×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Alergoloģe: “Galvenokārt alerģijas veidošanās vaininieks ir mūsu dzīvesveids un produktu izvēle

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saskaņā ar Neutral akadēmijas veikto aptauju, iedzīvotājiem alerģiskas izpausmes visbiežāk rodas no mazgāšanas līdzekļiem, atsevišķiem pārtikas produktiem, medikamentiem, kosmētikas un ziedputekšņiem.

Neutral akadēmijas alergologi šo gadu ir pasludinājuši par Bērnu gadu, aicinot daudz lielāku uzmanību pievērst esošo un topošo vecāku paradumiem un neveicināt alergēniem bagātas vides veidošanos. Jo vecāki ilgāk pirms bērna dzimšanas lielāku uzmanību pievērsīs savam dzīvesveidam, jo vēlāk paši un bērni būs mazāk pakļauti alerģiskām izpausmēm.

Mūsdienās, kad attīstītajās valstīs alerģiskas izpausmes var jau novērot aptuveni 40% iedzīvotāju un ir skaidrs, ka šis īpatsvars tuvākajos gados tikai pieaugs, ārsti mudina negaidīt alerģisku simptomu parādīšanos, bet savlaicīgi pievērst uzmanību saviem ieradumiem.

Dace Kārkliņa, Neutral akadēmijas alergoloģe: “Galvenokārt alerģijas veidošanās vaininieks ir mūsu dzīvesveids un produktu izvēle, ko izdarām ik uz soļa. Ilgstoši saskaroties ar atsevišķiem alergēniem, tie veicina alerģisku izpausmju rašanos. Tāpēc mums pašiem ik uz soļa būtu jāpiedomā pie saviem paradumiem un daudz rūpīgāk jāiepazīst produktus, lai, piemēram, mazgāšanas un ķermeņa kopšanas līdzekļi, būtu nealerģiski, bet pārtika pēc iespējas dabiskāka. Tikai tā mēs varam pasargāt sevi no alerģijas attīstīšanās dzīves laikā un arī nākamās paaudzes, lai alerģiskas izpausmes tām neiedzimst no vecākiem.”

Katrs ceturtais aptaujātais norāda, ka alerģiskas reakcijas tiem rodas no mazgāšanas līdzekļiem un 17% no kosmētikas un ķermeņa kopšanas līdzekļiem. Mazāk ar šo alergēnu saskaras gados jauni cilvēki – līdz 30 gadiem. Neutral akadēmijas alergologi iesaka savlaicīgi pievērst uzmanību mazgāšanas un ķermeņa kopšanas produktu izvēlei un iespēju robežās izvēlēties tādus, kas neizraisa alerģiju un kurus iesaka profesionālas ārstu organizācijas.

Katrs piektais respondents norāda, ka alerģiskas problēmas tiem rodas no atsevišķiem produktiem uzturā un tikpat daudz respondentu cieš no medikamentiem. Interesanti, ka no medikamentu izraisītām alerģijām visvairāk cieš nevis veci cilvēki, bet gan iedzīvotāji vecumā no 30 – 50 gadiem. Turklāt zāles izraisa alerģijas divreiz vairāk sievietēm nekā vīriešiem.

16% iedzīvotāju ir novērojuši, ka alerģiskas reakcijas tiem rodas no ziedputekšņiem, 15% no putekļu ērcītēm, bet 13% – no atsevišķām smaržvielām. Jāmin, ka šobrīd Eiropas Komisijas līmenī tiek strādāts pie atsevišķu alergēnu smaržvielās ierobežotas izmantošanas kosmētikā.

Starp citiem alergēniem iedzīvotāji min piesārņotu gaisu, sienu un zāli pļavā, kā arī alkoholu. Aptauju pēc Neutral akadēmijas pasūtījuma veica GFK CR Baltic. Tajā piedalījās 1001 respondents.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+