Ekonomika
Bizness

Andris Strazds: Kā notiekošais Saūda Arābijā ietekmēs degvielas cenas Latvijā?0


Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds
Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds
Publicitātes foto

Autors: Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds.

Saūda Arābija ir ļoti būtisks dalībnieks pasaules naftas tirgū. Kopējais pasaules naftas tirgus apjoms ir ap 100 miljoniem barelu dienā un ieguve Sauda Arābijā ir vairāk nekā 10 miljoni barelu jeb 10% no kopējā pasaules tirgus.

Tāpat naftas cena var strauji un neproporcionāli asi reaģēt uz izmaiņām pieprasījumā vai piedāvājumā. T.i., pieprasījuma vai piedāvājuma izmaiņas pat tikai dažu procentu apjomā var nozīmēt naftas cenas svārstības par 10% un vēl vairāk.

Līdz ar to šo notikumu ietekme uz naftas cenām pasaulē un tādējādi arī degvielas cenām, patēriņa cenu inflāciju un ekonomiku kopumā šobrīd lielā mērā atkarīga no tā, cik īsā laikā Saūda Arābijas naftas milzim “Aramco” izdosies pilnībā novērst uzbrukuma sekas.

Ja to varēs izdarīt dažu dienu laikā un šajā laikā vienkārši izmantot uzkrātās rezerves, tad ietekme pamatā būs no tā, kā cenā turpmāk atspoguļosies šāda uzbrukuma atkārtošanās draudi un pieaugošs plašāka militāra konflikta risks.

Šobrīd [komentāra sniegšanas brīdī] redzam, ka “Brent” markas jēlnaftas cena ir pieaugusi par aptuveni 8% jeb 5 ASV dolāriem barelā.

Savukārt, ja uzbrukums izrādīsies postošāks nekā sākotnēji lēsts un tas negatīvi ietekmēs piedāvājumu naftas tirgū ilgākā laika posmā, naftas cena varētu pieaugt vēl daudz būtiskāk – par 10 un vairāk ASV dolāriem par barelu.

Uzziņa:

Pēc uzbrukumiem Saūda Arābijas naftas rūpniecības objektiem, naftas ieguve šajā valstī sarukusi vairāk nekā uz pusi. Naftas ieguve sarukusi par 5,7 miljoniem barelu dienā, pavēstīja valstij piederošais uzņēmums “Saudi Aramco”.

Saistītie raksti

Valstī naftas ieguves apjomi svārstās ap desmit miljoniem barelu dienā, bet augustā tie bijuši vidēji 9,85 miljoni barelu dienā, liecina ASV Enerģētikas informācijas administrācijas dati.

Pēc uzbrukumiem ugunsgrēki izcēlās Saūda Arābijas valstij piederošās enerģētikas kompānijas “Saudi Aramco” naftas pārstrādes rūpnīcā Abkaikā, kas ir pasaulē lielākā, un naftas atradnēs Huraisā, informēja Saūda Arābijas Iekšlietu ministrijā.

Saūda Arābija ir pasaulē lielākā naftas eksportētāja.

LA.lv