×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
14. februāris, 2012
Drukāt

Analītiķi: Ķīna piecu gadu laikā dubultos aizsardzības budžetu

armija

Laika posmā no 2011. līdz 2015. gadam Ķīnas aizsardzības budžets dubultosies, tālu pārspējot citu Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstu budžetus, prognozē ekonomiskās izpētes kompānija IHS.

 

Pagājušajā gadā Ķīna valsts aizsardzībai atvēlēja 119,8 miljardus dolāru, un līdz 2015. gadam šī summa varētu pieaugt līdz 238,2 miljardiem dolāru, ikgadējam pieaugumam šajā laika posmā sasniedzot 18,75 %, prognozē IHS. Minētās prognozes pārsniedz 12 reģiona valstu lielākos aizsardzības budžetus kopā ņemtus. To kopējā summa varētu sasniegt 232,5 miljardus dolāru. “Pekinai izdevies atvēlēt aizsardzībai arvien lielāku daļu no kopējā budžeta, un tā jau vairāk nekā divdesmit gadus neatlaidīgi palielina savas militāras iespējas,” norādīja IHS galvenais ekonomists Āzijas un Klusā okeāna reģiona jautājumos Radživs Bisvass. “Tas turpināsies, ja vien nenotiks ekonomiska katastrofa.”

Bez Ķīnas IHS savā ziņojumā izvērtējusi arī Japānas, Indijas, Dienvidkorejas, Austrālijas, Taivānas, Singapūras, Indonēzijas, Pakistānas, Taizemes, Malaizijas, Vjetnamas un Jaunzēlandes aizsardzības budžetus. “Ķīnas augošais aizsardzības budžets rada bažas dažādās valdībās. Iespējams pats svarīgākais, tas pamudinājis Vašingtonu uzsākt diplomātisku kampaņu sava profila stiprināšanai Klusā okeāna reģionā,” norādīja IHS Āzijas un Klusā okeāna reģiona nodaļas vadītāja Sāra Makdauela. “Vašingtona ir arī ieinteresēta nodrošināt kuģošanas brīvību nozīmīgākajās jūras līnijās un uzturēt modrību attiecībā uz Ķīnas militāro attīstību.”

ASV prezidents Baraks Obama solījis vairot ASV ietekmi Āzijā, kur vairākas valstis ir paudušas bažas par Ķīnas ietekmes pieaugumu. Šīs bažas pamudinās pārējās reģiona valstis palielināt savus aizsardzības budžetu, bet tas nebūs vienīgai stimuls, uzskata IHS analītiķis Pols Bērtons. “Ir virkne ilgstošu jautājumu, aiz kuriem stāv konkurence par neizmantotajiem resursiem, kas pamudina daudzas valstis palielināt savus aizsardzības tēriņus,” viņš piebilda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+