Pasaulē

Amerikāņi secina: Tramps nav ģēnijs 2

Foto – AFP/LETA

20. janvārī apritot gadam kopš ASV prezidenta Donalda Trampa oficiālās stāšanās amatā, aptaujas liecina, ka vairāk nekā trešdaļa amerikāņu negatīvi vērtē viņa darbību valsts galvas amatā. Starptautiskās sabiedrības uzticība ASV vadībai mūsdienu pasaulē ir dramatiski samazinājusies pēc Trampa ienākšanas Baltajā namā.

 

Trampa prezidentūra sašķēlusi Ameriku

“Donalds Tramps ir saņēmis pirmā ceturkšņa liecību, un, ja viņš vēl būtu skolēns, viņš tiktu pakļauts akadēmiskai pārbaudei,” atzīmē izdevums “Politico”. Vairāk vēlētāju ir ielikuši Trampam neapmierinošu atzīmi, uzskatot, ka viņš nav pelnījis augstāku vērtējumu, lai gan prezidents pats sevi nodēvējis par “ļoti stabilu ģēniju”. 71 gadu vecais Tramps, kura augums ir 1,90 metri, var mierināt sevi, ka viņa personīgais ārsts atzinis, ka prezidenta veselība esot “lieliska”, tikai svars (108 kilogrami) nedaudz virs normas.

Labākās atzīmes Tramps saņēmis par ekonomiku, nodarbinātību un cīņu pret terorismu, taču bijis nesekmīgs veselības aprūpes jomā, valsts parāda mazināšanā un ārlietās. Analītiķi atzīmē, ka Trampa pirmās prezidentūras gadā ASV ekonomika attīstījusies straujāk nekā jebkura cita prezidenta pirmajā valdīšanas gadā, taču piebilstot, ka tas nav Trampa nopelns. Vienlaikus prezidenta popularitāte ir zemāka nekā jebkuram viņa priekšgājējam, un eksperti paredz Republikāņu partijai neveiksmi Kongresa starpvēlēšanās novembrī.

Tikai piektā daļa aptaujāto amerikāņu uzskata, ka Tramps būtu izpildījis priekšvēlēšanu solījumu “nosusināt birokrātisko purvu Vašingtonā”, bet trešdaļa aptaujāto uzskata, ka Tramps padarījis “purvu” vēl dziļāku. Kā ļoti nelabvēlīgu virzību analītiķi atzīmē faktu, ka amerikāņu vairākums ir vīlušies (60%) vai sadusmoti (20%) par amatpersonu darbību Vašingtonā, turklāt Trampa prezidentūra ir vēl vairāk sašķēlusi valsti, atzīmē laikraksts “The Washington Post”.

 

Apšauba Amerikas kā pasaules līdera lomu

Lietojot ASV izglītības sistēmā pieņemto piecu līmeņu vērtējumu A, B, C, D, F, kas aptuveni atbilstu atzīmēm 5, 4, 3, 2, 1, 35% aptaujāto amerikāņu novērtējuši Trampa pirmo prezidentūras gadu ar “F” – kā pilnīgu izgāšanos. 34% aptaujāto, kas savulaik balsojuši par viņu un joprojām cer, ka prezidents attaisnos viņu cerības, likuši viņam atzīmi “A” vai “B”. 14% aptaujāto novērtējuši Trampa prezidentūras pirmo gadu ar atzīmi “C” – viduvēji un 11% ar “D” – neapmierinoši. Pieci procenti aptaujāto neizteica viedokli šajā jautājumā.

Trampa prezidentūras vērtējums ir cieši saistīts ar aptaujāto piederību republikāņu vai demokrātu partijai. Septiņi no desmit republikāņiem sliecas likt Trampam atzīmi “A” vai “B” un tikai 10% viņu vērtētu ar “D” vai “F”. Demokrātu vērtējums ir daudz stingrāks: 79% likuši Trampam atzīmi “D” vai “F” un tikai astoņi procenti “A” vai “B”. Neatkarīgie vēlētāji bijuši līdzīgās domās, tikai 27% liekot Trampam augstas atzīmes “A” vai “B”, bet 45% viņa darbību novērtējot ar “D” vai “F”.

Kā liecina Gelapa aptauja, kas veikta 134 valstīs, starptautiskās sabiedrības uzticība ASV vadībai mūsdienu pasaulē ir dramatiski samazinājusies pēc Trampa ienākšanas Baltajā namā un viņa pasludinātā saukļa “Amerika pirmajā vietā”, maz rūpējoties par sadarbību ar partneriem. Trampa Ameriku par pasaules līderi uzskata tikai 30% aptaujāto. Par Vāciju šajā statusā izteikušies 41% aptaujāto, bet par Ķīnu – 31%.

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv