumā būs arvien lielāka.

Tālab daudzas valstis plāno izmaiņas izglītības sistēmā, un arī Latvija vēlas doties šajā virzienā,” sacīja Papule.

Mācības tiktu sāktas ātrāk, taču tās norisinātos citādā formā, norādīja Papule. Šādas izmaiņas saderētu ar kompetenču pieejā balstītu izglītību, kuras mācību satura izstrāde plānota nākamajā mācību gadā. Sākot ar 2017./2018.mācību gadu, kompetenču pieejā balstītu izglītību varētu piedāvāt piecgadniekiem, bet 1.klasē un 4.klasē projekts sāktos 2018./2019.gadā.

Kā norādīja Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks, projekta aprobācijā tiktu iesaistītas apmēram 80 mācību iestādes un plānots, ka projekts pilnībā tiks ieviests līdz 2023.gada 31.decembrim.

Catlaks sacīja, ka Latvija uz kompetencēs balstītu izglītību tiecas kopš 90.gadu sākuma.

“Bērni, kuri tikai tagad sāks mācības, nodzīvos līdz šī gadsimta beigām. Ir skaidrs, ka skolā nav iespējams iemācīt cilvēkam visas zināšanas, kas dzīves garumā noderēs, taču ar kompetenču pieejā balstītu izglītību mēs varam cilvēkos radīt vēlmi pastāvīgi izglītoties mūža garumā,” sacīja Catlaks.

“Mūsu prioritāte šim un nākamajiem gadiem būs kompetenču pieejas attīstīšana, kas ļauj skolēniem darboties gan personisko, gan sabiedrības interešu sasniegšanā,” sacīja VISC vadītājs. Viņš arī norādīja, ka šī pieeja nevar tikt īstenota bez skolotāju sadarbības. “Ja skolotāji paliks kā individuāli karotāji katrs savā klasē, katrs ar savu priekšmetu, nekur tālu netiksim,” uzsvēra Catlaks.

Viņš norādīja, ka ar kompetenču pieejā balstītu izglītību saskan arī šajā mācību gadā vairāk nekā 150 skolās sāktais datorikas apguves programmas pilotprojekts, kura rezultātus gan, pēc Catlaka vārdiem, patlaban būtu pāragri izvērtēt, kā arī sporta un veselības jomas izglītības satura pilnveidošana.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Sāķsim ar jautājumu: Vai Papulei un Catlakam pašiem ir ģimenē bērni?? Izskatās, ka nav!
  JĀSAMAZINA UZ PUSI ŠIE KLERKI (visu zinošie, nekā nejēdzošie), kas IZM savairojušies kā sēnes pēc lietus!!
  Tiem ļaudīm, kuriem pašiem nav bērnu, tuvumā nelaist pie bērnu likteņu lemšanas!! Vienreiz jau bija 6-gadnieku eksperiments, tas neattaisnojās. Izbeigt muļķoties ar bērnu bērnību!!!
  Samazināt 12 kl, programmās ieviest kaut cik saturīgu, pasauli izzinošu, praktiskās iemaņas apgūstošu programmu!
  Skolotāju darbā ieviest VIŅU DARBU KONTROLĒJOŠU KVALITĀTES PĀRBAUDI,citādi nekādi uzlabojumi nav gaidāmi! Pirmajās klasītes un pirmsskolas iestādēs iesaistīt skolotājas un aukles, kurām pašam ir BĒRNI! No pieredzes zinu, ka bezbērnu skolotājas un bērnudārzu audzinātājas ir ļoti nežēlīgas un maza bērna psihi nesaprotošas, ko nevar teikt par skolotājām, kurām pašām bērni, tur attieksme pavisama citāda.

 2. Vajdzētu vēl agrāk-no četriem gadiem! Bet,ja nopietni,tad samazināt vajag nevis skolēnu vecumu,bet gan ministrijas milzīgo birokrātu skaitu,kas no 2004. līdz 2014.gadam palielinājies no 151 jau līdz 197! Tie tad arī tagad cenšas pierādīt,cik ļoti viņi ir vajadzīgi! Skat.rakstu”Birokrātija nemazinās”,Ilze Šteinfelde,nra,29.04.2014,7:38

 3. Atkal te bars savācies un gvelž par to kā bija vecajos labajos psrs laikos. Kad beidzot šī paaudze noies no skatuves, tad straujāk varēsiem tuvoties Eiropas dzīves līmenim!

  • bet tu taču esi blonda kvadrātā – tevi nevar laist skolai lielgabala šāviena attālumā ! Tikai Krivādes tipa gudrības sadzīsi bērniem galviņās !

 4. Nu kā slimi atkal to pašu ķērc – no sešu gadu vecuma, no sešu gadu vecuma… Ja grib skolu ātrāk beigt, tad jālikvidē tās 12 klases un jāatjauno 11 klašu izglītība. Nekas vecuma ziņā nav jāizgudro no jauna, viss jau ir bijis. Jā, un tiešām pēeseres laikos krievu skolās mācījās 10 gadus, skolu beidza 17 gados. Bet latviešu skolās bija 11 gadu izglītība (tāpēc ka papildus bija daudz krievu valodas stundu), attiecīgi vidusskolu beidza 18 gados. Un mācības sāka 7 gados. Sešgadniekiem bija sagatavošanas nodarbības skolā (laikam reizi nedēļā).

  • pēeseres laikos krievvalodīgie pēc videnes paspēja iestāties augstskolā Atbildēt

   bet latviešu valodā mācījušos puišus parāva armijā.
   Pa diviem gadiem strojbatos puse zināšanu izvējojās.
   2 gadu pārtraukums mācībās pasliktināja latviešu
   izredzes iegūt augstāko izglītību.

 5. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Krievu laikā takšu bērni sāka mācīties no 6 gadu vecuma. Tikai viņi negāja skolā, bet tajā pašā bērnu dārzā sagatavošanas grupiņā. Un cik lepni tāds bērniņš atbildēja, ka viņš jau iet sagatavošanas grupiņā.

 6. blondā papule ar cumlaku iztaisīs “latvijas bŗīnumu”…

 7. Vai lietderīgāk nebūtu samazināt mācību laiku uz 11 klasēm. Atbrīvotos gan vietas, gan nauda.Varētu palikušajiem labākajiem skolotājiem pielikt algas.

  • Principā uz desmit. Jo psrs krievu skolām bija 10, un latviešu 11, uz “spec” priekšmetu rēķina – latv.val, un tādiem.

 8. Un kāpēc ne no piecu, četru vai, vēl labāk, trīs gadu vecuma? Iedomājieties tikai, desmitgadīgs jaunulis jau citētu no galvas Platonu lappusēm vien, mācētu pierādīt teju visas līdz šim zināmās teorēmas, sparīgi diskutētu par renesanses laikmeta mākslas virzieniem, publicētu kaudzēm esejas… Nē, vēl labāk no diviem gadiem skolā sūtīt, kā pārstāj rāpot, tā solā iekšā!:DD

  • Nevanu nevienu iedomāties, kas pat ar diviem maģistra grādiem varētu kaut ko no Platona pacitēt. Uzprasiet, lai pastāsta par Platonu universitāšu absolventiem…. Es gan nedomāju , ka tas ir aktuāli, bet arī par mūsdienu pasaules aktualitātēm viņi īpaši nebūs pazīstami, jo mācījušīes Platonu – atkal un atkal, un tāpat neko neatcerās – 5.klasē, 10. klasē 1, kursā, atkal maģistratūrā tas pats…

   Star citu, jo ātrāk viņi tai skolā iet, tur, kur ir tāda sistēma – viņi spēlējas, dara praktiskas lietas – to ko būdu darījuši, ja ģimenes dzīvotu mājās kā agrāk pirms visi sāka iet uz darbu… Neviens zubrīt viņiem neko neliek… To vēlāk un paši

Draugiem Facebook Twitter Google+