Kultūra
Mūzika

Andris Nelsons diriģēs Britena “Kara rekviēmu” 16

Foto: LETA

Ceturtdien, 21. augustā, plkst. 21.30 Latvijas Radio 3 – Klasika tiešraidē no Karaliskās Alberta zāles Londonā piedāvās festivāla “BBC Promenāde” koncertu, kurā Bendžamina Britena “Kara rekviēmu” diriģēs Andris Nelsons, vēsta Latvijas radio. “Klasikas” tiešraidi vadīs Dina Dūdiņa-Kurmiņa.

Iestudējumā piedalīsies Sūzana Gritona (soprāns), Tobijs Spenss (tenors), Hanno Millers Brahmanis (baritons), “BBC Promenādes” jauniešu koris un Birmingemas simfoniskais orķestris.

Bendžamina Britena “Kara rekviēms” ir komponēts 1961. gadā un pirmatskaņots 1962. gada 30. maijā Koventrijas katedrālē par godu tās atkaliesvētīšanai (katedrāle tika sagrauta Otrā pasaules kara laikā). Autors skaņdarbu veltījis Otrajā pasaules karā bojā gājušajiem draugiem un iecerējis kā savas pretkara pārliecības apliecinājumu un brīdinājumu nākamajām paaudzēm par savstarpējas asinsizliešanas bezjēdzību un ļaunumu.

“Kara rekviēms” guva kritiķu tūlītēju atzinību, iemantoja klausītāju simpātijas, tika sveikts kā meistardarbs un atskaņots daudzviet Lielbritānijā un citviet pasaulē. Iespējams, publikas pozitīvo attieksmi veicināja latīņu mesas tradicionālo vārdu apvienojums ar Vilfreda Ouena dzeju – deviņi dzejoļi ievīti rekviēma tekstā.

Ouens, kurš traģiskā kārtā pats kļuva par kara upuri nedēļu pirms karadarbības beigām, par sevi un dzeju vēstījis: “Es nenodarbinu sevi ar poēziju. Mana tēma ir karš un kara nožēla. Dzejas būtība ir nožēlā. (..) Viss, ko mūsdienu dzejnieks var darīt, ir brīdināt. Tādēļ īstenam dzejniekam ir jābūt patiesam.”

Koncerta tiešraidi no Karaliskās Alberta zāles Londonā diriģenta Andra Nelsona vadībā varēs klausīties gan radio frekvencēs, gan internetā http://klasika.latvijasradio.lv/lv/lr3/.

LA.lv