Pasaulē

ANO: Asada režīms un “Islāma valsts” lietojuši ķīmiskos ieročus Sīrijā 16

Foto-LETA/AFP

ANO veiktā izmeklēšanā noskaidrots, ka Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma spēki un džihādistu grupējuma “Islāma valsts” kaujinieki ir sarīkojuši uzbrukumus ar ķīmiskajiem ieročiem Sīrijā, trešdien paziņoja Francijas vēstnieka ANO vietnieks Aleksis Lameks.

Izmeklēšanas komisijas ziņojums, ar kuru iepazinās ziņu aģentūra AFP, liecina, ka Asada režīma spēki īstenojuši vismaz divus ķīmiskos uzbrukumus, savukārt “Islāma valsts” Sīrijā sarīkojusi vismaz vienu uzbrukumu ar sinepju gāzi.

Komisija spēja noskaidrot vainīgos trim ķīmiskajiem uzbrukumiem, kuri veikti 2014. un 2015.gadā. Tā nespēja izdarīt secinājumus par sešiem citiem ķīmisko uzbrukumu gadījumiem, kurus tā bija izmeklējusi pēdējā gada laikā.

Lameks sacīja, ka ANO Drošības padomei ir jārīkojas pret šo ķīmisku uzbrukumu vaininiekiem.

Deviņu ķīmisko uzbrukumu izmeklēšanu veica Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas un ANO Kopīgais izmeklēšanas mehānisms (JIM), kuru ANO Drošības padome izveidoja pērn. JIM trešdien iesniedza ANO konfidenciālu ziņojumu par izmeklēšanas rezultātiem.

Saistītie raksti

Izmeklēšanā konstatēts, ka Sīrijas valdība lietojusi ķīmiskos ieročus par spīti 2013.gadā pieņemtai ANO Drošības padomes rezolūcijai, kas pieprasa, lai Sīrija likvidētu ķīmisko ieroču arsenālu un izbeigtu šādus uzbrukumus.

Saskaņā ar šo ziņojumu Sīrijas valdības spēku helikopteri lietoja hloru Tellmenesas pilsētā 2014.gada 21.aprīlī un Sarminas pilsētā 2015.gada 16.martā. Abas šīs pilsētas atrodas Idlibas provincē.

“Islāma valsts” kaujinieki 2015.gada 21.augustā raidīja artilērijas šāviņus, kas bija pildīti ar sinepju gāzi, Alepo provinces Mari pilsētā.

LA.lv