×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. maijs, 2013
Drukāt

Andželīnai Džolijai veikta abpusēja mastektomija

LETA/AFPLETA/AFP

Holivudas zvaigznei Andželīnai Džolijai veikta abpusēja mastektomija, lai mazinātu risku saslimt ar krūts vēzi.

Par veikto operāciju aktrise pavēstīja otrdien laikrakstā “The New York Times” publicētā rakstā “Mana medicīniskā izvēle”.

37 gadus vecajai Džolijai konstatēts ar paaugstinātu vēža risku saistītā gēna BRCA1 mutācija, kā dēļ aktrisei ir 87% iespējamība saslimt ar krūts vēzi un 50% risks saslimt ar olnīcu vēzi.

Džolija norāda, ka viņa vēlas iedrošināt citas sievietes, kuru ģimenē bijusi saslimšana ar vēzi, meklēt informāciju pie ārstiem un pieņemt informētus lēmumus par tālāko rīcību.

Aktrises māte savas dzīves pēdējos desmit gadus cīnījās ar vēzi, aizejot mūžībā 56 gadu vecumā.

“Tiklīdz es uzzināju, kāda ir mana reālā situācija, es nolēmu aktīvi rīkoties un pēc iespējas vairāk mazināt šo risku. Es nolēmu veikt profilaktisku abpusēju mastektomiju. Es sāku ar krūtīm, jo man risks saslimt ar krūts vēzi ir augstāks nekā ar olnīcu vēzi, un operācija ir daudz sarežģītāka,” raksta Džolija.

Medicīniskās procedūras krūts audu izņemšanai un krūšu rekonstrukcijai aktrise sākusi februārī, pabeidzot tās 27.aprīlī. Šajā laikā aktrisei izdevies terapijas norisi paturēt slepenībā un turpināt darbu.

“Bet tagad es par to rakstu cerībā, ka citām sievietēm mana pieredze var nākt par labu. Vārds vēzis vēl joprojām iedveš šausmas cilvēkos, izraisot bezpalīdzības sajūtu. Bet mūsdienās, veicot asinsanalīzes, ir iespējams noskaidrot risku saslimt ar krūts un olnīcu vēzi un rīkoties,” norāda Džolija.

Kā apraksta aktrise, operācija viņai veikta vairākās pakāpēs – vispirms veikta procedūra krūts galu saglabāšanai, bet divas nedēļas vēlāk – liela operācija krūts audu izņemšanai un pagaidu implanta ievietošanai.

“Šī operācija var ilgt astoņas stundas. Tu pamosties ar drenāžas caurulēm un audu paplašinātājiem krūtīs. Tas tiešām izskatās kā aina no zinātniskās fantastikas filmas. Bet jau dažas dienas pēc operācijas tu vari atgriezties normālā dzīvē,” raksta aktrise.

Pēc deviņām nedēļām aktrisei veikta pēdējā operācija krūšu rekonstrukcijai ar implantiem.

“Es vēlējos to aprakstīt, lai pavēstītu citām sievietēm, ka lēmums par mastektomiju nav viegls. Bet es esmu ļoti laimīga, ka to paveicu. Tagad mans risks saslimt ar krūts vēzi samazinājies no 87% uz 5%. Es varu teikt saviem bērniem, ka viņiem nav jābaidās, ka viņi mani zaudēs krūts vēža dēļ,” norādīja Džolija.

No operācijas aktrisei ir palikušas nelielas rētas, bet nekādā veidā viņa nejūtas kā nepilnvērtīgāka sieviete. ”Es jūtos stiprāka par savu izvēli, kas nekādā veidā nemazina manu sievišķību,” raksta aktrise.

Džolija arī norāda, ka viņai paveicies ar “dzīvesbiedru Bredu Pitu, kurš ir mīlošs un sniedz atbalstu”. “Mēs spējām atrast brīžus, lai pasmietos kopā. Mēs zinājām, ka tas ir pareizs solis mūsu ģimenei un ka tas mūs satuvinās. Un tā arī notika”.

Aktrise piezīmē, ka medicīnisko testu veikšana, lai atklātu ar paaugstināto vēža risku saistīto gēnu BRCA1 un BRCA2 mutācijas, ASV maksā vairāk nekā 3000 ASV dolāru, kas daudzām sievietēm ir nepārvarams šķērslis.

“Es nolēmu nepaturēt savu stāstu noslēpumā, jo ļoti daudzas sievietes nezina, ka viņas varbūt dzīvo vēža draudu ēnā. Es ceru, ka arī viņas spēs veikt gēnu pārbaudes un, ja viņām ir paaugstināts risks, arī viņas zinās, ka viņām ir spēcīgi risinājumi. Dzīvē ir daudz izaicinājumu. Mums nevajadzētu baidīties tādos gadījumos, kad mēs varam rīkoties un kontrolēt situāciju”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+