×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
3. marts, 2014
Drukāt

Amatā vien ­uz pāris mēnešiem

Foto - LETAFoto - LETA

Satversmes tiesas vadītāja vietniece Aija Branta pirms Satversmes tiesas priekšsēdētāja vēlēšanām.

Piektdien par Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāju tika ievēlēta Aija Branta, kura kopš 2011. gada jūnija ir bijusi priekšsēdētāja vietniece. ST priekšsēdētājs vada tiesas sēdes un pārstāv Satversmes tiesu, viņam ir arī atbildība par starptautisko sadarbību, saimnieciskiem jautājumiem un budžetu, kā arī viņš piedalās Tieslietu padomē.

Tā kā jau 24. martā apritēs desmit gadi, kopš A. Branta pilda Satversmes tiesas tiesneses pienākumus un tāpēc šo pilnvaru termiņš beigsies, paredzams, ka jauno amatu A. Branta pildīs neilgu laiku Tas nozīmē – līdz brīdim, kamēr būs izskatītas visas viņas iesāktās lietas un būs apstiprināts amatā pēctecis. Tiek prognozēts, ka tas notiks aprīļa beigās vai maija sākumā. Pēc tam likums garantē viņai iespēju atgriezties iepriekšējā darbavietā – Augstākajā tiesā.

Par motivāciju uzņemties ST priekšsēdētājas pienākumus A. Branta teic, ka, apspriežoties ar kolēģiem, vienojušies, ka vispareizāk būtu sagaidīt jauno tiesnesi (šajā amatā tiek virzīts līdzšinējais Augstākās tiesas tiesnesis Aldis Laviņš) un, viņam piedaloties, lemt par ST nākamajiem trīs gadiem.

1957. gadā dzimusī A. Branta Latvijas Valsts universitātes Juridisko fakultāti ir absolvējusi 1983. gadā un kopš tā laika strādājusi tiesu sistēmā. No 1984. līdz 1992. gadam bijusi pirmās instances tiesas tiesnese, no 1992. līdz 2004. gadam – Latvijas Republikas Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesnese. Sociālo zinātņu maģistra grādu tiesību zinātnē ir ieguvusi LU Juridiskajā fakultātē 2003. gadā. Mācījusies arī Birmingemas universitātes Eiropas tiesību institūtā, 2002. gadā apguvusi Eiropas Kopienas un starptautiskās tiesības Rīgas Juridiskajā augstskolā, bet 2004. gadā – starptautiskās krimināltiesības Florences universitātē.

2001. gadā laidusi klajā kopā ar Mirgu Priedīti sarakstīto grāmatu “Tiesas nolēmumu krimināllietas pārsūdzēšana un izskatīšana apelācijas un kasācijas kārtībā”.

Aija Branta ir piedalījusies semināros daudzās Eiropas valstīs, referējot par cilvēktiesībām un tiesu neatkarību, bērnu noziedzības novēršanas problēmām, alternatīvajiem sodiem nepilngadīgajiem, problēmām starptautiskās sadarbības jomā.

Pirms diviem gadiem viens no visvairāk sabiedrībā apspriestajiem Satversmes tiesas lēmumiem bija lēmums neapturēt 18. februārī izsludināto valodas referendumu. Vairākums toreiz šo lēmumu uzskatīja par optimālāko, pamatojot, ka tas ļauj izvairīties no saspīlējuma, kāds izraisītos referenduma apturēšanas gadījumā. Toreiz ST otrā kolēģija, kuru vadīja Aija Branta, ierosināja lietu par tautas nobalsošanas un likumu ierosināšanas likuma atbilstību Satversmei.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+