×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. novembris, 2013
Drukāt

Unikāls gadījums: ražotājs māca, kā viņa produktu patērēt mazāk (2)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Zaļo ideju aktivitātei ir vienkāršs izskaidrojums. Cilvēku skaita pieauguma vektors drīz neizbēgami sadursies ar dabas resursu samazināšanās vektoru. Jautājums ir tikai – kad?

Zaļā ideoloģija māca – domā globāli, rīkojies lokāli. Gribi novērst klimata pārmaiņas, taupi pats! Iekārtas un ierīces, izgājušas tehnoloģiskos līkločus, patiešām daudzās jomās šodien spēj konkurēt un, iespējams, drīz pārspēs tradicionālās. Kā vēsturisku kuriozu var atgādināt, ka kādreiz Baltijas dzintaru kuršu vikingi izmantoja kā ērtu un tradicionālu kurināmo. Varbūt nākotnē tikpat mežonīga (neizdevīga) liksies doma krāsnis kurināt ar dabisku koku…

Lai efektīvāk ekonomētu energoresursus un saudzētu dabu, tika izveidotas daudzas nevalstiskas un uzņēmumu finansētas organizācijas. Pirmais vairāk uz mājsaimniecību auditoriju tendētais energoefektivitātes centrs Baltijā bija AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centrs (EEC), kas darbojas jau 17. gadu. Sēkla, ko sēja daudzi videi draudzīgi domājoši speciālisti un uzņēmēji, sākusi nest ražu, un, pieaugot visu energoresursu cenai, energoefektīvās apkures, apgaismojuma un mikroģenerācijas iekārtas šobrīd reāli konkurē ar tradicionālajām.

Zaļo tehnoloģiju demonstrācijas salonā šobrīd jau pārstāvēta 70 sadarbības partneru produkcija, kas mainās. Piemēram, vecā parauga energoefektīvās lampas vairs nav aktualitāte. Centrā var aplūkot jaunās “Osram” LED lampas. EEC centrs nav sertificēta laboratorija, tas neizsniedz atzinumus. Tomēr tur pastāstīs, kā pareizi iegādāties, piemēram, saules kolektorus. Vispirms jānoskaidro, cik liels ir siltā ūdens patēriņš, un tad var iegādāties šim patēriņam atbilstošas jaudas saules kolektoru. Ja ir pārāk jaudīgs kolektors, tā saražotais siltais ūdens nav nepieciešams un ierīcei nākas stāvēt dīkā, kas arī neatbilst energoefektivitātes pamatprincipiem.

Centrā tāpat demonstrē, kā darbojas energotaupošas mājsaimniecības ierīces, pārbauda, vai vecie mīti ir vairs aktuāli. “Veicām eksperimentu, gludinot vienu un to pašu veļas daudzumu ar diviem dažādiem gludekļiem. Ar gludekli, kura jauda ir 500 W, darbu paveica 45 minūtēs, un gludeklis visu šo laiku darbojās ar 0,5 kW jaudu, patērējot 0,375 kWh elektroenerģijas. Ar gludekli, kuram ir tvaika funkcija un jauda 2000 W, darbu paveica 31 minūtē, un gludeklis ieslēdzās tikai 11 minūtes, patērējot 0,36 kWh elektroenerģijas. Jāpiebilst, ka ar veco gludekli izgludinātā veļa bija sliktākā kvalitātē nekā ar jauno gludekli. Ar veco gludekli gludinot bija stingri jāspiež, sāpēja roka un plecs, bet ar jauno – slīdēja viegli, bez piepūles,” stāsta Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Andris Spīdāns.

“Lai uzturētu vienotu stilu, EEC ekonomē arī savus finansiālos resursus, strādā taupīgi un neveido dārgas reklāmas kampaņas. Daži centri, piemēram, Berlīnē, tā ir strādājuši, iztērējuši lielus līdzekļus un bijuši spiesti darbību pārtraukt. Ēkā esam uzstādījuši saules kolektoru un saules baterijas. Šobrīd pārbaudām, kā tās strādā un cik lielu labumu tās dod. Esam gatavi uzņemt arī jaunus izstrādājumus, jo jumts Energoefektivitātes centram ir liels un tur var novietot vēl daudzas mikroģenerācijas iekārtas,” pārliecināta AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centra vadītāja Biruta Ģine.

Centrs intensīvi rīko seminārus, lai ar jaunajām tehnoloģijām iepazīstinātu iedzīvotājus, uzņēmējus un māju apsaimniekotājus. Īpaša vērība tiek veltīta bērnu un jaunatnes izglītošanai.

 

Viedokļi


Evija Rudzīte, biedrības “Homo ecos” vadītāja: “Mājsaimniecības patērē 40% no visas saražotās enerģijas, tāpēc energoefektivitātes palielināšana šajā sektorā ir būtiska. Sabiedriskā organizācija “Homo ecos” atbalsta katru iniciatīvu, kas izglīto mājsaimniecības energoefektivitātes jautājumos. Cilvēkiem EEC ir iespēja dažādas energotaupošas ierīces apskatīt un izmēģināt. Tāpat jautāt un saņemt profesionālus padomus, lai viņu mājsaimniecības un uzņēmumi kļūtu energoefektīvāki un videi draudzīgāki, kā arī samazinātu izmaksas. No vides izglītības viedokļa pareizi ir tas, ka EEC darbinieki dodas arī izbraukumos pie cilvēkiem, lai runātu par energoefektivitāti ar dažādām mērķauditorijām – pašvaldību darbiniekiem, uzņēmējiem, bērniem un jauniešiem.”

Juris Golunovs, Rīgas Enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs: “Ar Jūrmalā bāzēto AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centru daudzu gadu garumā sadarbojamies energoefektivitātes informatīvo pasākumu organizēšanā Rīgā. EEC atbilstoši saviem resursiem veiksmīgi konsultē elektroenerģijas lietotājus par iespējām, lietojot dažādas elektroierīces, drošāk un efektīvāk izmantot elektroenerģiju. Tomēr vēl lielāka pieejamība iedzīvotājiem būtu, ja EEC nodaļa atrastos arī Rīgā.”

Evija Majore, Jūrmalas Jauniešu interešu centra direktore un Slokas pamatskolas fizikas skolotāja: “Alternatīvās apkures tehnoloģijas ir mūsdienu zinātnes augstā dziesma, un to darbības principi ir pilnīgi atšķirīgi no tā, kā darbojas tradicionālā apkure, kas sadedzina atjaunojamo vai fosilo biomasu, piesārņojot gaisu ar CO. Lai šos principus labāk izprastu, nepieciešama pamatīga izglītošana, kas jāsāk jau skolās. Informācija par jauno tehnoloģiju videi draudzīgajiem produktiem un kā ar tiem apieties, iespējams, jāiekļauj jau pamatskolas mācību programmās. EEC ir unikāla mācību klase, kurā visas Latvijas jaunieši, sākot no 10 gadu vecuma, var iepazīties ar reālām jaunajām tehnoloģijām, uzzināt, kā tās pareizi izvēlēties, kā tās apkalpo, kā ekonomēt enerģiju populārākajās mājsaimniecības iekārtās. Unikāls gadījums, kad ražotājs māca, kā viņa produktu patērēt mazāk.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Pašreizējās centrālapkures “augstā dziesma” (sk.rakstu) pēc iespējas ilgāk bez individuālajiem skaitītājiem-alokatoriem,aprēķinot maksu par dzīvokļos patērēto siltumu pēc dzīvojamās platības kvadrātmetriem!

  2. Centralizētā apkure nevar būt ekonomiska bez individuālas siltumenerģijas uzskaites,kādu tagad prasa pat Eiropas Komisija! Vai sagaidīsim to Latvijā vēl šajā gadsimtā?

Draugiem Facebook Twitter Google+