Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
6. novembris, 2015
Drukāt

Andrejs Judins: Krimināllikuma grozījumi – godprātīgo līdzcilvēku interesēs (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas deputāts Andrejs Judins

Andrejs Judins, Saeimas deputāts

22. oktobrī otrajā lasījumā Saeima atbalstīja priekšlikumu grozīt Krimināllikuma (KL) 237.1 pantu, kura mērķis ir novērst neskaidrību, kas rodas, salīdzinot Stratēģisko preču aprites likumā, Krimināllikumā un Stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā paredzēto.

Biedējot cilvēkus, internetā parādījās publikācija, kuras autors, iespējami nesaprotot ierosinātā priekšlikuma būtību, nepamatoti apgalvo, ka grozījumi Krimināllikumā ierobežos personu tiesības, kā arī noteiks atbildību par parastām darbībām, ko cilvēki bieži vien veic privātuma aizsardzībai. Šāda likuma grozījuma interpretācija neatbilst tā saturam un mērķim, kā arī jau šobrīd spēkā esošajam normatīvajam regulējumam, kas ar šo grozījumu netiek mainīts.

Cilvēki tiek baidīti ar teju orveliskas valsts kontroles pār privāto dzīvi nodibināšanu, specdienestu patvaļīgas iejaukšanās cilvēku privātajā dzīvē un vēršanos pret tiem, kas cenšas pasargāt savu privātumu, piemēram, izvēloties un izmantojot antivīrusu un ugunsmūra programmatūru vai izmantojot korespondences šifrēšanu.

Saskaņā ar KL 237.1 pantu atbildība ir paredzēta par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu aprites aizlieguma pārkāpšanu. Aizliegtās iekārtas, ierīces u.c. priekšmeti nav uzskaitīti Krimināllikuma pantā – speciālais saraksts 2007. gadā tika apstiprināts ar MK noteikumiem. Šajā sarakstā sadaļā 10A905 ir iekļautas gan iekārtas, kas radītas vai pielāgotas sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, gan programmatūra, kas nodrošina šo iekārtu funkcionēšanu, gan iekārtas operatīvās darbības traucēšanai ar to funkcionēšanu nodrošinošām komponentēm un programmatūru.
Saistībā ar iekārtām, kas radīti operatīvās darbības pasākumu traucēšanai, kriminālatbildība ir un arī turpmāk tiks paredzēta par neatļautām darbībām ar kādu no sešām sarakstā iekļautajām iekārtām un ierīcēm un proti:
1) speciālajiem indikatoriem;
2) speciālajiem lokatoriem;
3) skeneriem;
4) skrembleriem;
5) speciālajiem frekvenču mērītājiem;
6) plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratoriem.

Par darbībām ar citām iekārtām, kas var traucēt operatīvās darbības pasākumu veikšanu, kriminālatbildības nav un ar ierosinātājiem Krimināllikuma grozījumiem tā netiks paredzēta. Apspriežamie KL 237.1 panta grozījumi neattiecas uz biezāku aizkaru piekāršanu, pin koda izmantošanu telefonā, korespondences šifrēšanu vai “gudrās” slēdzenes ierīkošanu pie ieejas nekustamajā īpašumā. Lai darbības būtu kvalificējamas kā noziedzīgas, personai jāizgatavo, jāiegādājas, jāglabā vai jātransportē kāda no MK noteikumos minētājām iekārtām, to veidojošajām komponentēm vai programmatūra, kas nodrošina šo iekāršu darbību.

Saistībā ar spēkā esošo regulējumu, jāņem vērā, ka Ministru kabineta normas aizliedz ne vien darbības ar minētajām iekārtām un ierīcēm, bet arī darbības ar to komponentēm un programmatūru, kas nodrošina šo iekāršu un ierīču funkcionēšanu. Ierosināto Krimināllikuma grozījumu mērķis ir “sinhronizēt” normatīvajos aktos noteikto. Jāpiebilst, ka paralēli Krimināllikuma normas precizēšanai, Saeima pirmajā lasījumā jau ir atbalstījusi Ārlietu ministrijas ierosinātos grozījumus Stratēģiskās nozīmes preču likumā, kas aizliedz darbību ar programmatūru, kas domāta skrembleriem, lokatoriem, trokšņu ģeneratoriem u.c. sarakstā iekļautajām iekārtām un ierīcēm.

Grozījumi Krimināllikumā nav saistīti un neattiecas uz programmatūru, ko persona instalē savā datorā vai telefonā, lai pasargātu to no trešo personu iejaukšanās vai, lai izmantotu drošākai saziņai ar citiem cilvēkiem. Datu plūsmas aizsardzība pret hakeru uzbrukumiem, ugunsmūra un antivīrusu programmatūras izmantošana, datu šifrēšana un šīm darbībām paredzēto ierīču un programmatūras izmantošana, stājoties spēkā grozījumiem Krimināllikumā, nekļūst par krimināli sodāmām darbībām. Cilvēkus, kuri rūpējas par privātās dzīves vai komercinformācijas neaizskaramību un neveic darbības ar minētājām sešām iekārtām un to funkcionēšanu nodrošinošo programmatūru, nav noziedznieki un par tādiem nekļūs arī pēc KL 237.1 panta grozījuma spēkā stāšanās.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. komuņizmu arī cēla godprātīgo līdzcilvēku interesēs un godprātīgo līdzcilvēku interesēs slepkavoja negodprātīgos līdzcilvēkus.
    сволочь’s tas “Vieno†ības” depu†āts! tūlīt jau par†iju apvienība “Vieno†ība” aizies pa skuju taku, bet nē, vēl viņiem jāizpauž savs “ненависть ко всему роду человеческому”!

  2. Man nav nekā slēpjama,bet liegt man tiesības aizsargat savu privātumu ar visiem iespējamiem līdzekļiem,tiek ierobežotas.Ja uzskatu par vajadzīgu aizsargat savu privātumu ar citus neapdraudošam metodēm,diez vai man to drīkst liegt kaut vai nevainibas prezumcijas ietvaros,vai aizbildinoties ar varas tiesībām mani izspiegot.

  3. Nedrīkst izmantot ierīces,kas uzrāda,ka tieci izspiegots,
    un aizsargā izspiegotājus no identifikācijas?
    Kur vēl orveliskāk?

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+