Beigta zivs ar ķīmiskajām vielām piesārņotajā Mārupītē pēc notekūdeņu noplūdes, dzēšot ugunsgrēku biroja ēku kompleksa “Baltais vējš” angārā.
Beigta zivs ar ķīmiskajām vielām piesārņotajā Mārupītē pēc notekūdeņu noplūdes, dzēšot ugunsgrēku biroja ēku kompleksa “Baltais vējš” angārā.
Foto: LETA

Analīžu rezultāti: Pesticīdi nav vainojami Ičas zivju bojāejā 2

Zinātniskajā laboratorijā “BIOR” veikto analīžu rezultāti saistībā ar zivju bojāeju Ičas upē ir bijuši negatīvi, pastāstīja “BIOR” direktora vietniece Olga Valciņa.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Kā zivju bojāejas iemesls ir izslēgti visi pesticīdi, arī glifosāts, par ko sākotnēji bija aizdomas kā iespējamo bojāejas iemeslu. Nākamie analīžu rezultāti gaidāmi šodien pēcpusdienā. Šajās analīzēs tiek pārbaudītas virsmaktīvās vielas, kā arī pārbaudei uz Valsts vides dienestu ir nosūtīti divu savienojumu paraugi, par kuriem laboratorijas speciālisti vēlas zināt, vai tādus Latvijā izmanto.

Laboratorija plāno sadarboties arī ar Vācijas kolēģiem. Valciņa pastāstīja, ka Vācijas kolēģiem tiks lūgts veikt analīzes dažiem paraugiem. Līdz šim gan sazināšanās ar laboratoriju Vācijā bijusi neveiksmīga, tomēr viņa pauda cerību, ka šodien izdosies telefoniski sazināties ar Vācijas ekspertiem. Tāpat vēl tiekot gaidīti jauni paraugi, ko iesūtīšot Valsts vides dienests.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka Balvu novadā, Ičas upē, pagājušajā nedēļā konstatēta masveida zivju bojāeja, ko, iespējams, izraisījis toksisks piesārņojums. Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, VVD saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai gājušas bojā simtiem līdaku, asari, sapali un citas zivis.

Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai uzskaitītas 374 upē redzamas bojāgājušas līdakas, 88 asari un citas zivis kopumā 60 kg apmērā. Pārbaudēs vizuāli novērots, ka lielākais bojāgājušo zivju skaits ir Ičas upes posmā apmēram vienu kilometru uz augšu pret straumi un apmēram vienu kilometru lejup pa straumi no vietas, kur Ičas upē ietek gar Bērzpils purva austrumu, dienvidaustrumu un dienvidu malu esošais meliorācijas grāvis.

Lai noskaidrotu zivju bojāejas iemeslu, paņemti ūdens paraugi un tiek pētītas arī bojāgājušās zivis. Pirmie saņemtie rezultāti no laboratorijas liecina, ka zivju bojāejā varētu būt vainojamas toksiskās vielas. Taču pārbaudēs uz vietas eksperti nav konstatējuši ne notekūdeņu, ne kādu toksisko vielu izplūdes avotus. Tāpat nav novērots vizuāli redzams piesārņojums ūdenī, kā arī nav sajūtamas kādas smakas.

Jauni zivju bojāejas gadījumi vairs nav konstatēti, tiek pieļauts, ka bojāejas cēloni var arī nenoskaidrot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.