×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
3. jūlijs, 2015
Drukāt

Alkohols kļūs dārgāks. Dzersim mazāk vai pirksim nelegālo? (18)

Foto - LETAFoto - LETA
Uzziņa

Uzņēmēji joprojām neziņā

Uzņēmuma "Latvijas balzams" pārstāve Dana Hasana atzīst, ka ražotājus visvairāk neapmierina tas, ka no 1. augusta ieviestā nodokļa likme būs spēkā tikai līdz šā gada beigām. "Diemžēl arī šoreiz politiķi nespēja nākt klajā ar ilgtermiņa akcīzes nodokļa politiku. Nozares uzņēmējiem – ražotājiem, eksportētājiem un importētājiem – tas nozīmē neziņu par to, kas viņus sagaida nākamgad. Kā būs turpmāk, sarunas par to atsāksies jau augustā," saka viņa.

Nozares pārstāvji pieļauj, ka šis akcīzes nodokļa likmes paaugstinājums, visticamāk, nebūs pēdējais. Kāds tas būs un kad tas celsies – no nākamā gada 1. janvāra vai no 1. aprīļa –, pašlaik to varot vien minēt.

No 1. augusta paredzētais akcīzes nodokļa likmes paaugstinājums alkoholam ievērojami nepalielinās šo dzērienu cenas veikalu plauktos. Tomēr alkoholisko dzērienu ražotāji un tirgotāji bažījas, ka, apspriežot budžetu 2016. gadam, naudas trūkums piespiedīs to paaugstināt.

Jo stiprāks, jo dārgāks

Alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecības uzņēmuma “Liviko” mārketinga vadītājs Artjoms Alferjevs rēķina, ka akcīzes nodokļa likmes paaugstinājuma un tirgotāju uzcenojuma ietekmē 0,75 litru vīna pudele un 0,5 litru degvīna pudele pircējiem kļūs vismaz par septiņiem centiem dārgāka.

Arī Baltijā lielākā alkoholisko dzērienu ražotājuzņēmuma “Latvijas balzams” komunikācijas vadītāja Baltijas valstīs Dana Hasana atklāj, ka, pēc viņu aprēķiniem, viens litrs alus veikalu plauktos varētu sadārdzināties par sešiem līdz astoņiem centiem, vienam litram vīna cena var celties vidēji par 12 centiem, bet vienam litram par 12 procentiem stiprāku dzērienu cenas var pieaugt aptuveni par 20 centiem. Dana Hasana gan piebilst, ka pašlaik veikalos vislētāk nopērkamajam degvīnam akcīzes un pievienotās vērtības nodokļi veido 56 līdz 70% no to cenas veikalu plauktos. Ap 20% veido vairumtirgotāju izdevumi un peļņa, bet 10% ir ražotāja izdevumi un peļņa.

Arī Finanšu ministrijā rēķina, ka akcīzes nodokļa pieauguma dēļ cenas, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli par vienu litru alkoholiskā dzēriena, varētu palielināties – raudzētajiem dzērieniem (ar alkohola saturu virs 6%), starpproduktiem (ar alkohola saturu līdz 15%) un vīnam – aptuveni par astoņiem centiem; starpproduktiem (ar alkohola saturu virs 15 tilpumprocentiem) – aptuveni par 12 līdz 13 centiem; alum (ar alkohola saturu 5,8%) – aptuveni par pieciem centiem, bet degvīnam (ar alkohola saturu 40%) – aptuveni par 11 centiem. Raudzētajiem dzērieniem ar alkohola saturu līdz 6% cenai nevajadzētu pieaugt tāpēc, ka akcīzes nodokļa likme netiek palielināta.

Pirks lētāko, meklēs pagrīdē

“Alkoholisko dzērienu cenas, protams, pieaugs. Cik maksās pudele vīna vai alus, tas gan lielā mērā būs atkarīgs no veikalu uzcenojumiem,” spriež ražošanas un vairumtirdzniecības uzņēmuma “Altia Latvia” komercdirektors Normunds 
Ozoliņš. Viņaprāt, lielāko satraukumu rada tas, ka alkoholisko dzērienu sadārdzināšanās kādu daļu ļaužu, kuri bez alkohola ikdienā nespēj iztikt, pamudinās pievērsties dažnedažādiem surogātiem un nelegāliem, apšaubāmas kvalitātes ražojumiem. Uzņēmuma “Liviko” pārstāvis Artjoms Alferjevs gan domā, ka cilvēki, kuri līdz šim veikalos pirkuši pietiekami dārgus un labus dzērienus, šo cenu pieaugumu pat nemanīs. Bet, tā kā lielākā daļa alkoholisko dzērienu pircēju ļoti rūpīgi skaita naudu, parasti izvēlēdamies lētāko, veikalu cenām ceļoties, varētu vairāk pievērsties nelegālajai mājražošanas produkcijai, kā arī nelegālajiem kontrabandas avotiem.


Kurš iegūs, kurš zaudēs

“Tur produkcijas kvalitāte gan ir krietni zemāka, dažkārt pat bīstama dzīvībai. Iznākumā uzņēmēji, kuri strādā legāli un maksā valstij nodokļus, kļūs zaudētāji. Bet nelegālo tirgotāju pozīcijas tirgū nostiprināsies,” saka A. Alferrjevs.

Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Andrejs Strateičuks spriež, ka šis nodokļa likmes paaugstinājums varētu mazliet samazināt alkoholisko dzērienu pārdošanas apjomus. Bet šoreiz tas nebūšot būtisks, un nozare ar to jau esot rēķinājusies. Viņaprāt, cenu kāpums par 2% degvīnam un citiem stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem šoreiz neizraisīs tādu nelegālās tirdzniecības uzplaukumu, kāds tika piedzīvots 2009. gadā, kad pēc akcīzes nodokļa paaugstināšanas cenas veikalu plauktos uzlēca par 30%.

Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis saka, ka priekšlikumu paaugstināt akcīzes nodokļa likmi šoreiz izteikusi nevis ministrija, bet pati nozare. To atzīst arī LANA pārstāvis Andrejs Strateičuks, kurš piedalījās Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas darbā, kurā par to sprieda. “Tā kā jau iepriekš zinājām gan par Finanšu ministrijas pūliņiem atrast jaunus avotus valsts budžeta ieņēmumu palielināšanai, gan par Veselības ministrijas un dažu deputātu priekšlikumiem uzreiz ievērojami paaugstināt akcīzes nodokli alkoholam, šoreiz paši nācām klajā ar iespējami saprātīgāko priekšlikumu – tā, lai nodokļa likmes paaugstināšana nozarei neradītu tik graujošas sekas, kādas piedzīvojām aizvadītajos gados,” paskaidro Andrejs Strateičuks.

“Mēs atceramies, kādas sekas bija nepārdomātai akcīzes politikai no 2009. līdz 2011. gadam – neieņemti plānotie ienākumi valsts budžetā, zaudējumi uzņēmējiem, strauji plaukstošs nelegālā alkohola tirgus. Tādēļ ir būtiski ne tikai veidot pārdomātu un ilgtspējīgu nodokļu politiku, bet arī turpināt mērķtiecīgu ēnu ekonomikas apkarošanu alkoholisko dzērienu ražošanas un tirdzniecības nozarē,” spriež Latvijas Alkohola nozares asociācijas valdes priekšsēdētājs un uzņēmuma 
”Latvijas balzams” ģenerāldirektors Guntis Āboltiņš-Āboliņš. Viņaprāt, jebkādiem akcīzes nodokļa politikas lēmumiem jābūt iepriekš ļoti rūpīgi pārdomātiem.

Uzziņaalkocena

Pirms Jāņiem, 18. jūnijā, Saeimā galīgajā lasījumā steidzami pieņēma likuma “Par akcīzes nodokli” grozījumus, kuri paredz no 1. augusta palielināt akcīzes nodokļa likmi alkoholiskajiem dzērieniem.

Alum akcīzes nodokļa likme palielinās no 3,10 eiro par 100 litriem līdz 3,8 eiro.

Vīnam (neatkarīgi no alkohola satura, bet ne vairāk kā 18%, dzirkstošajam – ne vairāk kā 15%) no 64,03 līdz 70 eiro par 100 litriem.

Raudzētajiem dzērieniem likme atšķirsies. Dzērieniem ar absolūtā spirta saturu līdz 6% likme noteikta 64 eiro, bet ar absolūtā spirta saturu virs sešiem procentiem – 70 eiro par 100 litriem. Līdz šim nodokļa likme visiem raudzētajiem dzērieniem bija noteikta 64,03 eiro par 100 litriem.

Nodokļa likme paaugstināta arī tā sauktajiem starpproduktiem (vermuts, martini u. c.) – par 100 litriem dzēriena ar spirta saturu līdz 15 procentiem nodokļa likme līdzšinējo 64,03 eiro vietā turpmāk būs 70 eiro. Bet ar spirta saturu virs 15 procentiem likme palielinās no 99,6 līdz 110 eiro.

Spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem (degvīns, brendijs, viskijs u. c.) ar 40% absolūtā spirta saturu akcīzes nodokļa likme noteikta 1360 eiro apmērā par 100 litriem spirta. Līdz šim tā bija 1337,50 eiro par 100

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. – Tēti, tēti, šņabim cenu pacēla, tad jau mums mājās vairāk gardumu būs!
  – Nē, dēls, tu mazāk ēdīsi…

 2. Ir gan pagrīdniekiem laime. Varturi viņus patiešām ceļ saulītē arvien biežāk. Lai nu vismaz kādiem veicas!

 3. Pašam vīnus būvēt nav nemaz tik grūti.

 4. Tie 100 gudrie vai nu izliekās par glupiem,vai ir glupi,tur ir muļķim skaidrs,ka pirks točkās,kaut kā interesanti sanāk,neviens likums nedarbojās,ko tie gudrie pieņem.Teiksim štatos,ja tu nepildīsi vai pārkāpsi likumu tevi noraks dzīvu,pie mums nav pat tiesu sistēma,bet kaut kāds izsmiekls,kaut vai Lemberga lieta.

 5. Kur problēma nopirkt šmigu duty-free veikalos?

 6. Nu re cik feina valdības attieksme un atbalsts uzņēmējiem!Likums attiecināms tikai līdz gada beigām! Labi, mēs, aizskrienam un nopērkam to pivcīti, kad iegribas, bet ražotājiem ir jābūt skaidrai, savlaicīgai un saprotamai informācijai par izmaiņām nodokļos un akcīzēs!

 7. nu no vienas puses nedzeru tik daudz lai tas ko iespaidotu, no otras puses vedišu no polijas vairāk. tur jau tagad lētām mazdrusciņ šņabis, vīni vispār puscena . īstie dzerāji jau tagad veikala nevar nopirkt, točkas plaukst un zeļ

 8. Pareizi! Arī šodienas,tāpat kā pirmskara Latvijā,alkoholam ir jābūt valsts monopolam! Nav obligāts vienīgi šo veikalu nosaukuma izkārtņu zaļi sarkanais fons,kā līdz 1940.gadam!
  Izskatās,ka partija”Vienotība”un galvenokārt tās pārstāvētā valdība,ir gatavas turpināt cīnīties pat par dažiem centiem,lai tikai nebūtu jāatsakās no IIN samazināšanas saviem ienākumiem un jāievieš progresīvais ienākuma nodoklis,kā visā pasaulē!

 9. Kāpēc alkohola tirdzniecība nevarētu būt valsts monopols. Kāpēc šī nozare ir atdota tādu alferjevu, hasanu, strateičuku rokās?
  Kas attiecas uz to cenu celšanu, tad neatkarīgi no tā, vai kāds no mums lieto, vai nelieto alkoholu, cietīsim no tā visi.
  Palielināt nodokļus precēm un produktiem no valdības puses nav tuvredzīga muļķība tikai tad, ja valdība sevi nodala no tautas. Ja valdība sevi pieskaita pie tautas un uzskata, ka mēs visi esam valsts, tad šāda nodokļu celšana nozīmē valsts labā atņemt valstij vairāk naudas. Ja valdība sevi nodala no tautas un nodokļos iekasēto naudu uzskata par savu, tad ir cita lieta – jo lielāki nodokļi, jo valdībai lielāks ieguvums – vairāk naudas savām algām, prēmijām, ārzemju ceļojumiem, pašreklāmai, kantoru uzturēšanai, valsts pasūtījumiem priekš draugu firmām u.t.t.

 10. interesants paradokss – slimniekus ārstēs par naudu no nodokļiem, kura iegūta nozūmējot slimniekus(alkoholiķus) …

 11. alkoholu vajadzētu vispār izsniegt par velti un neierobežotos daudzumos !
  Tā alkašas apsprāgtu kā mušas un beidzot būtu no viņiem miers.
  Cik daudz līdzekļu ietaupītos un cik daudz problēmu aiztaupītos !

 12. Lai arī ši nodokļa palielināšana absoluti neskar, velos atzimet ka pirms pagājušās Saeimas velēšanam Laimdota Straujuma solīja nodokļus tuvakajos gados necelt. Šis solījums ir publisks un bez grūtībām atrodams. Tici nu kaut viena vemjotības pārstāvja vārdam

 13. akcīzes nodokļa likmes paaugstinājuma un tirgotāju uzcenojuma ietekmē 0,75 litru vīna pudele un 0,5 litru degvīna pudele pircējiem kļūs vismaz par septiņiem centiem dārgāka.
  ——————
  Labāk nebūtu smīdinājuši,- par dažiem centiem… Ja būtu par dažiem EUR, tad būtu OK!!!

  • galvenais ir mālēties par cīnītāju PRET,
   Pat, ja palielinās par vienu centu visam vilciena sastāvam, varēs cīnīties par alkoholiķu “cilvēktiesībām”(te gan pareizāk būtu runāt par dzīvnieku aizsardzību).

  • Vai tev ir zināmi gadijumi, kad alkohola cenas palielinājums būtiski samazina alkohola patēriņu? Ja ir smadzenes, tad lieto mērķtiecīgi!

Draugiem Facebook Twitter Google+