×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
1. jūnijs, 2016
Drukāt

Anglijā sociālajiem dienestiem maksā naudu par bērna izņemšanu no ģimenes (27)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Ilustratīvs foto

Problēma ar bērnu atņemšanu Anglijā kļūst arvien akūtāka, raidījumam “LNT Ziņas” atzīst latviešu juriste Anglijā Laima Brencs, pēc kuras padoma katru nedēļu vēršoties vismaz divas jaunas ģimenes, kuras nonākušas britu sociālo dienestu melnajā sarakstā.

Viņa līdz šim palīdzējusi vairākām ģimenēm nosargāt savus bērnus un pierādīt, ka sociālo dienestu iemesli nepieciešamībai bērnu atdot adopcijai tomēr ir pārspīlēti un patiesībai neatbilstoši.

“Tas paliek arvien akūtāk un akūtāk. Un diemžēl, tas, ko es redzu praksē, ir, ka sociālajiem dienestiem maksā naudu par to – viņiem ir noteikts cipars, ko viņi ir apņēmušies izņemt ārā no ģimenēm, un neskatās,” komentēja Brencs.

Kā raidījumam stāstīja Anglijas pilsētā Spaldingā dzīvojošā latviete Baiba, kuras ģimene arī nokļuvusi britu sociālā dienesta redzeslokā, visas problēmas sākušās skolā. Britu vienaudži sakūdījuši Baibas dēlu teikt skolotājai, ka vecāki viņu sit. Tādā veidā puika varēšot tikt pie jauna datora, divriteņa, stilīgām drēbēm un visa kā cita, ko tad jau nopirkšot bagātie audžuvecāki.

“Viņi uzreiz pārbauda visus zilumus, visu, bet nekā nebija. Bērns pēc dažām minūtēm smējās un teica, ka viņš joko. Bet signāls jau ir,” stāstīja Baiba.

Puikas meli noveda ģimeni sociālā dienesta uzskaitē, un tagad šai latviešu ģimenei ikdiena ir stresaina, dzīvojot bailēs par bērna atņemšanu. Sociālie dienesti regulāri atbraucot nenoteiktā laikā bez zvanīšanas un brīdināšanas, pārbaudot, ko bērni dara, vai bērni pabaroti, vai istabas ir tīras un sakārtotas.

Rodoties sajūta, ka sociālie darbinieki meklē problēmas tieši iebraucēju ģimenēs. Šī baiļu atmosfēra ir radīta daudzās austrumeiropiešu ģimenēs Anglijā, arī tādās, kurās bērniem ir viss kārtība. Nevarot vairs īsti pat saprast, no kādiem sīkumiem britu sociālie dienesti uztaisīs problēmu, kam sekos bērna izņemšana no ģimenes un nodošana adopcijai svešiniekiem.

“Man tagad ir plāns tuvākā nākotnē atgriezties Latvijā. Viens no iemesliem – mani kā māti uztrauc sociālie dienesti, kuri ļoti bieži nepamatoti atņem bērnus iebraucējiem,” atzina Spaldingā dzīvojošā latviete Kristīne.

Viņa Liepājā jau pieteikusi vietu bērnudārza rindā. Lai gan pašai nav bijušas nekādas problēmas ar britu varasiestādēm, viņa bijusi lieciniece savas draudzenes ģimenes traģēdijai.

“Par katru zilumu tiek sacelts tāds skandāls. Man, piemēram, draudzenei bērns mājās nokrita, aizgāja ar zilumu uz rociņas. Bērnu uzreiz atrāva no mammas, bērnam tā ir trauma. Visi skolotāji skrien virsū un prasa, kas noticis, kas tevi sit. Bērns raud, neko nevar pateikt, mamma kaut ko grib paskaidrot, viņai rupjā veida pasaka, lai stāv klusu. Tas nav normāli,” uzskata Kristīne.

Juriste Laima Brencs stāsta – kad pirmo reizi ģimenē ierodas sociālā dienesta darbinieki kopā ar policiju, lielākā muļķība, ko latviešu vecāki dara, ir parakstīt uzreiz visus dokumentus. Ar šo parakstu pietiek, lai bērnu izņemtu no ģimenes bez tiesas lēmuma. Tā vietā vecākiem ir jāatsakās parakstīt dokumentus, sakot, ka nesaprot angliski uzrakstīto.

Ja vecāki atsakās parakstīt dokumentus, tad laika posmā līdz lietas ierosināšanai tiesā ir iespējams noregulēt situāciju par labu vecākiem. Tad steidzīgi ir jāinformē Latvijas vēstniecība un Latvijas Tieslietu ministrija (TM), kas pēdējos divus gadus aktīvi palīdz atgūt latviešu bērnus.

Galvenie galamērķi labākai dzīvei latviešu migrantu vidū ir Lielbritānija, Īrija, Norvēģija un Vācija, taču vienlaikus šajās valstīs ir arī Eiropā visstriktākie likumi bērnu aizsardzībā un bargākie sociālie dienesti. Par dažādiem pārkāpumiem ārvalstīs 2014.gadā no Latvijas pilsoņu ģimenēm tika izņemti un nodoti adopcijai 20 bērni, pērn – jau 30, savukārt šogad līdz maija beigām seši bērni atdoti audžuvecākiem.

Taču ārzemju sociālo dienestu redzeslokā ir krietni vairāk latviešu ģimeņu. TM ir informācija, ka šogad sāktas 35 lietas, pērn un aizpērn attiecīgi 123 un 122 lietas. Skaitļi gan ir daudz lielāki, jo ne visi vecāki ir informējuši mūsu vēstniecības un lūguši ministrijas palīdzību.

Nokļūt ārvalstu sociālo dienestu uzraudzībā var itin vienkārši. Piemēram, ja bērnu vienu pašu atstāj mājās vai auto, kamēr vecāki dodas uz veikalu vai darbu. Bieži vien lietas tiek ierosinātas, ja kaimiņi sūdzējušies par bērna ilgstošu raudāšanu. Tāpat vecākiem bieži ir grūti pierādīt, ka zilums, ko bērns guvis spēlējoties un nokrītot, nav radies no vecāku sitieniem. Bērnu var izņemt no ģimenes arī tad, ja viņu disciplīnas nolūkā sit ar jostu vai žagariem.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Ja kāds to vēl nav sapratis, tad bērnu tirdzniecība ir ļoti labs bizness it īpaši tajās valstīs, kurās ir daudz ļoti bagātu cilvēku, un šajā bērnu tirdzniecības biznesā labi nopelna ne tikai sociālie darbinieki, bet arī advokāti, ārsti, psihologi, tiesneši utt. utjpr. Ja kādam šķiet, ka tas viss notiek tiesiski, tad varu apstiprināt, ka atkarībā no naudas summas jebkura tiesa uztaisīs tādu lēmumu, kāds ir vajadzīgs bērnu tirgotājiem.

 2. Ja ir skaidras pazīmes, ka bērnu atņemšanas ir vairāk vērstas pret austrumeiropiešu ģimenēm, varbūt var ieteikt sazināties uz sadarboties gan LV, LT, PL uc valsu vēstniecībām, gan arī šo valstu Tieslietu ministriem? Poļi noteikti te būtu noderīgi sabiedrotie. Un neticu, ka viņi neko nedara savējo ģimeņu aizsardzībai.
  Varbūt tāda starpvalstu sadarbība jau notiek?

 3. Bez iemesla tas nenotiek, pati dzivoju Lielbritānija 7 gadus audzinu 3 meitas, un apkart ir daudz latviešu un citu tautibu ğimenes neko neesmu dzirdējusi, Briti ir loti rupigi pret bērniem un piedodiet bet varu pateikt tik to ka bez iemesla tadas lietas nenotiek.

 4. Tas ir necilvēku karš pret cilvēci ģenētiskā līmenī. Tas jau būtu jāsāk saprast, kurš cilvēks, kurš cilvēkveidīgs plēsoņa, kam ne līdzjūtības, ne sirdsgudrības, ne līdzciešanas. Skatieties darbos, tur viņi sevi parāda. Viņi sēj melus, bailes, ciešanas, pārdzīvojumus, izmisumu, nāvi, kroplības…

 5. Es varbut esmu nelaimju magnets. Bet Laima manu dzivi ir izglabusi vairakkart. Es jau sen butu nolekusi no tilta ha nebutu aizgajusi uz cab un satikusi so cilveku. Nakamajas likstas gaju atkal uz cab bet vairs jau nepaveicas Palaimejas un kolegi iedeva vinas jauno adresi. Paldies dievam mana meita jau ara no shoals bet toreiz pat policija man neticeja ja ne laima ar policisti zaru . Manai meitai vina ritigi patika Reizem eju pie vinas ka pie psihologa vairak ka jurists . Vienmer paliek vieglak uz sirdi. Bet neviens jau netic ka ar vinu tiesi var notikties kautkas slikts.

 6. Anglija vismaz rupejas Un uztraucas par berniem,pedejas muljkjibas ka atnjem bernus tik vienkarshi. Mazak vajag lasit visadas muljkjibas. Ja sieviete stavokli vinji nak uz maju apraudzit katru nedelju,vel davanas sadavinaja .. sieviete piedzemde vel nak uz maju katru nedelju apraudzit Un par to nau jamaksa.. rupejas.. Latvija tev tik ka tik kapeiku noplest. .
  Kontracepcijas lidzekli visi pa velti,ja esi mamma vai grutniece arsti pa velti.. Un ja ari neesi mamma vai grutniece ja tev ir gimenes arste anglija tad viss ir pa velti,arstu zinjaa. .

  • Kur teiksts ka par velti. Mess kad stradajam maksajam katru nedelu nodoklus. Un plus par medicinas pakalpojumiem maksajam. Taka neteiksu ka par velti. Un latvija grutniecem ar par brivu medicina…

 7. Pie mums vecākiem ir milzīga visautļautība, ko brīnišķīgi var novērot skolās. Bērns var kavēt skolu- pat nedēļām, nākt bez dienasgrāmatas, rakstāmpiederumiem, bez grāmatām, kas atstātas mājās vai nozaudētas, bez burtnīcām, bērnu var regulāri atstāt skolā pagarinātajā grupā, kad jau kā stundu beigusies grupa un skolotāja darba laiks, bērnu var sist vai kā citādi ietekmēt, bērns var regulāri apcelt vai sist kādu..- nekāda reāla atbildība tik pat kā nekad netiek prasīta no vecāka. Ok, ja nu vienīgi tiešām viņš ir sazvetēts no galvas līdz kājām, tad gan. Atbildība tiek prasīta no visiem pārējiem, kuriem jābūt profesionāliem, atbildīgiem, gudriem, mīlošiem, izpalīdzīgiem, saprotošiem u.t.t.

 8. Tas ka sociālajiem dienestiem maksā naudu par bērnu izņemšanu no ģimenēm….tas nav murgs. Jo vairāk izņems, jo vairāk saņems

 9. slinkās ,anglietes nedzemdē ,bet tautu saglabāt vajag tāpēc atņem bērnus un adoptē citās zemēs.mīkstpēdiņi ,kā tādi dinozauri.

 10. Lai tie, kuri nepalīdz izraut bērnus no orgānu tirgoņu un pedofilu nagiem vai pat atbalsta šo mafijas tīklu, lai paši sastopas ar šo problēmu vaigu vaigā. Būs vieglāk noticēt.

 11. Ar šitajiem rakstiem nekādi nevar saprast, cik tur patiesības, cik piepušķojuma. No vienas puses tiešām šķiet, ka par traku, bet no otras, tomēr neticās, ka ģimenei, kur viss tiešām kārtībā, var atņemt bērnu. Tas pirmais stāsts ar tāds dīvains – man kaut kā liekas, ka puika, kas savā ģimenē jūtās labi, nekad nepiekritīs stāstīt, ka viņam māte dara pāri, lai tiktu pie mantām. Tā pēdējā rindkopa arī tāda – manuprāt tie visi arī ir pietiekami iemesli, lai sociālais dienests pievērstu uzmanību (varbūt tie zilumi gluži nē, bet arī jāskatās, cik bieži tādi parādās). Varbūt problēma ir nevis stingie britu noteikumi, bet gan mīkstie LV noteikumi. Pēdējā laikā ļoti spilgti parādās, ka pēc traģēdijām (Ventspilī nosists bērns, Koknesē izvarots zīdainis, šķiet Liepājā sadega 2 bērni atstāti bez uzraudzības) sociālie darbinieki tik nosaka “nu jā it kā bija mūsu redzeslokā, bet solīja laboties, tāpēc bērnu nenoņēmām”.

  • Precīzi manas pārdomas par šo rakstu! Tas, ka Latvija bērnu “disciplinēt” ar siksnu ir normāli, pats par sevi ir nenormāli. Atstāt mājas vienus bērnus, atstāt karsta mašīna, ignorēt, pazemot, tas viss ir norma, jo “neviens cits nemācīs, kā man audzināt MANU bērnu”.

 12. Teikums “Bērnu var izņemt no ģimenes arī tad, ja viņu disciplīnas nolūkā sit ar jostu vai žagariem.” faktiski pasaka visu par raksta objektivitāti… lai tik turpina sist, viss ok, pie mums mežonīgajā Latvijā tā ir norma…

  • Tieši manas domas. Man ar liekas, ka problēma tomēr ir latviešu uztverē, nevis britu sociālajos dienestos. Pārāk tomēr iesakņojušies pie mums vecmāmiņu uzskati, ka žagars ir labākās zāles.

   • mani piemēram gana daudz vecāki nesaprot,nu kā tas ir ka es nepielietoju ikdienā ne siksnu,ne žagaru,neko…mēs nesitam savus bērnus.Ja tā domājoši cilvēki aizbrauks uz angliju,loģiski ka būs sociālo dienestu uzraudzībā.piebildīšu,tie kuri uzskata ka bērni ir jāsoda(manā redzes lokā)ir gana turīgi,nejau no nelabvēlīgām ģimenēm.

 13. Tā Laima Brencs tikai sarežģī situācijas, kad vecākiem rodas saskarsme ar sociālajiem. Nu kur prāts – ņemt par juristu cilvēku, kam pašam atņemts bērns!!!! Nu absolūti ačgārni!
  Ja tiešām esat nonākuši sociālo redzes lokā- vērsieties pēc palīdzības Anglijas ģimeņu aizsardzības centros – Family Support Center. Katrā council jābūt arī darbiniekam Parent supporter vai Parent advisor – tos tad arī meklējiet, izrādiet iniciatīvu, apmeklējiet piedāvātās nodarbības, kursus utt. kā rezultātā jums izsniegs sertifikātu, ka esat izgājuši “ģimenes rehabilitāciju” (ja tā var teikt) un bērni paliks pie jums!!!!

 14. Nekas nav taisnība – pilnīgs izdomājums un muļķības! Vajag pašiem pieskatīt savus bērnus nevis visu laiku vainot sociālos! Tāpat neparko bērnus nost neņem!

  • Nav nekādas muļķības!!!!!briti ir laimīgi ka dabū mūsu izglītotos bērnus ne tikai Anglijā no gim izņem bērnus,bet pat no LV par atņemtajiem bērniem viņi maksā neiedomājamas summas.un to dara pašvaldības!tā kā ir patiesība!esam sākuši pievērst lielu uzmanību…

   • Neviens neliek dzīvot tik sliktā valstī. Varētu domāt, ka kāds tur ar varu aizvests. Vienkārši vajag, vai nu ievērot tās valsts likumus kur dzīvo, vai braukt mājās un problēma atrisināta.

 15. Rodas jautājums, kam vajag visus šos debilos rakstus?! Nu kam tas izdevīgi? Nu nenotiek nekas tāds,kā šeit raksta! Zilumi,nu kurš bērns nenokrit, nesasitas?! Murgs kkads

 16. Muļķības kkādas! Biedu raksts, lai latvieši nebrauc no latvijas lauka… ir pakistāniešu kvartāli kuros notiek viskautkas un tur nelien ielkšā nevies sociālais dienests… ja jau reiz vajag skaistu… pilns ar musulmaņiem kurus arī neviens neaiztiek…. muļķības pēdējās…

 17. Tas ir kaut kāds ārprāts, tā ir diskriminācija un terors. Es pati strādāju skola gandrīz katru dienu redzu angļu bērnus ar zilumiem un sasitumiem, bet kautka nedzirdēju lai angļu vecākus tā terorizē

Draugiem Facebook Twitter Google+