Foto – Anda Krauze

Andis Cildermanis studē aktiermākslu Anglijā 0

– Man šķiet, ka mēs, latvieši, esam ļoti talantīgi un prasmīgi un mūsu iespējas ir arī ārpus Latvijas, – teic ANDIS CILDERMANIS (24), kurš iestājies aktiermākslas maģistrantūrā Anglijā, skolā, kur savulaik mācījušies izcilie britu aktieri Pīrss Brosnans un Kolins Fērts.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Tad jau pēc kādiem gadiem skatīsimies filmas ar jums galvenajā lomā? – Es ļoti ceru, tāds jau ir mans mērķis, – sparīgi teic jaunais aktieris. Andis Cildermanis Anglijā dzīvo jau piekto gadu. Un ir priecīgs, ka savulaik turp devies nevis strādāt, bet gan mācīties. Pēc bakalaura grāda iegūšanas aktiermākslā Southemptonā nolēmis studijas turpināt maģistrantūrā Londonā. Kā nekā Londona ir Eiropas kinoindustrijas metropole. Anda nolūks ir pamatīgāk apgūt filmu aktiera prasmes, lai justos vienādi stiprs gan uz teātra skatuvēm, gan filmu ekrāniem. Viņš apzinās, ka iecerēto Anglijā paveikt būs divdesmit reizes grūtāk nekā Latvijā, ka modernajā un milzīgajā Londonā jutīsies kā adata siena kaudzē, bet ir spara pilns cīnīties. Kad aktieru skolā bakalaura studijās bija jāspēlē izrāde “Dzīvnieku ferma”, Andim iedalīta zirga loma. Šis tēls esot ļoti čakls, strādā līdz spēku izsīkumam. Pasniedzēji trīs gadu laikā bija novērojuši, ka Andim nav viegli, bet viņš cenšas, dara, cik vien spēj. Tāpēc teikuši – tu esi tas strādīgais, tev jādod zirga loma!

– Kopš mazotnes vēlējos sevi parādīt – dziedāt, spēlēt ansambļos, dejot modernās dejas, piedalīties pulciņos, konkursos… Kad mani uzaicināja darboties Bauskas tautas teātrī, nodomāju – kāpēc ne? Ārpusskolas nodarbības nenāk par sliktu. Spēlēju Mārtiņa Zīverta lugās “Par purna tiesu” un “Divkauja” un Lieldienu lugā Lieldienu zaķi. Zaķis kā jau zaķis. Bet Zīverta komiskajās lugās darbojas mīlas trīsstūri, un abās izrādēs biju tas, kurš iejaucas, tas trešais. Nezinu, kāpēc man tika tāda loma, jo biju ļoti jauns – 18 gadi. Bauskas tautas teātrī sapratu, ka spēlēju amatieru līmenī, un sāku domāt, kā iegūt aktiera meistarību. Pabeidzis Iecavas vidusskolu, apmeklēju Latvijas Kultūras akadēmijas atvērto durvju dienas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Jautāju, cik plašas darba iespējas pavērsies pēc aktieru meistarības kursa pabeigšanas. Lielākoties Latvijā, skanēja atbilde. Tas man bija lūzuma punkts, sapratu – es gribu vairāk! Pasaulē iespējas ir lielas. Es gribu iepazīt citu tautu cilvēkus, citas kultūras, veidot kontaktus. Mani vilina svešais.

 

Man šķiet, ka mēs, latvieši, esam ļoti talantīgi un prasmīgi un mūsu iespējas ir arī ārpus Latvijas, – ir pārliecināts Andis. Nu labi, bet kā to praktiski var izdarīt? Lai iekrātu naudiņu, Andis pēc vidusskolas vasarā piestrādājis restorānā “Tikai karotes”. Sākt dzīvi Anglijā palīdzējis arī tēvs. Lēnītēm tur adaptējies un sācis mācīties aktieru skolā. Otrais un trešais kurss bijuši sevišķi grūti – jāspēj savienot studiju akadēmiskā un praktiskā daļa, bieži vien jāziedo arī brīvais laiks. Bet tāda faktiski nav bijis, jo Andis arī strādājis. Kad Southemptonā sāka celt zviedru veikalu tīkla “IKEA” veikalu, Andis gājis gar būvlaukumu un nodomājis – kad uzcels, varētu tur strādāt. Kad jau bijis “IKEA” darbinieks, atcerējies – jocīgi gan – atliek vien iedomāties, un pēc kāda laika tik tiešām tā notiek! Andis priecājas, ka var sevi finansiāli nodrošināt, un tas atvieglina viņa vecāku dzīvi. Andim ir brālis un māsa. Sākumā vecākiem bijis grūti pieņemt, ka pastarītis dzīvo Anglijā. Bet tagad viņi redz, ka dēls spēj gan studēt, gan sevi uzturēt. Aktiermākslas maģistrantūras studijas ir dārgs prieks – 11 000 mārciņu, Andis ņems kredītu. Kā gan citādi lai tiek pie filmu aktiera meistarības?

– Man ļoti patīk Eiropas filmas, tās ir ļoti kvalitatīvas, reālistiskas, dramatiskas, un tās mani uzrunā daudz vairāk nekā Holivudas ražojumi. Es gribu sevi pierādīt Eiropas kino, lai cilvēki zina, uz ko esmu spējīgs. Ja būs piedāvājumi arī no citām filmu kompānijām, protams, izmantošu izdevību. Kas iet pie sirds? Spāņu režisoru Pedro Almadovara, Giljermo del Toro filmas, arī britu, bet ne komēdijas. Vairāk esmu drāmu cienītājs, no tām mācos, izprotu tēlus, vēroju, kā aktieri izspēlē emocijas. Man patīk britu aktieri. Keita Vinsleta – viņā šekspīrisms mijas ar mūsdienu sievietes kaisli, Kolina Fērta britiskums un džentlmeniskums. Kad noskatījos filmu “Karaļa runa”, sapratu, ka tā gada “Oskars” būs Fērta rokās. Kāpēc britu aktieri ir tik labi?

Varbūt briti nav vislabākie aktieri pasaulē, bet melnā humora pilnā mentalitāte ļauj viņiem būt brīvākiem arī aktieru meistarībā. Turklāt angļi ir izteikti divkoši ar ieaudzinātu pieklājību, cieņas izrādīšanu… Man tīkamāka tomēr ir atklātība, nesamākslotība. Tāpēc sirdij tuvākie ir Austrālijas aktieri. Tur ir izcila drāmas un runas skola, kur studējuši Keita Blanšeta, Rasels Krovs, Naomi Votsa. Režisoru vidū mans elks ir Kventins Tarantino, viņa dzīves un filmēšanas stils, interese par Eiropas kino… “Bēdīgi slavenie mērgļi”, “Lubene”, “Nogalināt Bilu”, “Četras istabas” – viņa filmas izbaudu līdz smalkākajai niansei, cenšos tās izprast. Mans mērķis ir reiz dzīvē satikt Tarantino un piedalīties kādā viņa filmā.

Kamēr Andis runā, vēroju, cik dzīva un kustīga ir viņa mīmika, sparīgi žesti un labi trenēts augums. Andis paskaidro – ja gribi būt aktieris, nedrīksti nolaisties. Aktieri bieži vien zaudē lomas ne jau meistarības, bet gan izskata dēļ. Mūsdienu filmās ļoti vērtē aktiera ārieni. 


– Jā, pedagogi mani slavēja par kustību teātra (Physical Theatre) aktiera dotumiem, ķermeņa valodas izteiksmību. Kustību teātrī jau tagad varētu dabūt darbu, arī angļu valodas prasme ir pietiekama. Jocīgi, ka vienā no aktiermākslas eksāmeniem bija jāizspēlē, ka dodos pieteikties darbā tieši šādā teātrī. Tik tiešām bija jāuzraksta motivācijas vēstule, jādodas uz pārrunām. Pedagogi spēlēja teātra administrāciju. Man veicās – biju atšķirīgi ģērbies (to ieteica pedagogi) un pilnībā koncentrējies uzdevumam. Bija jārunā Hamleta monologs klasiskajā variantā un pēc tam tas pats monologs kustību teātra manierē. Biju ilgi gatavojies. Spēlējot pārkāpu visas robežas, savus kompleksus un ļāvos brīvai vaļai. Manu uzstāšanos pedagogi novērtēja atzinīgi. Bet man visbūtiskākais tomēr ir filmu māksla, tālab arī mācīšos maģistrantūrā ar kino aktiera novirzienu. Bet viss jau nav tik skaisti. Kad atbraucu uz Latviju, vienmēr uznāk vājuma mirklis – te ir tik labi, te ir ģimene, draugi, te jūtos piederīgs, savā vidē. Arī Anglijā jūtos ērti, bet ne īsti savā ādā un nezinu, vai kādreiz tas notiks, – atzīst Andis.

Reklāma
Reklāma

Kāds tad ir risinājums? Andis uzsver – viņš ir latvietis. Tālab grib dzīvot Latvijā, bet strādāt pasaulē kopā ar kinoindustrijas profesionāļiem. Piemēram, trīs mēnešus piedalās filmēšanā Jaunzēlandē, bet trīs brīvas nedēļas pavada mājās – Latvijā. Satikt vecākus, draugus, radus Andim ir ļoti svarīgi. Bet ja sieva būs, piemēram, austrāliete, jautāju.

– Par to vēl neesmu aizdomājies, pašlaik man karjera ir pirmajā vietā. Šī ir nenormāli grūta industrija, lai tiktu tajā iekšā un sevi pierādītu, ir ļoti jāstrādā. Par ģimeni domāšu pēc tam. Vēl ejams tāls un ļoti smags ceļš.

Man ir enerģija, mērķtiecība. Gribu pasaulei pierādīt, ka latvieši ir spējīgi uz daudz vairāk, nekā mēs domājam, uzskatām. Izklausīsies egoistiski, bet gribu būt pirmais latvietis pasaulē, kas to parādīs tieši filmu nozarē, – enerģiski nosaka Andis.

 

Uzziņai:

Andis Cildermanis

Piedzimis: 1988. gada 22. februārī

Izglītība: Iecavas vidusskola, Southemptonas Universitātes aktiermākslas specialitāte (bakalaura grāds)

Londonas universitātes Centrālā Runas un drāmas skola, Ekrāna aktiermeistarības maģistrantūra

Izrādes: Zirgs (Orvela “Dzīvnieku fermā”), Andrejs (Bertolta Brehta “Mātē”), Leo, uguns Dievs (grieķu mītu izrādē), Ašfīns izrādē, kas veidota pēc internetā komiksa “Paul: The Ghost”. Daudzas kustību teātra izrādes.

Filmas: Maikls – “No boundaries” (“Bez robežām”), Edvards Vinčesters Fokss – “Istanbul” “Stambula”), Maikls – “The bloody chamber”(Asiņainais kambaris), Maiks – “Beneath” (“Zem) u.c.

Piedalījies grieķu angļu dziedātājas Sertari dziesmas “Teardrops” (“Asaras”) videoklipā, Eiropas televīzijās no 5. novembra HYPERLINK “http://www.youtube.com/watch?v=dyDhuR_DsFAhttp://www.youtube.com/watch?v=dyDhuR_DsFA