×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

Politiķu intrigas, varas “virtuve”. Iznāk ulmaņlaiku politiķa Bērziņa nepublicētie materiāli (2)

Foto no Kara muzeja krājumaFoto no Kara muzeja krājuma

“Šajā grāmatā, cik notikumi palikuši atmiņā, kas, gadiem ejot, šur tur izbālējuši, un cik man bija iespējams atrast publicētajos dokumentos un laikabiedru atmiņās, esmu centies bez aizspriedumiem un pārspīlējumiem atstāt savu liecību par dramatiskāko posmu mūsu tautas un valsts dzīvē,” tā savās “Nepublicētajās atmiņās” raksta pirmskara Latvijas valdības ministrs Alfrēds Bērziņš. Jau tuvākajās dienās viņa nepublicētās atmiņas kļūs par publicētām, jo tiks izdotas apgādā “Lauku Avīze”.

Ilgus gadus Latvijas 30. gadu beigu Kārļa Ulmaņa valdības iekšlietu ministra biedra un sabiedrisko lietu ministra Alfrēda Bērziņa (1899 – 1977) trimdā pierakstītie memuāri glabājās ASV Hūvera institūta arhīvā Stenforda universitātē. Bija zināms, ka Bērziņš tajos pierakstīto izmantojis savai atmiņu grāmatai “Labie gadi”, kas svešumā iznāca 1963. gadā, bet “LA” apgādā – pagājušogad. Pateicoties LU Vēstures un filozofijas fakultātes asociētā profesora Ērika Jēkabsona pūlēm, tika iegūta šo memuāru kopija, un izrādījās, ka publicēšanai neparedzētajās piezīmēs agrākais ministrs bijis vēl atklātāks nekā plašam trimdas lasītāju lokam reiz domātajos “Labajos gados”. Tur lasītājam bija aiztaupītas lietas, kas acīmredzot tika uzskatītas par 30. gadu Latvijai godu nedarošām – politiķu intrigas, varas “virtuve”, atsevišķu personu neglaimojoši raksturojumi, arī nesaskaņas ar Kārli Ulmani. Memuāros Bērziņš varēja atļauties nepieklusināt, un tādējādi būt atklātāks personu raksturojumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Itkā ne par tēmu ,bet Kviesim nebija dzīvoklis un viņš kā prezidents dzīvoja pilī ,faktiski nekādu jaunu prezidentu 1936 .g. ievēlēt nevarēja ,bet Ulmanis Kviesim apsolīja ka bijušam prezidentam pienāksies dzīvoklis un Kviesis piekrita ,tā Ulmanis kļuva par prezidentu. Tagad Bērziņš ir kārtīgi izčakarējis nākošos prezidentus ,pašam lauku māja ,dzīvokli nevajaga, Ulmaņa ierosmi atcēla, bet kur dzīvos nākamie prezidenti pēc amata termina beigām? Gan jau būs atkalkādas rebes , nākošais vai aiznākošais prezidents atteiksies kandidēt uz otru termiņu ,kādam citam par labu ,ja tas atjaunos bijušā prezidenta tiesības uz dzīvokli.

  2. Tā ir bijis un būs ,konkurentiem iedot vēstnieka amatus, ,labāk zināmais ,Hitlers un Pāpens ,Pāpenam bija jāvada valsts ,bet Hitlers piesolīja sūtņa amatu Turcijā un tā Hitlers kļuva par Kancleru ,mūsu pašu Kalniete un Kariņš ir izsūtīti trimdā uz Briseli ,faktiski Kariņam būtu jāvada Vienotība.

Draugiem Facebook Twitter Google+