×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
23. jūlijs, 2016
Drukāt

Amerikas latvieši pārliecināti, ka Latvijas stāsts un vērtības ir svarīgas ASV

Foto-APFoto-AP

Donalds Tramps

Amerikas latviešu apvienība (ALA), pārstāvot ap 100 000 latviešu izcelsmes iedzīvotājus ASV, ir pārliecināta, ka Latvijas stāsts un vērtības ir svarīgas ASV un pauž ticību, ka Baltijas valstis ir vēstures “pareizajā pusē”, sacīts organizācijas publicētajā paziņojumā, kas tapis pēc diskusijām, ko izraisījuši prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa izteikumi.

“Mēs ceram, ka nākamais ASV prezidents rīkosies pēc sirdsapziņas un nelauzīs ASV starptautiskās saistības un solījumus, kas var draudēt ar starptautiskās drošības sistēmas sabrukumu,” pauž ALA.

ALA aicina savus biedrus jau tagad sākt uzrunāt ASV prezidenta amata kandidātus un stāstīt Latvijas stāstu, “tā lai mēs droši un bez bažām varam sagaidīt un svinēt Latvijas simtgadi brīvā, drošā un neatkarīgā Latvijā”.

ALA ietur neitrālu nostāju ASV priekšvēlēšanu gaitā, kategoriski iestājas par transatlantisko saišu saglabāšanu un veicināšanu starp ASV un Eiropas Savienību, NATO vienotības un aizsardzības spēju stiprināšanu.

Aizvadītajās dienās priekšvēlēšanu cīņu gaisotnē vairāki ievērojami ASV polītiķi ir izteikuši šaubas par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) nozīmi pasaules drošības sistēmā un ar saviem izteikumiem sējuši šaubu sēklu allianses dalībvalstu vadītajos un sabiedrībā par ASV gatavību nodrošināt kollektīvās aizsardzības principus.

Amerikas latviešu apvienība kategoriski nosoda šādus “bezatbildīgus izteikumus, kas ir pretrunā ar ASV nostāju vairāk nekā pusgadsimta gaŗumā un liek apšaubīt mūsu valsts gatavību būt pasaules drošības struktūras pamatakmenim”.

“Neaizmirsīsim, ka ASV iesaiste pasaules polītikā nodrošina arī amerikāņus ar pārticību un mieru. Saprotams, ka ASV nodokļu maksātāji iegulda pamatīgus līdzekļus ASV militārajā sektorā, bet ir neiespējami izvērtēt, no cik konfliktiem un kaŗiem esam paglābti, pateicoties NATO izveidei un ASV vadošajai lomai šajā starptautiskajā drošības organizācijā! Izvairīšanās no starptautisko atbildību ievērošanas radīs vakuumu starptautiskajā drošības sistēmā, ko izmantos tādi avantūriskas ārpolītikas īstenotāji kā Krievija, un tas būtu pretrunā ar ASV nacionālpolītiskajām un drošības interesēm,” norāda Amerikas latvieši.

Organizācija uzsver, ka ASV un Latvijai ir ilga sadarbības vēsture un tā ir jāsaglabā un jāturpina. ASV politikas maiņa NATO un Eiropas drošības jautājumos nozīmētu atkārtot vēstures kļūdas.

“Kopš neatkarības atgūšanas Latvija ir uzturējusi un attīstījusi demokratiskās vērtības un brīvu tirgu – Latvijai ir tās pašas vērtības kā Amerikai, tiecoties pēc brīvas, drošas un nedalāmas, uz demokrātiskām vērtībām balstītas Eiropas izveidi. Tāpēc Latvija ir uzticama partnervalsts ASV un arī Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts,” uzsver ALA. Tāpat organizācija uzsver, ka Latvija saprot savas atbildības NATO struktūrā un Latvijas kaŗavīri ir atbalstījuši ASV un NATO gan Afganistānā, gan Irākā, gan citos karstajos pasaules punktos pasaulē.

“Latvijas karavīri ir cīnījušies un krituši plecu pie pleca ar ASV kaŗavīriem. Pārdzīvojuši smagu ekonomikas satricinājumu, ko izraisīja ASV aizsākusies ekonomikas krize, Latvija pēdējo gadu laikā ir mērķtiecīgi palielinājusi savu aizsardzības budžetu vidēji par 40% gadā, un sasniegs divus procentus no iekšzemes kopprodukta 2018.gadā,” teikts paziņojumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+