Kultūra
Kultūrpolitika

Alfrēda Kalniņa un Viljama Šekspīra gaismēnu spēles0


No kreisās: Olga Dreģe, Mārtiņš Zilberts, Inga Šļubovska-Kancēviča un Juris Jope.
No kreisās: Olga Dreģe, Mārtiņš Zilberts, Inga Šļubovska-Kancēviča un Juris Jope.
Foto: Matīss Markovskis

23. augustā VEF Kultūras pilī un 24. augustā Vidzemes koncertzālē “Cēsis” izskanēs koncertprogramma “Gaismēnu spēles”, kurā savīsies Alfrēda Kalniņa solodziesmas, Viljama Šekspīra soneti un ķīniešu izcelsmes mākslinieces, gleznotājas Marijas Žangas “emociju gleznas”.

“Ideja par latviešu kamermūzikas programmu ar Alfrēda Kalniņa solo dziesmām man radās jau pirms pāris gadiem. Kalniņa mūzika prasa nobriedušu balsi un personību. Studiju gados nebija to iespējams realizēt, bet tagad ir pienācis īstais laiks… Un kad tad vēl, ja ne tik zīmīgā gadā, kad komponists svin savu 140. jubileju. Vēl jo vairāk, ja mums zvaigznes sastājušās tā, ka koncerta pirmizrādes datums ir tieši komponista dzimšanas dienā, proti, 23. augustā,” ideju atklāj Juris Jope. Arī dziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča piekrīt, ka A. Kalniņa dziesmas jāizpilda pieredzējušam māksliniekam: “Viņa solodziesmas prasa pieredzējušu mākslinieku – personību, lai izteiktu visas nianses, ko meistarīgais komponists ielicis savā mūzikā ar bagātīgu skaņu paleti: gan romantika, gan tautasdziesmas intonācijas, gan sarežģītāka harmoniskā valoda. Dziedot šī komponista dziesmas, es piedzīvoju īpaši filozofiski emocionālu krāsu, jo šī mūzika izstaro siltu labestību, atspoguļo Latvijas dabas skaistumu, un pazib arī humora dzirksts. Manuprāt, mīlestības tēma komponistam ir bijusi sevišķi tuva, dziļi personīgi izjusta. Viņš smalki, klusi atspoguļo atzīšanos mīlestībā, ar gaišu sapņainību, skumju noskaņām, mīlas reibumu, skaistām atmiņām, neskatoties uz dziļi ievainotu sirdi. Šīs krāsas palīdz atklāt brīnišķīgie latviešu dzejnieki Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe, Rainis, Atis Ķeniņš.”

“Koncertprogrammā “Gaismēnu spēles” satiksies trīs dažādas pasaules, kas lieliski papildina viena otru. Sentimentālās, liriski dramatiskās A. Kalniņa solodziesmas, Latvijas Nacionālās operas solistu Ingas Šļubovskas-Kancēvičas un Jura Jopes sniegumā lieliski sadzīvo ar leģendārās Dailes teātra aktrises Olgas Dreģes lasītiem V. Šekspīra groteskajiem, pārdomu pilnajiem sonetiem, ko literatūras vēsturnieki atzīst par “miniatūriem meistardarbiem”. Savukārt koncertprogrammas vizuālo noformējumu nodrošinās ķīniešu izcelsmes māksliniece (urban designer), gleznotāja Marija Žanga, ievedot klausītājus savā emociju pasaulē: katra koncerta laikā skatītājiem būs iespēja sekot līdzi, kā top unikāla, neatkārtojama “emociju glezna” mākslinieces interpretācijā, kur satiksies Šekspīra un Kalniņa radītie tēli vienā veselumā. “Varbūt sākotnēji var likties, ka šīs trīs pasaules ir tālu viena no otras – A. Kalniņa solodziesmas, V. Šekspīra soneti un M. Žangas gleznas, bet, strādājot ar materiālu un iedziļinoties tajā, sapratu, ka visas šīs trīs pasaules iet roku rokā un lieliski papildina viena otru,” atklāj Juris un piebilst: “Arī mākslinieki koncertprogrammai nav izvēlēti nejauši. Ar Olgu Dreģi mēs iepazināmies pirms pāris gadiem izrādē “Septiņas vecmeitas” un jau tad vienojāmies, ka jāveido kopīgs projekts. Godīgi sakot, neredzu labāku Šekspīra sonetu interpretētāju. Inga Šļubovska-Kancēviča ir vadošais liriskais soprāns Latvijā, un viņai piestāv tieši A. Kalniņa mūzika. Savukārt LNOB galvenais koncertmeistars Mārtiņš Zilberts ar savu pieredzi un virtuozitāti ir liels pienesums šai programmai.”

Koncertā izskanēs A. Kalniņa solo dziesmas “Brīnos es”, “Tev!”, “Sapņu tālumā”, “Rudeņa zieds”, “Es mīlu tevi”, “Līst klusi”, “Ziedoņa idille” ar Raiņa, Aspazijas, R. Blaumaņa, A. Niedras un citu latviešu dzejnieku vārdiem. Tas viss ir apvienots ar skaistu nosaukumu “Gaismēnu spēles”, par ko Juris smaidot stāsta: “Koncerta nosaukums radies no glezniecības termina – gaism­ēnas. To definē kā gaišāku un tumšāku krāsu laukumu maiņu, silto un vēso krāsu laukumu kontrastus. Tas pats attiecināms uz dzīvi, mīlestību. Kurā nav tikai melnā un baltā krāsa, bet ir to mijiedarbība. To visu jūs varēsiet izbaudīt koncertprogrammā, kur mīsies groteskais Šekspīrs, sentimentālais un liriski dramatiskais A. Kalniņš un neierastu fantāzijas plūdumu skatītājiem nodos M. Žanga, kas koncerta laikā, visiem redzot, radīs unikālu gleznu.”

 

23. VIII 19.00 VEF Kultūras pils, Rīga

24. VIII 19.00 Vidzemes koncertzāle “Cēsis”

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 12 līdz 25

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Pirms kino mūzikai veltītās koncerttūres krāšņā fotosesijā satiekas Andrejs Osokins un māsas Balanas
22 stundas
LE
LETA
Kultūra
Jaunzēlandē sāks filmēt seriālu “Gredzenu pavēlnieks”
23 stundas
GR
Guna Roze
Kultūra
Guna Roze: “Baby boomer” Dzejas dienas
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Kuldīgas novada peldbaseins – par daudz izšķērdīgs. Pašvaldības dzīvo pāri saviem līdzekļiem? 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta “Citadeles” valdes locekle Purgaile
17 minūtes
LE
LETA
Dabā
Nākamās nedēļas sākumā gaisa temperatūra noslīdēs vēl zemāk: pirmās prognozes
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Negaidīts atklājums, kā mazināt globālās sasilšanas problēmu
57 minūtes
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žanna Dubska: “Ja spāres vecumā turpini būt tārpiņš, kaut kas nav pārvarēts”
Intervija 1 stunda