Foto – Shutterstock

Alerģijas savaldīšana – ne ar pašārstēšanos 1

Laika apstākļi vēl ir mainīgi, bet šur tur jau zied alkšņi un lazdas. Tāpēc pavasaris daudziem sagādā ciešanas: asaro acis, ir kairinājums kaklā, iesnas, šķavas, klepus.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Eiropā ir aptuveni 50 ziedputekšņu alergēnu, un arvien biežāk alerģiska reakcija parādās cilvēkiem, kuri līdz šim bijuši no tās pasargāti, jo imunitāte ir novājināta. Diemžēl alerģiskas izpausmes var rasties jebkurā vecumā. Lai gan alerģija vairākumā gadījumu sākas bērnībā vai jaunībā, arvien biežāk tā pārsteidz pusmūža cilvēkus. Retums nav arī krustotā alerģija, kad paaugstināta jutība var būt pret vairākiem vienam alergēnam radniecīgiem augiem vai, piemēram, reakcija pret bērza ziedputekšņiem var pastiprināties spilgtā saulē un apkārtējās vides putekļos.

Organisma aizsargreakcijas izpausme atkarīga no alergēna un tā daudzuma, vai tas nokļuvis organismā ieelpojot, ēdot vai caur ādu. Lai izvairītos no nelabvēlīgām izpausmēm, labākais veids ir atrasties ārpus ziedēšanas epicentra – doties turp, kur ziedēšana vēl nav sākusies vai jau beigusies. Šādas aerobioloģiskās prognozes Latvijā var uzzināt mājaslapā www.zied.lv. Alerģiskiem cilvēkiem piemērota vide ziedēšanas laikā ir kalnos vai pie jūras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ir alerģija pret kāda auga ziedputekšņiem, ieteicams katru vakaru mazgāt matus, jo tajos nosēžas visvairāk kairinātāju. Āra apģērbu nevajadzētu ienest guļamistabā, un pēc mazgāšanas to nav vēlams žāvēt ārā vai uz balkona. Arī logu pa nakti der aizvērt, bet mājokli vienreiz dienā uzkopt ar mitru lupatu. Telpas vislabāk vēdināt pēc lietus – laukos vakarpusē, bet pilsētās no rīta, kad putekšņu koncentrācija ir mazāka.

Smagos alerģijas gadījumos bez farmaceitiskiem līdzekļiem iztikt nevar. Jaunākās paaudzes medikamenti novērš nepatīkamās kairinājuma izpausmes un nerada miegainību.

Ja ir alerģiskas iesnas, farmaceite Inese Žogla brīdina atturēties no pašārstēšanās, jo vienas un tās pašas zāles alerģijas un vīrusa izraisītas deguna tecēšanas vai aizlikuma gadījumā neder – nepiemēroti pilieni vai aerosols situāciju var vēl vairāk pasliktināt. Abos gadījumos profilaksei un ārstēšanai degunu var skalot ar sāls vai jūras ūdeni, ko var pagatavot mājās vai nopirkt gatavu. Procedūra palīdz atbrīvoties no visa, kas nosēžas uz deguna gļotādas un var kļūt par kairinājuma avotu.

Ja zina, kura auga ziedputekšņi izraisa alerģiju, jau pirms tam jāuzsāk imūnterapija. Alergoloģe Signe Puriņa uzsver, ka tā ir vienīgā alerģijas ārstēšanas metode, kuras mērķis ir nevis simptomu mazināšana, bet gan atbrīvošanās no cēloņa. Tiesa, injekcijas, pilieni vai tabletes jālieto vismaz trīs gadus, bet alerģijas izpausmes un glikokortikoīdu un antihistamīna līdzekļu nepieciešamība samazinās jau pirmajā gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.