Latvijā
Politika

Vai Austrālijas latvieši aizmirsti? ĀM atbilde: būs nauda, būs vēstniecība 2


Aleksandrs Gārša, jurists un politologs Austrālijā
Aleksandrs Gārša, jurists un politologs Austrālijā
Foto – Dainis Bušmanis

Latvijai joprojām nav vēstniecības Austrālijā, lai gan šajā valstī dzīvo ap 24 000 latviešu. Uzmanību uz šo faktu, pārstāvot latviešu kopienu Austrālijā, vērsa Latvijas Goda konsuls Kērnsā Aleksandrs Gārša. Ārlietu ministrija gan atbild, ka vēstniecības atvēršana Austrālijā esot naudas jautājums.

“Latvieši Austrālijā gaidīja, ka drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Austrālijas galvaspilsētā Kanberā atvērs atjaunotās Latvijas vēstniecību. Šā notikuma gaidītāji ļoti labi saprata, ka priekšroka būs jādod Latvijai svarīgākām zemēm – ASV, Vācijai, Francijai, Krievijai un citām. Apjauta un saprata, ka mazliet būs jāpagaida. Latvieši Austrālijā priecājās, kad Latvija atvēra vēstniecību trešajā lielākajā latviešu kopienas zemē Kanādā. Priecājās par to, ka nu beidzot būs kārta Austrālijai. Bet tas nav noticis, latvieši Austrālijā šķiet aizmirsti, sarūgtinājums un vilšanās sajūta pieaug,” raksta A. Gārša (“Latvijas Avīze” 18.07.17. “Vai Austrālijas latvieši aizmirsti?”). Viņš paudis visu Latvijas Goda konsulu Austrālijā nostāju. Vēstniecību nevarot aizstāt Goda konsuli un pat oficiāls Latvijas ģenerālkonsulāts. Austrālijas latviešu ieskatā, ir neiespējami un apvainojoši Latvijas pilsoņiem pasu izdošanas un atjaunošanas lietās doties uz tūkstošiem kilometru tālo Tokiju vai Rīgu.

Par Austrālijas latviešu aicinājumu “LA” aicināja izteikties ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, taču viņš atrodas atvaļinājumā. Atbildi sniedza ministra padomnieks Mārtiņš Drēģeris. Šogad ārlietu dienests neplānojot atvērt jaunu Latvijas vēstniecību, un tas esot finanšu jautājums. Par to plānots lemt ne ātrāk kā 2019. gada budžeta kontekstā, taču jautājums par diplomātiskās pārstāvniecības atvēršanu Austrālijā joprojām esot aktuāls. Pēc Ārlietu ministrijas plāna par diplomātisko pārstāvniecību tīkla attīstību līdz 2020. gadam, Austrālijā, iespējams, tiks atvērts ģenerālkonsulāts. “No politiskā, ekonomiskā un arī praktiskā aspekta būtu jāatver Latvijas vēstniecība Kanberā, savukārt konsulāts – Sidnejā, jo šī pilsēta ir viens no lielākajiem biznesa un uzņēmējdarbības centriem. Savukārt latviešu diaspora dzīvo ne tikai Sidnejā, bet visā Austrālijā, piemēram, Adelaidā, Melburnā, Pērtā un citur,” spriež M. Drēģeris.

Ministra padomnieks atgādina, ka valdības un Saeimas ziņā ir lemt par labu vēstniecības atvēršanai Kanberā, bet tas nedrīk­stot notikt “ķeksīša” pēc. M. Drēģeris argumentē, ka viens cilvēks, piemēram, vēstnieks, nevar nodrošināt pilnīgu Latvijas valsts interešu pārstāvību – politiski, ekonomikas jomā, kā arī veikt konsulāros pienākumus un strādāt ar tautiešiem. Vienas pārstāvniecības atvēršana izmaksājot ap 900 000 eiro, un tas ir atkarīgs no konkrētā reģiona pasaulē utt. Savukārt pārstāvniecības uzturēšana gadā izmaksā vismaz 500 000 eiro, kas atkarīgs no konkrētiem uzdevumiem un personāla lieluma, piemēram, izdevumi būs atšķirīgi nelielai Latvijas vēstniecībai Ungārijā un apjomīgākajai Latvijas pārstāvniecībai ES Briselē.

Saistītie raksti
LA.lv
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
2 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1918. gada 14. novembrī
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1958. gada 14. novembrī. Pirmie PSRS mikroautobusi no Rīgas
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SD
Sandra Dieziņa

Laukos
Firma Liepājā, īpašnieki – Krievijā, uz kuģa – ukraiņi un krievi. Kā zvejnieki kļūst par shēmotāju ķīlniekiem
1 stunda
ĢZ
Ģirts Zvirbulis
Latvijā
Partijas “iepauzē” ar valdības veidošanu 1
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Kādi laikapstākļi gaidāmi 18.novembrī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
Uz Salu tilta apgāzusies vieglā automašīna
36 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
2 stundas