Sports
Citi sporta veidi

Amerikas latvietes ar lepnumu pārstāv Latvijas lakrosa izlasi 16

Kristina Peniķis (nr 20), foto: LLF

Latvijas sieviešu lakrosa izlase vakar Anglijas pilsētā Gilfordā uzsāka dalību savā otrajā pasaules čempionātā. Lai tiktu uz turnīru, mūsu spēlētājas vāca ziedojumus un daļu no izmaksām sedza pašas, bet tas nemazina entuziasmu ar godu pārstāvēt valsti.

Vērtīga pieredze

Čempionātā piedalās 25 izlases un Latvija D grupā pirmajā mačā ar 9:6 uzvarēja Spāniju, vēl priekšā cīņas pret Japānu, Meksiku un Vāciju. Atkarībā no sekmēm tālāk jāspēlē par vietām. “Par konkrētu mērķi neesam runājuši, jo sporta veids attīstās katru gadu un līdz ar to spēku samēru grūti novērtēt objektīvi,” pirms čempionāta sākuma “LA” teica Latvijas Lakrosa federācijas (LLF) prezidents Krišjānis Volfs. Viņš atzinīgi novērtēja komandas gatavību, sastāvā ir gan pieredzējušas, gan jaunas lakrosistes. Pārsvarā Latvijā ar lakrosu sāk nodarboties pēc vidusskolas vecuma – pārnākot no hokeja, futbola, basketbola, arī individuālajiem sporta veidiem, bet daļai tā ir pirmā saskare ar sportu. “Lakross Latvijā nav masveidīgs, taču meitenēm ir liels entuziasms, kas palīdz attīstīties,” norāda Volfs.

Pirms diviem gadiem Eiropas čempionātā Latvijas izlase pārspēja Spāniju, bet zaudēja Vācijai. “Japānas izlase ir redzēta, stiprākas kā vācietes. Par Meksiku neviens neko nezina. Ceram, ka sastāvā nebūs amerikāņu spēlētājas, tad varēsim cīnīties,” spriež Latvijas izlases spēlētāja un LLF valdes locekle Ieva Opoļska.

Arī Latvijas lakrosam būtisku pienesumu dod Amerikas latvietes – sieviešu izlases galvenā trenere jau četrus gadus ir Grečena Lasda, kuras māsa Reičela spēlē un palīdz arī kā asistente. Tāpat izlasi pārstāv māsas Suzanna un Kristina Peniķes. Visas gājušas cauri ASV koledžu čempionātam – Lasdas spēlējušas spēcīgākajā divīzijā, Suzanna tajā spēlē pašlaik, bet Kristina studiju laikā bija trešajā divīzijā. “Viņas mums nozīmē ļoti daudz un allaž ar prieku sagaidām izlasē, atnes jaunas vēsmas, ir mūsu līderes. ASV lakross ir daudz attīstītāks un viņu pieredze palīdz pārējām spēlētājām,” tautiešu ieguldījumu novērtē federācijas prezidents Volfs. Grečena Lasda palīdz arī ar finansējuma piesaisti, organizējot ziedojumu vākšanu ASV, tāpat sagādājusi ekipējumu.

Liels gods

Latvijas izlase pavasarī internetā sāka ziedojumu vākšanu, lai nokļūtu uz pasaules čempionātu. No lūgtajiem 5000 ASV dolāru saņemti 1800. “Šogad tikšana uz čempionātu bija izaicinājums, jo Anglijā izmaksas ir divreiz augstākas nekā bija Eiropas čempionātā Čehijā. Būsim vienīgā izlase, kas nedzīvos organizatoru piedāvātajā viesnīcā – tas izmaksātu desmit tūkstošus eiro. Izvēlējāmies lētāku variantu tālāk no arēnas, bet tāpat katrai spēlētājai par čempionātu jāpiemaksā 500 eiro. Tas gan nemazina meiteņu entuziasmu, jo visi saprot, ka lakross Latvijā ir jauns sporta veids un katram roka jāpieliek, lai ietu uz priekšu,” norāda Ieva Opoļska.

“Visi esam smagi strādājuši, lai būtu pasaules čempionātā. Esmu priecīga būt kopā ar komandu, piedaloties jau otrajā pasaules čempionātā. Šis ir izaicinājums mums visiem, tāpēc ceram, ka panākumi neizpaliks,” saka galvenā trenere Grečena Lasda. Viņa Latvijā ieradās pagājušajā otrdienā, komanda trenējās Rīgā un aizvadīja arī četru dienu nometni Druvā.

“ASV ir stipra latviešu kopiena un runas, ka kāds spēlē Latvijas izlasē, izplatās diezgan ātri, un tad pārsvarā ir tā, ka viņi atrod mūs,” Krišjānis Volfs skaidro, kā līdz izlasei nonāk ārzemju latvietes. Māsas Peniķes izlasē debitēja Eiropas čempionātā pirms diviem gadiem. “Tā bija lieliska pieredze, grūti gan fiziski, gan mentāli, taču mēs uzlabojām sniegumu ar katru spēli, izcīnījām dažas uzvaras,” atminas Kristina Peniķis. “Nezinu īsti, ko sagaidīt no pasaules čempionāta, bet treniņos izskatāmies labāk kā pirms diviem gadiem. Meitenes ir fiziski kārtīgi sagatavojušās.”

Viņai esot liels gods pārstāvēt Latviju: “Vecvecāki mums jau no mazotnes daudz stāstījuši par dzimteni, izaugām ar latviešu šūpuļdziesmām, agrāk šeit viesojāmies – nejutu sevi kā tūristu, bet gan gribēju iepazīt kultūru, saikni ar latviešiem. Tagad ar prieku spēlēju izlasē, lai pierādītu lielākām valstīm, ka varam līdzvērtīgi cīnīties. Man ir arī prieks, ka izdevies piepildīt sapni spēlēt kopā ar māsu, jo viņa ir astoņus gadus jaunāka.”

Suzanna Peniķis piebilst, ka Latvijas kreklu velk ar lielu lepnumu: “Jūtamies lieliski, komandā mūs pirms diviem gadiem uzņēma ļoti labi, daudz jautāja, kā vajag spēlēt, mācījās. Šogad tiekoties apskāvāmies – kā ģimenē. Man ļoti patīk Rīgas arhitektūra, labprāt apskatu pilsētu kopā ar tēvu, kurš var daudz ko pastāstīt.”

LAKROSS. LATVIJAS SIEVIEŠU IZLASE

Laura Baltmane, Ieva Opoļska, Valērija Druzjaka, Ieva Vilks, Līga Vilks, Aiva Baumane, Reičela Lasda, Laura Liepiņa, Estere Urbančika, Suzanna Peniķis, Kristina Peniķis, Eiženija Matiļeviča, Madara Viļuma, Nensija Kalniņa, Rebeka Koroļonoka, Selīna Kalnišķe, Agnija Briedīte.

UZZIŅA

Lakross ir komandas spēle, ko spēlē ar speciālām nūjām un bumbiņu – tā jāpiespēlē pa gaisu un jāiemet vārtos

Lakross radies Ziemeļamerikā

Pasaules čempionāts sievietēm notiek desmito reizi. ASV izlasei ir septiņi zelti, bet divreiz tā finālā piekāpusies Austrālijai

Latvijā lakross ienāca 1992. gadā, vīriešu izlase Eiropas čempionātā debitēja 2004. gadā. Sieviešu izlases rezultāti: Eiropas čempionātā 2012. g. – 12., 2015. g. – 8. vieta. Pasaules čempionātā 2013. g. – 17. vieta

Latvijas sieviešu čempionātā piedalās trīs komandas

LA.lv