Pasaulē
Baltija

Amatpersonas: Makeins bija Baltijas valstu tuvs draugs12

Foto – LETA/REUTER

Lietuvas un Igaunijas amatpersonas svētdien uzsvērušas, ka mūžībā aizgājušais ASV senators Džons Makeins bijis Baltijas valstu tuvs draugs.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite tviterī ierakstījusi: “Džons Makeins – patiess draugs, kuram vienmēr būs īpaša vieta mūsu sirdīs. Tas ir liels zaudējums ne tikai mūsu reģionam, bet visai pasaulei. Dusi mierīgi, senator!”

Lietuvas Seima spīkers Viktors Pranckietis tviterī paudis: “Bija gods iepazīt lietuviešu patiesu draugu un stingru demokrātijas un brīvības aizstāvi visā pasaulē, kāds bija Džons Makeins. Lietuviešu sirdis sūta patiesu līdzjūtību viņa draugiem un ģimenei.”

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs tviterī ierakstījis: “Džons Makeins visas savas neticamās dzīves laikā iemiesoja patiesu patriotismu, drosmi, cīņu par brīvību un respektu pret cilvēka cieņu – fundamentālām vērtībām un principiem, kuru mums tik ļoti šodien pasaulē trūkst. Mēs esam zaudējuši vienu no mūsu laika dižākajiem morāles milžiem. Lai Dievs svētī viņu un Makeinu ģimeni.”

Savukārt Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida Makeina atraitnei adresētajā līdzjūtībā tviterī raksta: “Dārgā Sindij! Izsaku visdziļāko līdzjūtību jums, jūsu ģimenei un visiem senatora Džona Makeina draugiem. Dižs politiķis, brīnišķīgs cilvēks, patiess draugs un valstsvīrs ir aizgājis. Džon, jūsu pietrūks.”

Līdzjūtību saistībā ar Makeina nāvi tviterī izteicis arī Igaunijas prremjerministrs Jiri Ratass: “Džona Makeina aiziešana ir skumja diena visai pasaulei, jo viņš bija drosmīgs un apņēmīgs cilvēks, parādot ievērojamu izpratni par globālajiem jautājumiem. Viņa ieguldījums Baltijas valstu drošībā nekad netiks aizmirsts. Izsaku visdziļāko līdzjūtību viņa ģimenei.”

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers tviterī ierakstījis: “Mani dziļi skumdinājušas ziņas par to, ka aizgājis senators Džons Makeins – liels Igaunijas draugs, kara varonis, brīvības un cilvēka cieņas aizstāvis visā pasaulē. Izsaku vispatiesāko līdzjūtību viņa ģimenei un draugiem.”

Arī Latvijas augstākās amatpersonas sociālajos tīklos izteikušas līdzjūtību ASV senatora Džona Makeina ģimenei un uzsver Makeina iepriekš sniegto atbalstu Latvijai un Baltijas valstīm.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis sociālajā tīklā “Twitter” pauž “vissirsnīgākās līdzjūtības” Makeina ģimenei un norāda, ka Makeins bijis “patiesais demokrātijas un brīvības aizstāvis un lielisks Latvijas draugs”.

Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) sociālajā tīklā “Twitter” raksta, ka “līdz ar senatora Džona Makeina aiziešanu mūžībā Latvija ir zaudējusi uzticamu draugu un ASV – īstenu valstsvīru. Atmiņā paliks mūsu tikšanās un sarunas par aizsardzību, viņa asais prāts un dziļā baltiešu likteņa izpratne”.

Arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) savā tvitera kontā norāda, ka “Latvija ir zaudējusi patiesu draugu un atbalstītāju. Tiekoties ar viņu, mani vienmēr iedvesmojusi viņa pārliecība un drosme. Visdziļākā līdzjūtība tuviniekiem un draugiem”.

Saistītie raksti

Jau vēstīts, ka senators no Republikāņu partijas Makeins miris sestdien 81 gada vecumā. Viņa nāves cēlonis bija smadzeņu vēzis.

Makeins, kurš iestājās par stingrāku politiku pret Vladimira Putina vadīto Krieviju, bija pazīstams kā Baltijas valstu atbalstītājs. Viņš ieradās vizītēs Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

LA.lv