×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Amerikāņi uz Mēness

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ejot tās konspirācijas pavadā, kas apgalvo, ka amerikāņi savu kāju uz Mēness tā arī nav spēruši, režisors debitants Antuāns Bardū-Žakē “Mēness afērā” izspēlē narkotiku apreibinātu stāstu, kurā pietiek vietas gan vājprātīgai vardarbībai, gan Stenlijam Kubrikam, gan eksperimentālajam kino, gan Rūpertam Grintam un Ronam Pērlmanam.

Iespējams, Džons tā arī visu mūžu pavadītu, atcerēdamies tēva vārdus, ka bērni dzemdību namā tika samainīti un viņam ticis nepareizais, ja vien viņš nebūt ne cēlu mērķu vārdā nenonāktu sava brālēna glaunajā birojā. Kamēr snobiskais veiksminieks atļaujas par viņu pasmieties, viss vēl ir labi, bet, kad viņš pamet ofisu, pa tā durvīm ienāk gigantiska izmēra vīrs ar Vjetnamas kara radītiem psihiskiem traucējumiem, pieprasīdams sadarbošanos jaunas filmas tapšanā. Nauda nudien neesot problēma – viņam līdzi ir vesels čemodāniņš –, taču nepieciešamas ir dažas lietas: Stenlijs Kubriks kā režisors, jo viņš taču uzņēmis “2001: Kosmisko odiseju” (1968), absolūta konfidencialitāte un fiktīvs materiāls, kā amerikāņi izkāpj uz Mēness. Protams, pirms krievi to paspējuši.

Taču ir vairākas ķibeles: Džons ir parādā naudu vietējiem gangsteriem, kuri, padzirdējuši par viņa lielo laimestu, ierodas pēc reiz aizdotā, apbalvojot sevi ar dāsniem procentiem, Stenliju Kubriku viņš nepazīst, un, kad Kidmens, visu uzzinājis, uzmeklē nekaunīgo angļu puišeli, abiem jāliek galvas kopā, lai sveikā izmuktu no drošiem CIP draudiem. Tāpēc, apbruņojušies vien ar cerību, viņi nonāk pie režisora, kurš nespēj vien beigt tīksmināties par sevi un uzņem eksperimentālās un pornogrāfiskās filmas, kamēr visi apkārtējie dzīvo dažādu apreibinošo vielu tvanā.

60. gadu beigu svingojošā Londona izvēlēta par darbības vietu šai trakulīgajā komēdijā, kas drīzāk tuvinās farsam un kuras autori vismaz šā projekta kontekstā ar labu gaumi nav apveltīti. Iespējams, šāds solis ir apzināts, uzsverot konkrētā laikmeta vispārējo apdullumu (narkotikas, LSD, alkohols, hipiju ēras brīvība utt.), kas savukārt pieļauj bezrobežu izvirtības. Taču “Mēness afēras” autori aizmirsuši, ka katru nedēļu tiek piedāvāts daudz jaunu filmu un katrai jāizceļas ar kaut ko, lai pievērstu iespējamā skatītāja uzmanību. Gulēšana uz veciem lauriem (Rūperts Grints no “Harija Potera” sāgas) nelīdz, un arī centieni līdzināties kādam citam (jau pieminētajam Kubrikam, arī Gajam Ričijam) nav palīgi.

 

UZZIŅA:

“Mēness afēra”/”Moonwalkers”

Francija, 2015.

Režisors: Antuāns Bardū-Žakē

Lomās: Rūperts Grints, Rons Pērlmans, Roberts Šīnans, Stīvens Kembels Mūrs, Ēriks Lamperts, Toms Odeners

No 18. marta “Kino Citadele”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+