×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

“Rīgas ūdens” nolēmis pārdot vēsturisko ūdenstorni Āgenskalnā (5)

Foto - LETAFoto - LETA
Uzziņa

Vēsturiskie ūdenstorņi Rīgā

Divi torņi kāpā starp dzelzceļa līnijām Mazajā Matīsa ielā 2a, pie Matīsa kapiem tapuši 1897. gadā; projektējis vācu inženieris Oto Ince, cēlis būvinženieris Rudolfs Frišs.

Tornis Āgenskalna priedēs, Alīses ielā 4, celts 1909. – 1911. gadā; autors vācbaltu arhitekts Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs.

Čiekurkalna tornis Gaujas ielā 21, celts 1912./1913. gadā, arhitekts V. L. N. Bokslafs.

Pieredze

Siguldas ūdenstornī – izstāžu telpa

Kopš 2009. gada Siguldas vecajā ūdenstornī darbojas kultūras un mākslas telpa "Siguldas tornis". 1951. gadā celtā ūdenstorņa uzdevums reiz bija apgādāt ar ūdeni tvaika lokomotīves. Rekonstruētajā "Siguldas tornī" tagad notiek izstādes, gleznošanas nodarbības, literāri pasākumi, aktivitātes bērniem, u. tml. Telpas tiek arī izīrētas pasākumiem, arī jaunlaulātajiem kāzu dienā.

Rīgas jūgendstila ūdenstorņi Matīsa ielā, Āgenskalnā un Čiekurkalnā savulaik bija Rīgas modernizācijas pazīme. Gāja laiks, būvju tehniskā nozīme zuda, un tagad to vērtību nosaka valsts aizsargāta arhitektūras pieminekļa statuss. Sabiedrības interese, kāda modusies pēc tam, kad uzņēmums “Rīgas ūdens” paziņoja par nodomu vienu no torņiem pārdot izsolē, tikai apstiprina, ka rīdzinieki tos pieskaita pilsētas simboliem.

Vēsture

Vajadzība pēc centralizētas ūdensapgādes un ūdenstorņiem Rīgas priekšpilsētās samilza līdz ar industrializāciju un tai sekojošo iedzīvotāju skaita pieaugumu un apbūves intensificēšanos 19. gadsimta 80. gados. Vienstāva, divstāvu namiņus sāka nomainīt daudzstāvu īres ēkas. Lai “uzdzītu” ūdeni augšstāvos, vajadzēja artēziskos urbumus, sūkņu stacijas un torņus. Akas nomalēm vairs nederēja ne tikai lielās spaiņu stiepšanas pēc, bet arī tādēļ, ka cilvēka darbības un klātbūtne vairoja gruntsūdeņu piesārņojumu, bet kā sekas – lipīgo slimību epidēmijas.

SIA “Rīgas ūdens” īpašumā šobrīd ir četri vēsturiskie ūdenstorņi – 19. gadsimta beigās Matīsa ielas galā būvētie “dvīņu” torņi, kas ir vecākie, kā arī 20. gadsimta sākumā celtie torņi Āgens­kalna priedēs un Čiekurkalnā. Gan arhitektoniski, gan tvertņu tilpuma ziņā tie ir līdzīgi. “Rīgas ūdens” preses pārstāvis Artūrs Mucenieks uzsver, ka būves jau kādus 40 gadus netiek izmantotas sākotnējiem mērķiem un patiesībā uzņēmumam nemaz nav nepieciešamas. Pat ne ārkārtas gadījumiem, jo priekš tam “Rīgas ūdenim” sūkņu darbināšanai ir dīzeļģeneratori. Arhitektūras pieminekļu uzturēšana uzņēmuma pamatfunkcijās neietilpst un Ūdensapgādes muzejs Balt­ezera sūkņu stacijā jau ir. Tā kā pārējiem torņiem ir dažādas nesakārtotas nianses zemes īpašumtiesībās vai tie šobrīd iznomāti, pirmo nolemts pārdot Alīses torni, kas juridiski tam visvairāk sagatavots, skaidro Mucenieks. Sludinājumi liecina, ka izsoles sākumcena ir 157 200 eiro, un īpašumu veido arī zemesgabals, pagalma izbūve un trīs garāžas. Izsole notiks 30. aprīlī.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Vel tik atliek Latvijas gaisu pardot,tad gan bus viss izpardots.

  2. Vai tad viss mūsu vasltī vēl nav pārdots ????????????????????????

  3. Forši!Pādod to ko nav cēluši.

  4. Rīgā labu saimnieku nav.

  5. visu PĀRDOT UN vienīgi PĀRDOT…

Draugiem Facebook Twitter Google+