×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. aprīlis, 2015
Drukāt

Ameriku samitā gaidāma Obamas un Kastro tikšanās

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šonedēļ Panamā Ameriku samitā gaidāma ASV un Kubas prezidentu Baraka Obamas un Raula Kastro tikšanās – notikums, kas, cerams, lauzīs ledu gadu desmitiem ilgušajās abu valstu saltajās attiecībās.

ASV un Kubas līderi, kas 35 valstu samitā sēž viens otram pretī pirmo reizi kopš aukstā kara naida desmitgadēm, būs svarīgākais notikums Panamā piektdien un sestdien gaidāmajā samitā. Kaut arī tikšanās iezīmēs svarīgu robežzīmi, ņemot vērā, ka neviens Kubas līderis nevienu Ameriku samitu līdz šim nav apmeklējis, Kubai un ASV vēl stāv priekšā vēstniecību atvēršana, turklāt janvārī sāktajās sarunās domstarpības ir acīmredzamas.

Kubas atrašanās Vašingtonas valstu-terorisma sponsoru sarakstā ir viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem ceļā uz diplomātisko attiecību atjaunošanu pilnā apjomā. Baltais nams šonedēļ norādīja, ka Valsts departaments patlaban atrodas “pēdējā posmā” procesā, lai izšķirtos, vai ieteikt Havanas svītrošanu no šī saraksta. Kongresam tad būs 45 dienas laika, lai izlemtu par Obamas lēmuma apstrīdēšanu. “Mēs cenšamies to panākt ātri,” ziņu aģentūrai AFP atzina Valsts departamenta amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Kā vēl viena zīme tam, ka attiecības turpina uzlaboties, varētu būt ASV valsts sekretāra Džona Kerija un Kubas ārlietu ministra Bruno Rodrigesa tikšanās samita kuluāros. Tomēr visu acis, neapšaubāmi, būs pievērstas tam, kā samita gaitā notiek Obamas un Kastro saziņa.

Pēdējās būtiskās ASV un Kubas līderu sarunas notika 1956. gadā Panamā, kad Dvaits Eizenhauers tikās ar Fulhensio Batistu, kuru pēc trim gadiem gāza Fidels Kastro. Kā liecina Maristu Koledžas veiktā sabiedriskās domas aptauja, 59% amerikāņu atbalsta attiecību atjaunošanu ar Kubu.

Baraks Obama un Rauls Kastro sarokojās Nelsona Mandelas piemiņas ceremonijā Johannesburgā 2013. gadā, un viņi ir runājuši par telefonu pirms decembra paziņojuma par apņemšanos panākt diplomātisko saišu atjaunošanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+