×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
21. augusts, 2017
Drukāt

Ananasu lapu šķiedra un korķis – dzīvnieku ādas vietā. Kā tas izskatās? (1)

Bagstowear_pinatex-pineapple-leather-ananas-anam2

Pasaules vegāniskā ādas nozares apjoms līdz 2025. gadam sasniegs 85 miljardus ASV dolāru. Salīdzinājumam: pasaules sporta apavu industrija šobrīd ir aptuveni 90,4 miljardus dolāru vērta, liecina “Grand View Research” pētījuma dati.

Mūsdienu patērētāji daudz apzinīgāk izturas pret iepirkšanās ētiku nekā agrāk. Prioritāšu sarakstā augstas vietas ieņem modes attieksme
pret vidi un modes preču ražotājiem. Un vegāniskā āda ideāli atbilst šīm prasībām.

Visi tie dažādie materiāli, kas var aizstāt dzīvnieku ādu un kuru ražošanas procesā nav iesaistīti dzīvnieki, var tikt dēvēti par vegānu ādu. Protams, visplašāk tiek lietoti mākslīgie materiāli, parasti plastmasas, piemēram, polivinilhlorīds (PVC) un poliuretāns (PU). Lai gan tiem ir savas priekšrocības, piemēram, izturīgums, lētums un viegla kopšana, tie rada lielus draudus videi. Galu galā plastmasa ir viens no ekoloģijai nedraudzīgākajiem materiāliem, kādus vien mēs pazīstam.

PU ražošana patērē daudz enerģijas, ūdens un degvielas, kamēr PVC ražošanas laikā vidē nokļūst kancerogēnie dioksīni.

Stāsta otra puse ir nedaudz gaišāka – tie ir dabīgie ādas aizvietotāji, kas tieši šobrīd kļūst par īstu modes preci. Iespējams, labākie piemēri ir Piñatex un korķa āda. Pirmo ražo no ananasa koka lapu šķiedrām, un tas jau parādījies arī uz sarkanā paklāja.

Attēlus skaties galerijā!

Korķa āda, kurai piemīt daudz labu īpašību, arī debitējusi augstajā modē, pateicoties modes namiem “Calvin Klein”, “Tory Burch” un “Stella McCartney”.

Korķa ādas piemēri – galerijā!

Modes industrija rada ārkārtīgi daudz piesārņojuma, jo tā ir kompleksa joma. Tomēr dzīvnieku āda ir viens no nozīmīgākajiem šī procesa komponentiem. Tas jo īpaši attiecas uz lēto, masu tirgū pieejamo dzīvnieku ādu.

Kaitīgu ķimikāliju izmantošana ādas krāsošanai un toksisko notekūdeņu nokļūšana vidē ir tikai daži no tās ietekmes uz vidi negatīvajiem aspektiem. Pieaugot sabiedrības apzinīgumam, gaidāms, ka apģērbu ražošanā dzīvnieku ādu izmantos arvien mazāk.
Tomēr tiešā ietekme uz vidi ir tikai viens no faktoriem. Iespējams, vēl vairāk nākas ciest cilvēkiem, kuri strādā ādas miecētavās vai dzīvo to tuvumā, jo viņus apdraud augstāks vēža un citu slimību risks. Tādējādi var teikt, ka vegānu ādas izvēle nozīmē balsojumu par labu cilvēka pamattiesībām.

Dzīvnieku tiesību aizstāvji tāpat atgādina, ka nav ādas izstrādājuma bez miruša dzīvnieka, turklāt bieži tā tiek novilkta vēl dzīvam vai tas nogalināts ar elektrošoku.

Avots: huffintonpost.co.uk

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai selekcionāri jau izselekcionējuši Latvijā augošus ananāsu kokus un korķa kokus? Tikai imports. Bet kādas apavu rūpnīcas kādreiz bija Latvijā…. Nekā vairs nava, ne tik cik melns aiz naga….
    Es tomēr, dzīvojot ārzemēs, rūpīgi pētu un izvēlos dabīgās ādas apavus, somu no strausa ādas – kāda elegance un šiks. Strausu apēda bagātie gardēži premium klases restorānā, man tika āda. Ļaudis runā, ka strausa ādas apavi ir ļoti izturīgi. varu pievienoties un padalīties pieredzē – smalkā ārzemju veikalā pirktas vīriešu kurpes no strausa kāju ādas (to restorānā neēd un buljonu vai zilc/trīcgaļiņu netaisa – atkritumi). Tik izturīgas kurpes, ka tiesnesis nevarēja novalkāt, atleca nabaga studentam – tātad 2 paaudzes nēsāja. Studentam daudz jāskraida – āda turās, bet zole Latvijas klimatā lēnām izdfila, bet virsma ir ok. Lai dzīvo strausi, daudz strausu. Būs darbs un iztikšana ādu ģērētājiem, apavu taisītājiem, pārdevējiem un prieks pircējam/valkātājam.

Draugiem Facebook Twitter Google+