Kultūra
Teātris un kino

Andžeja Vajdas meistardarbs 0

Publicitātes foto

Ar Andžeja Vajdas filmu “Pelni un dimants” noslēgsies Kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt XII”, kas izvēlējies atklāt pilsētu attēlojumu kino.

Pirms gandrīz 60 gadiem tapusī melnbaltā lente ir iezīmīga vairāku iemeslu dēļ, un tā ne velti pieder gan Polijas, gan Eiropas un arī visas pasaules kino zelta fondam. Pieliekot punktu kara filmu triloģijai, tobrīd jaunais Andžejs Vajda (1926 – 2016) formulēja savus kino veidošanas principus, kuriem palika uzticīgs visu ilgo karjeru, kā arī atstāja būtiskus nospiedumus Eiropas kino veidošanā. 1945. gada maija sākums, nacistiskā Vācija nupat kā kapitulējusi, un Otrais pasaules karš ir oficiāli beidzies. Taču Polijā tikai viss sākas, jo, nacistu karavīriem pametot šo valsti, sākas cīņas par varu komunistu atbrīvotajā Polijā.

Vienam no pretošanās kustības kareivjiem dota pavēle – nogalināt komunistu komisāru, taču, jo tuvāk nāk slepkavības brīdis, jo lielākas šaubas māc gados jauno vīrieti, kurš jau gadiem aizslēpies aiz melniem saulesbriļļu stikliem, jo savulaik tik daudz ko pieredzējis. Mačeks ir par poļu Džeimsu Dīnu dēvētā Zbigņeva Cibuļska spilgtākā lomā, un abu aktieru karjeras aprāvās negaidot. Viņi, iemiesojot pēckara dumpīgās paaudzes vērtības, kļuva par sabiedrības simboliem, un Cibuļska un Vajdas sadarbība, kurā dominējošās tēmas režisors turpināja risināt arī pēc iemīļotā aktiera nāves nelaimes gadījumā, kad viņš, atgriezies no filmēšanas laukuma mājās, paslīdēja uz Vroclavas dzelzceļa stacijas pakāpieniem, un vilciens pārbrauca pāri poļu leģendārā aktiera ķermenim, šokā atstājot arī vienu no vilciena pasažierēm un viņa tuvu draugu – Holivudas aktrisi Marlēni Dītrihu, no kuras Cibuļskis nupat atvadījās.

Filmu “Pelni un dimants” izrādīja Venēcijas kino festivālā, kur tā saņēma FIPRESCI balvu, un divās kategorijās – kā labākā filma un par labāko ārzemju aktieri – to nominēja Britu Kinoakadēmijas balvai. Vajdas kategorisko attieksmi pret karu – viņa tēvu noslepkavoja Katiņā – un nacismu “Pelni un dimants” atklāj dažādās līnijās, aizmirstot par sentimentu un atbilstoši tematikai nežēlojot ne godīgumu, ne brutalitāti, kas kontrastē ar teju idilliskajiem un putnu dziesmu pielietajiem filmas sākuma kadriem, kas aizsāk nākamo 48 stundu notikumus.

 

“Pelni un dimants”/”Popiół i diament”/”Ashes and Diamonds”

Polija, 1958

Režisors: Andžejs Vada

Galvenajā lomā – Zbigņevs Cibuļskis

22. martā plkst. 19.00 “Splendid Palace”

LA.lv