×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. februāris, 2012
Drukāt

ANO eksperte kritizē Latviju

referendums_leta3

Krievu interneta vietnes ar lielu apņēmību pārpublicējušas ANO ziņu dienesta interneta lapā publicētos ANO neatkarīgās ekspertes Ritas Išakas prātojumus par krievu valodas referendumu Latvijā, kuros viņa uzsver, ka tautas nobalsošanas rezultāts nenozīmējot, ka Latvijas iestādēm tagad būtu mazāk pienākumu, lai “nodrošinātu krievvalodīgo tiesības”. 


 

“Šo referendumu nav jāuztver kā vienas kopienas uzvaru pār otru, tam, tieši pretēji – jāspēj veicināt dialogu par nacionālo minoritāšu tiesībām. Es uzstājīgi aicinu Latvijas iestādes pieņemt pārdomātus lēmumus, lai satuvinātu dažādas kopienas, palīdzētu tām pārvarēt vēsturiskos aizspriedumus, bailes un neuzticību,” teic R. Išaka. Viņa uzsver, ka tiesības lietot savu valodu ir nostiprinātas dažādos starptautiskos līgumos, tostarp Starptautiskajā pilsonisko un politisko tiesību paktā, kā arī Deklarācijā par nacionālo un etnisko minoritāšu tiesībām. Pēc ANO ekspertes vārdiem, starptautiskās cilvēktiesību normas pieprasa, lai valsts aizstāvētu nacionālo, etnisko, kulturālo, reliģijas un valodas minoritāšu īpatnības un veicinātu šādas aizsardzības iespējas.

 

“Minoritātēm ir tiesības izmantot savu valodu bez diskriminācijas. Jābūt arī pieņemtiem pasākumiem, kas dod iespējas minoritātēm iegūt izglītību savā dzimtajā valodā, kā arī oficiālajā valsts valodā,” uzsver R. Išaka.

 

Eksperte savus amata pienākumus pilda kopš pērnā augusta. Viņai ir maģistra grāds tiesībās, ko ieguvusi Budapeštā Petera Pažamni Katoļu universitātē, liecina informācija ANO Cilvēktiesību komisāra vietnē. Pievērsties minoritāšu tiesību jomai viņu rosinājusi ģimenes pieredze – viņas tēva ģimeni piespiedu kārtā esot pārvietojuši no Slovākijas uz Ungāriju tēva ungāru tautības dēļ, bet ekspertes māte ir čigānu (romu) izcelsmes. Viņa darbojusies gan dažādās romu tiesību aizstāvības organizācijās, gan miljardiera Džordža Sorosa finansētajā Atvērtās sabiedrības institūtā. Pašlaik R. Išaka vada Budapeštā bāzēto Toma Lantosa institūtu, kas galvenokārt fokusējas uz cilvēktiesībām un minoritāšu tiesībām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+