×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. marts, 2012
Drukāt

Andris Bērziņš: mērķtiecīga Latvijas nomelnošana

berzinsa_db_7

Patlaban ap latviešu leģionu saceltā ažiotāža ir vērtējama kā mērķtiecīga Latvijas valsts pazemošanas un nomelnošanas kampaņa, kam nav nekādas reālas saistības ar objektīvu vēstures izvērtēšanu un izpratni.


 

Tā uzsver Valsts prezidenta kancelejas preses dienests, skaidrojot Valsts prezidenta viedokli tiem, kas Andra Bērziņa teikto par latviešu leģionāriem pielīdzina attieksmei pret kara noziedzniekiem. Valsts prezidents savu viedokli par latviešu leģionāriem ir balstījis uz vēsturiskiem faktiem, kas apliecina, ka leģions tika saformēts pēc nacistu okupācijas varas pavēles 1943. gadā, skaidro kancelejas preses dienests. Tas nekad pēc būtības nav bijis brīvprātīgs un nekad no vācu okupācijas varas puses nav ticis uzskatīts par SS spēku gvardi.

Daudzi vēsturnieki (piemēram, Kārlis Kangeris, Mirdza Kate Baltais, Inesis Feldmanis), kas strādājuši pie šī jautājuma, uzskata, ka latviešu leģiona saistība ar SS bija formāla. Tas bija nacistu okupācijas varas lēmums latviešu leģionu iekļaut ”Waffen SS” spēkos. To 1950. gadā ar īpašu lēmumu atzina arī ASV. Vietā būtu atgādināt, ka sabiedrotie Nirnbergas tribunāla laikā bijušajiem latviešu leģionāriem uzticēja apsargāt galvenos nacistu kara noziedzniekus. Neviens latviešu leģiona virsnieks vai karavīrs nekad nav bijis nacistu partijas biedrs, uzsver preses dienests.

 

Latviešu leģions Otrā pasaules kara gados kā frontes vienība nav piedalījies soda ekspedīcijās pret civiliedzīvotājiem vai pastrādājis noziegumus pret cilvēci. Leģions tika izveidots kā kaujas vienība un pamatos cīnījās Austrumu frontē.

 

Vairākkārt pieminēto nacistu okupācijas laika soda vienību – ”Arāja komandu” –izveidoja 1941. gadā, kad Vācijas karaspēks iebruka Latvijā, un tā tiešām pastrādāja smagus noziegumus pret civiliedzīvotājiem, tajā skaitā bija iesaistīta holokausta noziegumos. Latviešu leģionu savukārt saformēja 1943. gadā. ”Arāja komandu” Otrā pasaules kara beigu posmā 1944. gadā iekļāva leģionā. Bet tas nekādā veidā neliecina, ka latviešu leģions būtu atbildīgs par tās pastrādātajiem noziegumiem. Līdz ar to likt vienlīdzības zīmi starp šo soda vienību un visu latviešu leģionu ir vismaz nekorekti.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+