×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
17. aprīlis, 2012
Drukāt

“Aloja Starkelsen”: Jaunie noteikumi zemniekus rosinās audzēt cietes kartupeļus

garancs_janis

Ja tuvākajā laikā tiks apstiprināti noteikumi par īpaša atbalsta piešķiršanu bioloģisko cietes kartupeļu ražošanai, zemnieki atbalsta dēļ būs ieinteresēti paplašināt šo kartupeļu platības, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” prognozēja kartupeļu cietes ražošanas uzņēmuma SIA “Aloja Starkelsen” ģenerāldirektors Jānis Garančs.

“Pagājušais gads bija pēdējais, kad cietes ražošana bija subsidēta. Līdz ar to “Aloja Starkelsen” pieņēma stratēģisku lēmumu turpmāk kartupeļu cieti ražot tikai no integrēti un bioloģiski audzētiem kartupeļiem. Patlaban visās instancēs ir apstiprināti noteikumi par īpaša atbalsta noteikšanu audzētājiem, diemžēl tā pieņemšana valdībā kavējas. Būtiski, ka neprasām atbalstu no nacionālā budžeta, šis ir nodalījums no Eiropas Savienības (ES) atbalsta nacionālajām kvalitātes shēmām,” sacīja Garančs.

Viņš norādīja, ka zemniekam, kas audzē cietes kartupeļus, saskaņā ar nacionālo kvalitātes shēmu plānots 56 latu atbalsts par vienu tonnu kartupeļu cietes. Līdz šim zemnieks saņēma subsīdiju par cietes kartupeļu audzēšanu – ap 32 latiem par kartupeļu cietes tonnu. Turklāt zemnieki, kas audzē bioloģiskos cietes kartupeļus, turpinās saņemt 319 eiro jeb 223 latu atbalstu par hektāru.

“Patlaban “Aloja Starkelsen” sadarbojas ar apmēram 50 saimniecībām visos reģionos. Jaunie noteikumi rosinās zemniekus audzēt vairāk. Uzņēmums labprāt slēgtu līgumus kaut vai ar 100 zemniekiem, tomēr plānojam, ka pieaugums varētu būt apmēram 15%,” atzina Garančs.

Viņš sacīja, ka uzņēmums slēdz līgumus uz gadu ar fiksētu cenu, kam klāt nāk divas piemaksas rudenī un pavasarī.

“Iepirkuma cenas ir 2,5 santīmi par kilogramu. Sākotnēji cena izskatās zema, bet, ja pierēķina klāt bonusus, kā arī īpašo cietes kartupeļu atbalstu, kopā sanāk seši līdz desmit santīmi. Svarīgi, ka pieņemam nešķirotus kartupeļus tieši no lauka, tādēļ zemniekam nav papildus izdevumu kā pārtikas kartupeļu nodošanā. Cenas svārstās atkarībā no cietes satura kartupeļos – jo tas augstāks, jo labāka cena,” sacīja Garančs.

Viņš arī atzina, ka pērn bija labas kartupeļu ražas – līdz 43 tonnas no hektāra, jo bija labvēlīga vasara un novākšanas laikā ilgstoši nelija. Savukārt šogad, ja laika apstākļi būšot labvēlīgi, kartupeļu stādīšanu plānota kā katru gadu – maija sākumā.

“Aloja-Starkelsen” īpašnieks ir zviedru korporācija “Lyckeby Culinar”. Kopuzņēmums dibināts 1991.gada jūnijā. Uzņēmumā strādā 45 darbinieki. “Aloja-Starkelsen” ir lielākais kartupeļu cietes ražotājs Baltijas valstīs.

Iepriekšējā finanšu gada laikā, kas ilgst no 1.janvāra līdz 31.augustam, uzņēmuma apgrozījums bija 3,15 miljoni latu salīdzinājumā ar 1,46 miljoniem latu pirms gada. Šī gada plāns ir 3,5 miljoni latu.

Savukārt uzņēmuma peļņa iepriekšējā finanšu gadā bija 70 726 lati salīdzinājumā ar 52 787 latu zaudējumiem iepriekš. Šī gada peļņas prognoze ir 200 000 latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+