×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Alsungas murkšķi arī šogad Murkšķa dienā guļ ziemas miegā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tāpat kā citus gadus, arī šogad 2.februārī jeb Murkšķa dienā Alsungas novada Reģos mītošie stepes murkšķi jeb baibaki turpina gulēt ziemas miegā, informēja murkšķu audzētavas “Jaunstuči” īpašniece Silvija Tetere.

Šodien ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin Murkšķa dienu, kurā, kā katru gadu šajā datumā ierasts, pēc slavenākā Amerikas murkšķa Fila uzvedības mēģina noteikt, cik drīz iestāsies pavasaris.

Savukārt Alsungas novadā mītošos murkšķus nav plānots modināt. Priekšlaicīga modināšana nav vēlama pašam dzīvniekam, jo rada stresu un problēmas, skaidroja Tetere.

“Ziemas miegā murkšķi gulēs līdz februāra beigām, marta sākumam, tad pamazām, katrs pēc savas sajūtas, modīsies un jau uzreiz domās par pārošanos. Katrā ziņā murkšķu ziemas miegs ir ļoti atkarīgs no laika apstākļiem, jo, ja iestāsies silts laiks, tad pavasara rosība būs ātrāka, bet, ja laika apstākļi būs vēsi, tad, protams, murkšķi vēl kādu brīdi nosnaudīsies savās siltajās siena migās,” prognozēja Tetere.

Murkšķu tūrisma sezonas atklāšana šogad paredzēta 25.aprīlī, kad baibaki atkal gaidīs ciemos apmeklētājus.

2.februārī tiek svinēta Sveču jeb Ziemas Māras diena. Dažviet pasaulē šī diena tiek dēvēta arī par Murkšķa dienu. Murkšķa dienu ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin jau kopš 1887.gada. Tā pakāpeniski pārvērtusies par valsts mēroga notikumu un ievērojamiem svētkiem ar dažādām atrakcijām, konkursiem un cita veida izpriecām. Šos svētkus pasaulē populārākus padarīja 1993.gada filma “Murkšķa diena” ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās.

Saskaņā ar vācu imigrantu ASV ieviesto tradīciju, ja murkšķis šajā dienā iznāks no alas un ieraudzīs savu ēnu, ziema turpināsies vēl pusotru mēnesi. Ja ēnu saskatīt neizdosies, pavasaris iestāsies agri. Leģenda vēsta, ka vācieši sākotnēji murkšķus esot izmantojuši par sezonāliem barometriem.

ASV daži zinātnieki ir mēģinājuši pārbaudīt un salīdzināt murkšķa paredzējumus ar reālajiem klimatiskajiem datiem un konstatējuši, ka tie nav precīzi, tāpēc labāk paļauties hidrometeoroloģisko centru laika prognozēm, atzina Tetere.

Teteres piemājas lauku saimniecība “Jaunstuči”, kas atrodas Alsungas novada Reģos, ir vienīgā specializētā murkšķu saimniecība Latvijā un visā Baltijas reģionā. Atsevišķus stepes murkšķus jeb baibakus Latvijā tur vairākās saimniecībās kā eksotiskus dzīvniekus, bet, tā kā tiem nepieciešams nodrošināt speciālus apstākļus ziemas guļai, murkšķu turēšana mūsu klimatiskajos apstākļos nav populāra.

Latvijā murkšķi parasti ziemas guļā dodas oktobrī vai novembrī un mostas februāra beigās vai martā. Gulēšanas ilgums ir visnotaļ atkarīgs no laika apstākļiem.

Murkšķu audzētava “Jaunstuči” dibināta 2005.gadā. Audzētava atrodas Alsungas novadā netālu no Reģu muižas, ceļa posmā starp Alsungu un Ēdoli. Audzētavā dzīvo vairāk kā 22 stepes murkšķi jeb baibaki, kuriem pilnībā tiek nodrošināti dzīvniekiem noteiktie labturības noteikumi. Murkšķi tiek turēti lauku tūrisma popularizēšanai un bērnu izglītošanai par dzīvniekiem.

Audzētava pieejama apskatei no maija līdz oktobrim.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.4
Alūksne +9.8
Daugavpils +9
Saldus +7
Liepāja +10.4
Jelgava +10
Ventspils +12.3
Limbaži +9
Madona +10
Rēzekne +10
Draugiem Facebook Twitter Google+