×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
16. maijs, 2014
Drukāt

Sliedes uz Krieviju neviens nenojauks. Saruna ar Andri Ameriku (15)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Latvijas Avīzē” viesojās Rīgas domes vicemērs ANDRIS AMERIKS (“Gods kalpot Rīgai”). Ar viņu sarunājās Voldemārs Krustiņš un Egils Līcītis.

– Drošība ir aktuāls temats. Sakiet – vai un kādi zemessardzes pulki, bataljoni darbojas Rīgā?


– Zinu, ka zemessargi Rīgā ir un darbojas. Agrākais bataljona komandieris man bija labi pazīstams. Bet jūsu jautājums ir pamatots…

– Kā tad, ka pamatots! Brīvprātīgie stāvot rindā pieteikties ZS, bet pilsētas galvas vietnieks īsti labi nezina, cik vīru vajadzības gadījumā cels kājās, kas viņus komandēs!


– Pārrunāšu ar Vējoņa kungu, bet rīdzinieku drošībai, kas mums ir galvenā, esam par pārsimts vīriem palielinājuši municipālpolicijas spēku. Rīgai tagad ir 1000 policistu, neskaitot Valsts policijas cilvēkus. Tas ir ievērojami liels spēks kārtības nodrošināšanai.

– Ostā esot diezgan ievērojams kravu pieaugums? Bet kas jums, brīvostas valdes priekšsēdētājam, sakāms par iespējamo sankciju piemērošanu Krievijai? Tās vispirms skaršot tranzītnozares.


– Ģeopolitika ir viena lieta, kamēr otra – pasaules saimnieciskie sakari un noslēgtie līgumi. Pašreizējā situācija ir aizvērusi ciet Ukrainas ostas. Baltkrievijai, piemēram, nav pieejas jūrai, taču iespēja kravas nogādāt vai nu Baltijas, vai Melnās jūras ostām. Kravas dodas, kur ir drošāk. Rīgas ostā ir augsta līmeņa tehnoloģijas, ar kurām nodrošina ātru kravu pārkraušanu, drošs tranzīta ceļš, un tāpēc ceturto mēnesi pēc kārtas ir kravu pieaugums par 21%, salīdzinot ar pērno gadu. Un tā ir arī ģeopolitikas ietekme. Daļa Uzbekistānas, Kazahstānas kravu, ko sūtīja Krievijas ostam, pagriežas uz Baltiju, un mēs spējam to izmantot. Vairāk ir kā beramkravu un konteineru piegāžu, tā naftas produktu transportēšana – nav tā, ka tikai ogles kraujam vairāk.

– Nu un vai pieaugums turpināsies, ja Briselē nolems par ekonomiskām sankcijām?


– Mazie “dzīvnieciņi” vienmēr cietīs vairāk, viņiem klāsies grūtāk nekā ziloņiem. Novērotāji pamanījuši tendences – ģeopolitisko sāncensību starp lielvarām, kur tās grib viena otrai pierādīt ietekmi, spēku, un ES centienus palīdzēt Ukrainai, kur arī Latvija piedalās. Amerika un Krievija liek svaru kausos, kurai ir noteikšana, kamēr Eiropa situāciju redz citādi – rast demokrātiskus risinājumus Eiropai piederīgā Ukrainā. Tāpēc runa par sankciju uzlikšanām ir īpaša. Pirmajās fāzēs var pieņemt lēmumus kaut vai visu Krievijas domi neielaist Eiropā, bet ekonomisko sankciju likšanas fāzi analizēs ļoti nopietni.

V. Krustiņš: – Kamēr “Ukrainas katliņš vārās”, Latvijai parādās objektīvas ekonomiskās konkurences iespējas – tā es saprotu no jūsu teiktā?


– Tā ir vienmēr: ja kartupeļus pareizi iestāda, rudenī dabūs labu ražu. Ja šā tā iemīda zemē, tad ar ražu švaki. Šo lauksaimniecības mācību var izmantot jebkur tranzītbiznesā. Sliedes uz Krieviju neviens nenojauks, bet, ja šodien būvējam otras sliedes uz Eiropu, tad es teiktu, ka tie ir ļoti pareizi iestādīti kartupeļi nākotnei. Būs sliedes, būs dzelzceļa kravas.

V. Krustiņš: – Jūs vedināt pie secinājuma, ka krīze Ukrainā nav šeit izraisījusi paniku, satricinājumus politiskajā dzīvē, kaut iepriekš izskanēja visādi brīdinājumi?


– Viena daļa tviterpublikas, internetā rak­stošās “komūnas” pastāvīgi sevi ļoti uzbudina. Tā ir tāda kā elektroniskā pašapmierināšanās forma, un apmierinājies tviterotājs jūtas dzīvē ko izdarījis. Ņemot vērā tuvās vēlēšanas, arī politiķi saziņu pārsvarā pārceļ uz sociālajiem tīkliem, skaļāk vai klusāk izpaužoties. Pagājis 9. maijs. Nekā jauna – ir cilvēki, kuri to svinēs, un mainīt viņu domāšanu man nešķiet iespējams. Jautājums – cik svinēšana notiek civilizēti, cilvēka cieņai atbilstoši. Pagātnes izpratne kāda nu kuram bijusi. Bet, ja cilvēks ir apmeties elektroniskajā telpā un tajā vien dzīvo, tad šajā vidē saceļ tādu paniku, itin kā Etnas vulkāns izvirdis Latvijā. Es viņu aicinātu reizēm iznākt laukā, paskatīties reālo dzīvi. Lielākoties cilvēki ieinteresēti dzīvot ar drošības izjūtu un lai viņiem būtu darbs. Politika ir svarīga tikai mazai daļai, pašiem uzbudinātākajiem.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT 

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Pārāk daudz dzelzceļu mums nav vairs un lieku staciju ir palicis pat pašā Latvijā! Likvidēti dzelzceļi: Rīga Ērgļi,Ieriķi_Gulbene_Purvmala,Liepāja-Ventspils,Rīga-Reņģe,Liepāja-Vaiņode,Krustpils-Jelgava,Jelgava-Tukums II,Rīga-Jelgava-Meitene,Rīga-Jelgava-Dobele,Ieriķi-Gulbene-Pitalova,Pakalnieši-Kūdupe,Sita-Rēzekne,Jelgava-Mažeiķi,Liepāja-Vaiņode,dz.c.posms Aloja-Ipiķi u.t.t. Taču tas nav ietekmējis ne algu divkāršošanu Latvijas dzelzceļa valdei,ne ari papildus bonusus darba koplīgumos ar nozares arodbiedrību.

 2. Aizmirsi par tepat Rīgā,Eizenšteina ielā reģistrēto Baltijas kazaku pulku ar visiem karogiem un atamanu priekšgalā! “…bet pilsētas galvas vietnieks īsti labi nezina,cik vīru vajadzības gadījumā cels kājās,kas viņus komandēs!”

 3. Uz Eiropu atstās tās pašas?

 4. vienotai krievijai 1000 policistu Rīgā, ir par ko padomāt!

 5. Patika teiktais par sliedēm uz Eiropu. Tāda doma asi kontrastē ar mūsu tranzita bonzu viedokli. Tikai jāprecizē, ka tās diemžēl nebūs otrās sliedes, bet gan būs vienīgās, jo šobrīd ar Eiropu tiešu sliežu mums nav.

 6. Labi, labi. Es nesaprotu tikai, kāpēc Ušakovs saņem tik nešķīsti lielu honorāru no Rīgas brīvostas (48 737 EUR) par to, ka šad tad iegriežas valdē uz sēdēm. Tas ir par virsu domē saņemtajai algai (27 947 EUR).

  • grāmatvedis nika zaglim Atbildēt

   No “kujienes”, tu, utainais, esi izlīdis? Dzīve grūta, niku trūkums nomoka? Varbūt ņem “rukšķa” niku, tad nevajadzēs la-ukšķenei kurpes laizīt. Man gan priekš ušaka nekā nav žēl, lai tik ēd un pampst, ir jau izpelnījies – kur gan vēl eiropā sastopama tik apsmirdējusies nācija kā jūsējā, kurai nepieder pat pašu iedomātās valsts galvaspilsēta un ne tikai tā, un kurai tas šķiet pilnīgi normāli.

 7. Ameriks: “Kā “GKR” priekšsēdētājs nepulcinu partijā tos, kas uzskata sevi par lieliem politiķiem, kuri no lielām bildēm uz ēku fasādēm stāsta, ka viņi ir kā radīti darbam Eiropā. Mēs esam piezemētāki. Gribam strādāt Rīgā.” Nu, protams, jo Eiropā nevar nozagt 20%, Rīgā to var izdarīt daudz vienkāršāk.

 8. Pārāk bieži šis pragmatiskais komjaunietis-pašlabuma meklētājs ar sabiedrisku amatu tiek uzklausīts LA.

 9. Pretīgi lasīt… Lišķīgi jautājumi no LA, liekulīgas atbildes no AA

  • Tā jau nav pirmā reize, kad Latvijas avīze parāda gan Ameriku, gan Ušakovu kā enģeļus.
   Kauns avīzei, kas liekulīgi izliekas par nacionālo vērtību aizsargātājiem

  • Tur vispār nevienas atbildes nav.
   &Kādi zemessardzes pulki darbojas?
   @Komandieris pazīstams, jautājums pamatots.
   &Vai pieaugums turpināsies?
   @Runa ir īpaša, lemšanu par sankcijām analizēs.
   Te atbilžu nav. Pārējā tekstā tikai par un ap meklē lētticīgos ar saldu smaidu.

 10. Vai bijušo komunistu un komsorgu domašanas veids ir mainījies?Pilnīgi piekrītu autoram par cilvēku morāles īpašību nemainību.

 11. reālistisks un pragmatisks skats, auseklīšiem gan jau ka nepatiks

 12. Reti truls un nekaunīgs skats šim komjaunietim.

Draugiem Facebook Twitter Google+