Pasaulē

Anglijas baznīca pirmo reizi bīskapa amatā ieceļ sievieti 16

LETA/AFP

Anglikāņu baznīcas galvenā institūcija – Anglijas Baznīca – trešdien iecēla pirmo sievieti bīskapa amatā savas 500 gadu pastāvēšanas vēsturē.

Par pirmo sievieti Anglikāņu baznīcas bīskapa amatā kļuva vikāre Libija Leina, kas spēlē saksofonu un ir futbola fane. Viņa kļuvusi par Stokportas bīskapu.

Sievietes iecelšana bīskapa amatā notika piecus mēnešus pēc tam, kad baznīca izbeidza ilgos strīdus un nobalsoja par atļauju sievietēm kalpot bīskapa amatā.

Leinas pirmais darbs jaunajā amatā bija vadīt lūgšanu par islāmistu teroristu grupējuma “Taleban” slaktiņa skolā Pakistānā upuru piemiņu.

Viņa teica, ka iecelšana bīskapa statusā ir “negaidīts prieks”.

Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs, kuram atšķirībā no saviem priekštečiem izdevās panākt sieviešu ienākšanu baznīcas vadībā, pauda “pilnīgu sajūsmu” par Leinas iecelšanu.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons norādīja, ka tā ir “vēsturiska iecelšana amatā un nozīmīgs solis baznīcas ceļā uz lielāku vienlīdzību augsta ranga amatos”.

Leina tika ordinēta 1994.gadā. Viņas vīrs arī ir anglikāņu priesteris. Sentpīterheilas baznīcas, kur viņa pašlaik kalpo, mājaslapā teikts, ka Leinas intereses ir “saksofona spēles apguve, futbola kluba “Manchester United” atbalstīšana, lasīšana un krustvārdu mīklu risināšana”.

Anglikāņu baznīcai ir apmēram 80 miljoni piekritēju visā pasaulē. Viņu garīgais līderis ir Kenterberijas arhibīskaps, kas vada Anglikāņu baznīcas kopienas galveno institūciju – Anglijas Baznīcu, kurā ir 27 miljoni kristītu locekļu.

Anglijas Baznīcas Ģenerālsinode jūlijā nobalsoja par atļauju iecelt sievietes bīskapu amatos. Iepriekšējā mēģinājumā pirms diviem gadiem neizdevās gūt nepieciešamo divu trešdaļu atbalstu visās trīs tās palātās.

Anglijas Baznīca, kuras galva ir Lielbritānijas karaliene Elizabete II, ir bijusi pakļauta intensīvam sabiedrības un politiķu spiedienam iecelt bīskapu amatos arī sievietes, kopš baznīcas Ģenerālsinode 2012.gadā ar nelielu balsu pārsvaru noraidīja šādu iespēju.

LA.lv