Kultūra
Mūzika

Andrejs Jansons aicina piedalīties “Brīnumputnā” 16


Diriģents Andrejs Jansons
Diriģents Andrejs Jansons
Foto – Evija Trifanova/LETA

Ņujorkas latviešu kora diriģenta un Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģenta Andreja Jansona vārds Latvijā sen ar labu slavu. Nupat viņam jauna ideja – izrādīt Latvijā latviešu mūziklu “Brīnumputns”.

Pirms vairākiem gadiem komponists un diriģents Andrejs Jansons uz Latviju atveda Bruno Skultes iesākto, taču līdz galam nepabeigto operu “Vilkaču mantiniece”. Skultes skolnieka Andreja Jansona pabeigta, un, viņam pašam arī stāvot pie diriģenta pults, pirms vairākiem gadiem tā tika izrādīta Latvijas Nacionālajā operā. Tagad, domājot par Latvijas valsts simtgadi, ievērojamais latviešu kultūras darbinieks iecerējis dzimtenē izrādīt mūsu valsts jubilejai veltītu uzvedumu – latviešu mūziklu “Brīnumputns”, kura pamatā tāda paša nosaukuma Annas Brigaderes luga. Dziesmu tekstu autors ir populārais Alberts Legzdiņš, režisore – Andra Berkolda, konsultants Juris Jonelis. Mūzikas autors – Andrejs Jansons, kurš pats arī stāsies pie diriģenta pults.

2018. gada vasarā iecerēts mūziklu “Brīnumputns” sagatavot un izrādīt Rīgā Dziesmu svētku laikā un pēc tam Rēzeknē, Liepājā, Cēsīs un Daugavpilī. Kā uzsver Andrejs Jansons, iecerētas 10 izrādes un šis būs pirmais “Brīnumputna” iestudējums Latvijā.

Intriģējošākais, ka konkursā paredzēts atrast apmēram 60 vidusskolas un augstskolas vecuma jauniešus – 20 dziedātājus, dejotājus un orķestrantus no ASV un Kanādas, un 40 – no Latvijas. Profesionāla režisora un horeogrāfa vadībā dalībnieki sagatavos uzvedumu. Šāda sagatavošanas metode izrādījusies sekmīga vairāku mūziklu izrādēm – “Sprīdītis”, “Homo Novus”, “Gundega” un “Laimes reibonī” Dziesmu svētkos ASV un Kultūras dienās Austrālijā. Izrādes paredzēts ierakstīt DVD .

Pieteikumi konkursam uz lomām jāiesūta līdz 15. oktobrim, un konkursa noteikumus var uzzināt, vēršoties pie projekta “Brīnumputns” administratores Alises Žagares: alisezagare@gmail.com, tālr. 29334417. Projekta mājaslapa: www.BPLV100.org

Noklausīšanās notiks 2017. gada 28. un 29. oktobrī Rīgas 6. vidusskolā. Novembra beigās paziņos konkursa rezultātus un piešķirtās lomas. “Brīnumputna” mēģinājumi paredzēti no 2018. gada 14. līdz 29. jūnijam Rīgas 6. vidusskolā.

Izrādes iecerētas 2018. gada vasarā – 3. jūlijā divas reizes Rīgā, VEF Kultūras pilī, 15. jūlijā – Latgales vēstniecībā “Gors”, 22. jūlijā – Liepājas teātrī, 29. jūlijā – Vid­zemes koncertzālē Cēsīs, 5. augustā – Daugavpils teātrī.

Pabalstus garantējuši “Kokpārstrāde 98”, ASV vēstniecība Latvijā, PBLA Kultūras fonds. Sadarbības partneri – Rīgas, Rēzeknes, Liepājas, Cēsu un Daugavpils pašvaldības. Savukārt Rīgas 6. vidusskola garantē telpas mēģinājumiem un maltītes dalībniekiem mēģinājumu posmā, Jaņa Rozentāla Mākslas skolā audzēkņi sagatavos dekorācijas, bet Rīgas 6. vidusskola un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskola sagatavos mūziķus orķestrim.

LA.lv