Kokteilis
Stilo

Ananasu lapu šķiedra un korķis – dzīvnieku ādas vietā. Kā tas izskatās? 1

Pasaules vegāniskā ādas nozares apjoms līdz 2025. gadam sasniegs 85 miljardus ASV dolāru. Salīdzinājumam: pasaules sporta apavu industrija šobrīd ir aptuveni 90,4 miljardus dolāru vērta, liecina “Grand View Research” pētījuma dati.

Mūsdienu patērētāji daudz apzinīgāk izturas pret iepirkšanās ētiku nekā agrāk. Prioritāšu sarakstā augstas vietas ieņem modes attieksme
pret vidi un modes preču ražotājiem. Un vegāniskā āda ideāli atbilst šīm prasībām.

Visi tie dažādie materiāli, kas var aizstāt dzīvnieku ādu un kuru ražošanas procesā nav iesaistīti dzīvnieki, var tikt dēvēti par vegānu ādu. Protams, visplašāk tiek lietoti mākslīgie materiāli, parasti plastmasas, piemēram, polivinilhlorīds (PVC) un poliuretāns (PU). Lai gan tiem ir savas priekšrocības, piemēram, izturīgums, lētums un viegla kopšana, tie rada lielus draudus videi. Galu galā plastmasa ir viens no ekoloģijai nedraudzīgākajiem materiāliem, kādus vien mēs pazīstam.

PU ražošana patērē daudz enerģijas, ūdens un degvielas, kamēr PVC ražošanas laikā vidē nokļūst kancerogēnie dioksīni.

Stāsta otra puse ir nedaudz gaišāka – tie ir dabīgie ādas aizvietotāji, kas tieši šobrīd kļūst par īstu modes preci. Iespējams, labākie piemēri ir Piñatex un korķa āda. Pirmo ražo no ananasa koka lapu šķiedrām, un tas jau parādījies arī uz sarkanā paklāja.

Attēlus skaties galerijā!

Galerijas nosaukums

Korķa āda, kurai piemīt daudz labu īpašību, arī debitējusi augstajā modē, pateicoties modes namiem “Calvin Klein”, “Tory Burch” un “Stella McCartney”.

Korķa ādas piemēri – galerijā!

Galerijas nosaukums

Modes industrija rada ārkārtīgi daudz piesārņojuma, jo tā ir kompleksa joma. Tomēr dzīvnieku āda ir viens no nozīmīgākajiem šī procesa komponentiem. Tas jo īpaši attiecas uz lēto, masu tirgū pieejamo dzīvnieku ādu.

Saistītie raksti

Kaitīgu ķimikāliju izmantošana ādas krāsošanai un toksisko notekūdeņu nokļūšana vidē ir tikai daži no tās ietekmes uz vidi negatīvajiem aspektiem. Pieaugot sabiedrības apzinīgumam, gaidāms, ka apģērbu ražošanā dzīvnieku ādu izmantos arvien mazāk.
Tomēr tiešā ietekme uz vidi ir tikai viens no faktoriem. Iespējams, vēl vairāk nākas ciest cilvēkiem, kuri strādā ādas miecētavās vai dzīvo to tuvumā, jo viņus apdraud augstāks vēža un citu slimību risks. Tādējādi var teikt, ka vegānu ādas izvēle nozīmē balsojumu par labu cilvēka pamattiesībām.

Dzīvnieku tiesību aizstāvji tāpat atgādina, ka nav ādas izstrādājuma bez miruša dzīvnieka, turklāt bieži tā tiek novilkta vēl dzīvam vai tas nogalināts ar elektrošoku.

Avots: huffintonpost.co.uk

LA.lv