×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
10. decembris, 2016
Drukāt

Amoliņš bišu ganībām. Kur pirkt, kā audzēt?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kur var iegādāties bišu amoliņa sēklas? Pastāstiet arī par tā audzēšanu! INESE LIEPĀJĀ

Bišu amoliņš

Baltais jeb bišu amoliņš (Melilotus alba) ir divgadīgs augs ar spēcīgu sakņu sistēmu. Pirmajā gadā pēc sējas tas iesakņojas. Otrajā gadā izaug līdz 2 m garš, veidojot zarainu stumbru. Izmanto gan kā nektāraugu, gan kā zaļmēslojuma augu.

Bioloģiskās saimniecības “Kalna Smīdes” īpašnieks, biškopis Jānis Sietiņsons stāsta, ka ilgi ziedošo amoliņu pārsvarā izmanto kā nektāraugu un labvēlīgos apstākļos no hektāra var iegūt līdz pat 400–600 kg medus. Vēl viena priekšrocība – amoliņš ar gumiņbaktēriju starpniecību spēj piesaistīt gaisa slāpekli un, uzkrājot to (ap 200 kg/ha), atstāj zemē ar slāpekli bagātas trūdvielas. Ielabotajā, auglīgajā augsnē pēc šā tauriņzieža var audzēt prasīgākus kultūraugus, piemēram, labību. Lopbarībā amoliņu izmanto mazāk, jo augs satur ēterisko vielu kumarīnu, kas piešķir īpatnēju garšu, tāpēc mājlopi to ēd nelabprāt.

Amoliņam nepatīk skāba zeme. Tas labi jūtas vāji skābās, neitrālās vai kaļķotās augsnēs, kur pH ir virs 6,2. Savvaļā to var redzēt augam ceļmalās, grantainās augsnēs – tas liecina, ka amoliņam tīkamākas ir vieglākas (nevis smagākas) augsnes. Augs pacieš ilgstošu sausumu. Sēj agri pavasarī, tiklīdz augsne ir gatava apstrādei. Izsējas norma tīrsējā ir 20–25 kg/ha. Lai lauks nestāvētu tukšs, amoliņu var sēt arī zem virsauga. Tad amoliņa sēklu vajadzētu samazināt par 15–20%. Šo tauriņziedi var audzēt kopā ar kādu citu viengadīgu nektāraugu (piemēram, facēliju, griķiem) vai jebkuru vasarāju (graudaugiem). Izmantojot, piemēram, facēliju, var ņemt 10 kg šā nektārauga un 10 kg amoliņa sēklu. Ja saimniecībā ir kombinētā sējmašīna, abas kultūras var sēt vienlaikus. Ja šāda tehnika nav pieejama, vispirms sēj pamataugu – facēliju vai griķus – un pēc tam amoliņu. Sēklas iestrādā 2–3 cm dziļi.

Slapjā vasarā amoliņš sāk ziedēt jau pirmajā gadā. Tomēr bagātīgāk tas zied otrajā gadā jūnija trešajā dekādē (amoliņš, līdzīgi kā rapsis, zied pakāpeniski – aptuveni mēnesi). Šo periodu var pagarināt līdz diviem mēnešiem, sējot sēklu maisījumu, kurā ir gan baltais, gan dzeltenais (Melilotus officinalis) amoliņš. Pirmais sāk ziedēt dzeltenais, pēc 10–14 dienām tam pievienojas baltais.

Facēlija un griķi

Vērtīgais bišu augs facēlija (Phacelia tanacetifolia) uzzied aptuveni 45. dienā pēc sējas, turklāt bagātīgi un labi izdala nektāru. Griķi zied jau 30.–40. dienā pēc sējas. Tiem nav iebildumu pret augsnes reakciju, tāpēc var audzēt arī skābākā augsnē. Bites griķos lido dienas pirmajā pusē. Vakarā to tur nebūs, jo šajā laikā augi neizdala nektāru.

Kur iegādāties sēklas

• Zemnieku saimniecībā “Kalna Smīdes” (Amatas novada Drabešu pagastā) var iegādāties baltā un dzeltenā amoliņa sēklu maisījumu par 2 eiro/kg, kā arī facēlijas un griķu sēklu.

• Bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Grakoviči” (Neretas novada Pilskalnes pagastā) pārdod lobītu, no čaumalām atsijātu baltā amoliņa sēklu par 2 eiro/ kg.

• Veikalā “Bitīte un medutiņš” (Liepājā, Raiņa ielā 9) nākamgad, sākot no marta, varēs iegādāties baltā amoliņa sēklas.

Uzziņa

• Nokrišņiem pārāk bagātā gadā baltais amoliņš var pāraugt facēliju, un tad ir grūti nokult virsauga sēklu. Sausā vasarā facēliju nokult ir viegli, jo apakšā paliek amoliņš, kas zied otrajā gadā. Tādējādi biškopis iegūst divas ražas.

• Ja zemi nekustina, trešajā gadā amoliņš vairs neaug, pat ja tas ir izsējies. Turpretī, uzarot, kultivējot un ecējot augsni, laukā, kur bagātīgi sakritušas amoliņa sēklas, atkal var sēt facēliju.

• Pilskalnes pagasta zemnieku saimniecībā “Grakoviči” vienuviet sēj trīs kultūras. Pirmajā gadā zied facēlija, otrajā – baltais amoliņš un ežziede. Kad ežziede kārtīgi saaug un sāk ziedēt, tā nomāc nezāles (piemēram, vārpatu) un atbrīvo vietu amoliņam. Trešajā gadā augsni disko un atkal atkārto amoliņa divus augšanas ciklus.

• Amoliņa sēklas ir aptuveni 2,5 reizes smagākas nekā āboliņa sēklas. Sēklu masa ir atšķirīga, tāpēc amoliņa izsējas norma ir augstāka.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+