×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
14. septembris, 2015
Drukāt

ĀM: ja Latvija neatbalstīs patvēruma meklētāju uzņemšanu, sagaidāmas nopietnas sekas (16)

Foto-LETAFoto-LETA

Pie Raiņa pieminekļa Esplanādē norisinās pikets, lai atbalstītu bēgļu uzņemšanu Latvijā un solidarizētos ar bēgļiem, kas cenšas nokļūt Eiropā.

Gadījumā, ja Latvija neatbalstīs patvēruma meklētāju uzņemšanu, valstij ir sagaidāmas nopietnas politiskas, finansiālas un juridiskas sekas ilgtermiņā, uzskata Ārlietu ministrija (ĀM), kas iesniegusi valdībai izskatīšanai informatīvo ziņojumu “Par iespējamām sekām, ja Latvija neatbalsta patvēruma meklētāju uzņemšanu”.

ĀM ziņojumā tiek norādīts, ka gadījumā, ja Latvija neatbalstīs patvēruma meklētāju uzņemšanu, valstij ir sagaidāmas nopietnas politiskas, finansiālas un juridiskas sekas ilgtermiņā. Ministrija uzsver, ka Latvija zaudēs iespēju gūt ES institūciju atbalstu Latvijai interesējošos jautājumos, kā piemēram, Austrumu robežas stiprināšanā, kopēja ES ietvara izstrādē cīņai pret hibrīddraudiem, kompensāciju mehānisma noteikšanā saistībā ar Krievijas ieviestajām sankcijām un citos.

Ministrija brīdina, ka Latvija zaudēs ES un NATO dalībvalstu atbalstu Latvijai svarīgos jautājumos. “Nav izslēdzams, ka Latvijas kategoriskais viedoklis pret patvēruma meklētāju uzņemšanu turpmāk var izraisīt citu valstu noraidījumus valstij būtiskos lēmumos, tai skaitā attiecībā uz NATO klātbūtnes Latvijā stiprināšanu kolektīvās aizsardzības jeb 5. panta ietvaros. Divpusējās attiecībās Latvija izjutīs negatīvu ietekmi kopīgu projektu realizācijā ar ES partnervalstīm, jo īpaši Itāliju, Franciju, Vāciju, Austriju, Ungāriju, Zviedriju,” teikts ziņojumā.

Tāpat ministrija uzsver, ka Latvija nonāks pretrunā ar tās līdzšinējo starptautiski pausto pozīciju par nepilsoņa Latvijā īpašo statusu. Izskanējušais arguments, ka Latvijā ir lielāks trešo valstu pilsoņu skaits, nekā citās Eiropas valstīs, ministrijas ieskatā pauž to, ka, šādi argumentējot, minētajā iedzīvotāju kategorijā tiek iekļauti arī Latvijas nepilsoņi. “Šāda populistiska argumentācija ir pretrunā ar nacionālo likumdošanu, un var radīt šaubas par Latvijas īstenotās politikas konsekvenci un apgrūtina valsts centienus starptautiski skaidrot nepilsoņa statusu. Ministrija stingri uzsver, ka Latvijas nepilsoņi nav pielīdzināmi patvēruma meklētājiem no trešajām valstīm. Ņemot vērā, ka šīm personām nebija tiesību automātiski saņemt Latvijas pilsonību, bijušajiem PSRS pilsoņiem tika izveidots īpašs pagaidu statuss – “bijušie PSRS pilsoņi, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības”. Latvijas nepilsoņi gan no nacionālās likumdošanas, gan starptautisko cilvēktiesību viedokļa ir uzskatāmi par Latvijas valstspiederīgajiem,” pauž ministrija.

ĀM atgādina, ka papildu politiskām un finansiālām sekām pieņemto ES lēmumu nepildīšana rada arī juridiskās sekas – pārkāpuma procedūru saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 258.pantu. Ja pārkāpums tiks atzīts ar ES Tiesas spriedumu un netiks novērsts, tad saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 260.pantu, dalībvalstij var tikt noteikta sodanauda vai kavējuma nauda par ES Tiesas sprieduma neizpildi. Turklāt sodanaudas samaksa neatbrīvo dalībvalsti no pienākuma izpildīt ES lēmumus.

Jau ziņots, ka Latvija nav piekritusi papildu bēgļu sadalei – pret to kategoriski iebilst koalīcijas partijas Nacionālā apvienība un Zaļo un zemnieku savienība. Iekšlietu ministrs pirmdien nedevās uz sanāksmi Briselē, jo Latvijai nav pozīcijas bēgļu jautājumā.

Koalīcijas vadošā partija “Vienotība” brīdinājusi par sekām šādai situācijai, norādot, ka tas var atstāt ietekmi uz Latvijas ekonomiku un drošību. Iepriekš ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) paziņoja, ka, nespējot vienoties par papildu bēgļu uzņemšanu, Latvija nonākusi starptautiskā izolācijā.

Savukārt “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa pauda, ka “šobrīd vērojamas konstitucionālās krīzes pazīmes, kā arī to, ka bēgļu jautājums var apdraudēt valdības stabilitāti”. Iepriekš valdība vienojās, ka Latvija labprātīgi uzņems 250 bēgļu. Savukārt Junkers nāca klajā ar ierosinājumu par papildu bēgļu uzņemšanu. Saskaņā ar Junkera piedāvājumu Latvijai vajadzētu uzņemt vēl papildu 526 bēgļus.

Jaunais plāns par patvēruma meklētāju izvietošanu ES valstīs, kas paredzēs kvotu sistēmu, ir jāīsteno obligātā kārtā, savā runā Eiropas Parlamentā paziņoja Junkers.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Mūsu ĀRLIETU ministrie nau nekādas kompetences,tas izskaidrojas ar VALDĪBU. Kā būtu jaatbild JUNKERA kunga izaicinājumam.? Cien.J.–kgs. to ka vācijai ir senas diktatoriskas tradīcijas mēs zinām,taču ES ir brīva valstu savienība ! Ja domājat ka ar naudu var terorizēt valdības ,nesanāks ! Ja mums atšķiras uzskati par EIROPAS vērtībā ,laiks šķirties ! Tendence,2017 gads- 65% liela varbūtība ka Lielbritānija paetīs ES !!! Iemesls ES mazvarība risināt problēmas !

 2. Ar ko tad perspektīva būt nošautiem.nodurtiem vai uzspridzinātiem ir labāka? Kā,piemēram,Amsterdamas-Parīzes ātrvilcienā vai IKEA mēbeļu veikalā,Vesterosas pilsētā Zviedrijā? Jo šādu veikalu IKEA gatavojas drīzumā atklāt arī Latvijā! Vai tad nepietiek jau ar daudzajiem satiksmes negadījumiem uz Latvijas ceļiem,Rinkēviča kungs?

 3. Mūsu ārlietu ministram tāda pat iebaidīšanas taktika kā Junkeram?

 4. Mūsu kara bēgļi gan tik agresīvi nebija! Rainis un Aspāzija (sk.foto)2006.gadā Šveicē arī tā neuzvedās!

 5. Negribu,Rinkēvič,ka mani nodur! Atbildēt

  “Kliedzot”Allahu Akbar!”,migrants no Lībijas Maltā sadur 6 cilvēkus”,Kasjauns.lv,14.09.2015.

 6. Mums jau 25 gadus ir kaut kādas nesaprotamas “sekas”,jo valsts nav tikusi galā ar saviem solījumiem un nav savu valsti nodrošinājusi ,lai tauta varētu sasniegt normālu vidus līmeni…cilvēki pamet dzimteni,jo ir spiestu paēdināt savus vecākus un bērnus….Bet sāpīgākais jau ir tas,ka iebraucējiem galds būs klāts – un tieši šī nevienlīdzīgā attieksme ir tā,kas izraisa tādu sašutumu tautā.

 7. Atgādinājums Vienotībai Atbildēt

  Steiga ir vajadzīga tikai blusas ķerot! Vispirms padomājiet par mūsu pašu bēgļu atgriešanu,Eiropas progresīvo nodokļu un veselības apdrošināšanas ieviešanu!

 8. Rainis un Aspāzija starp afrikāņiem un musulmaņiem neideras! Atbildēt

  Ja divas trešdaļas jeb 65% Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā atbalsta pret migrantu uzņemšanu vērstās akcijas rīkošanu,tad to,Vienotībasprāt,var vispār var neņemt vērā un daudzkārtīgi atgādināt ar vienu un to pašu fotouzņēmumu tikai par dažu desmitu cilvēku piketu migrantu atbalstīšanai? Arī Raini un Aspāziju,kā bēgļus un viņu emigrēšanu 1906.gadā uz Šveici,nekādi nevar salīdzināt,ne ar latviešu 1944.gada kara bēgļiem,ne arī ar afrikāņu un arābu masveida bēgšanas apstākļiem un iemesliem 2015.gadā! Atšķirībā gan no latvie;su kara bēgļiem un pašreizējiem imigrantiem,Rainim un Aspāzijai taču nedraudēja noslīkšana,ne Baltijas,ne Vidusjūrā!

 9. Nevajag baidīt!Esam baidīti visu laiku un pildījuši neizpildāmas saistības.

 10. visi kas vēlas to mājās, dzīvokļos, ģimenēs arī šos laimes meklētājus (bēgļus) vajag izmitināt. un nav ko draudē,t ka būs kas, sankcijas un vēl kautkāda terorizēšana, žņaugšana.tautai jau tāpat ir viena īsta medusmaize ik dienas.

 11. Atliek tikai piekrist Atbildēt

  Aivars Lembergs: “Ja kāds taisās nodot Latvijas nacionālās intereses,pakļauties Eiropas Savienības šantāžai un draudiem,tad tāda valdība nevar pastāvēt. Tad ir jārīko ārkārtas vēlēšnas.”

 12. Atliek tikai piekrist Viktoram Orbānam! Atbildēt

  Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns:”Eiropas ideja,ka kāds atļauj savā valstī ierasties bēgļiem un tad tos izdala citām dalībvalstīm,ir ārprātīga un netaisna.”

 13. Ārlietu ministrijai jau sen vajadzēja skaidrot starptautiskai sabiedrībai, ka nepilsoņi ir milzīgs slogs Latvijai ,nevis tagad vāvuļot kaut ko par to ka būs vēl grūtāk. Turieties NA, Rinkevičs un Vienotība ir katastrofa Latvijai.

 14. Ja neiesiet slīcināties, mēs jūs pakārsim?!
  Letiņi, KUR MĒS ESAM IEVILKTI???

 15. Laikam tā orientācija bojā smadzenes?

 16. beidziet vienreiz melot klaji un nekaunigi
  vesala strīpa valstu nepiekrīt junkera plānam, pat veto tiesibas taisās izmantot, kamer mums te cenšas iestāstit viskautkādas muļķibas ka mes nu vienigie pret, ka nonāksim politiskā izolācijā…. 3x dienā kāds vienotibas rupors ar melu straumi uzstājas lai tik panāktu briseles ” pasutijuma” izpildi

Draugiem Facebook Twitter Google+