Pasaulē

Infografika. ANO ģenerālsekretārs brīdina pasauli. Kas gaidāms? 16


ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs
Foto – AFP/LETA

Pasaules iedzīvotājiem nododoties Jaungada svinībām, ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs brīdinājis, ka pasaule ir augstas trauksmes stāvoklī, jo aizvadītajā gadā konflikti padziļinājušies un radušies jauni apdraudējumi.

“Kad pirms gada stājos amatā, es aicināju padarīt 2017. gadu par miera gadu, taču man ar nožēlu jāatzīst, ka pamatā pasaule ir gājusi pretējā virzienā,” video uzrunā teica Guterešs. “Bažas par kodolieroču izplatību ir augstākās kopš aukstā kara, un klimata izmaiņas ir ātrākas nekā mūsu rīcība. Pieaug sociālā nevienlīdzība, un mēs redzam briesmīgus cilvēktiesību pārkāpumus. Pieņemas spēkā nacionālisms un ksenofobija. Apzinoties šos izaicinājumus, es izsludinu augstas trauksmes stāvokli pasaulē,” teica ANO ģenerālsekretārs, uzsverot, ka tikai starptautiska vienotība un sadarbība var palīdzēt atrisināt daudzās krīzes. “Es tiešām ticu, ka mēs varam padarīt pasauli drošāku. Mēs varam atrisināt konfliktus, pārvarēt naidu un aizstāvēt mūsu kopīgās vērtības, bet mēs varam to paveikt tikai visi kopā,” teica Guterešs. Viņš aicināja pasaules valstu vadītājus apņemties jaunajā gadā “mazināt atšķirības, tuvināt viedokļus, atjaunot uzticību virzībā uz kopējiem mērķiem, jo vienotība ir mūsu ceļš, no kā ir atkarīga mūsu nākotne”.

Dažas stundas pēc Gutereša aicinājuma ar savu Jaungada vēstījumu nāca klajā Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns, brīdinot, ka “kodolpoga” atrodas uz viņa galda un var tikt nospiesta, ja viņa valsts tiktu apdraudēta. Kims apgalvoja, ka viņa kodolraķetes var sasniegt jebkuru vietu ASV teritorijā. “Tā ir realitāte, nevis drauds,” teica Kims, piebilstot, ka viņš esot “atvērts dialogam” ar (Dienvidkorejas galvaspilsētu) Seulu, un uzsverot, ka “šie ieroči tiks lietoti tikai tad, ja tiks apdraudēta mūsu drošība”.

ASV prezidents Donalds Tramps atzīmēja gadu miju ar plašām svinībām savā privātajā golfa klubā Floridā, pareģojot, ka 2018. gads būs “varens gads”, jo akciju cenas biržās turpināšot augt un firmas turpināšot pārcelties uz ASV “straujā tempā”.

Gadu mijas tvītā Tramps sveica “visus savus draugus un atbalstītājus, kā arī naidniekus un nīdējus un pat ļoti negodīgos viltus ziņu medijus”. Kritiķi peļ Trampu par atteikšanos atstatīt sevi no pašam piederošo īpašumu pārvaldīšanas, tā nokļūstot interešu konfliktā. Kā savas administrācijas sasniegumus Tramps minēja nodokļu reformu, ierobežojumu atcelšanu naftas ieguvei nacionālajos dabas rezervātos Arktikā un individuālo pieteikumu atcelšanu nacionālajā veselības aprūpes likumā. Jautāts par viņa attieksmi pret Ziemeļkorejas vadoņa Kima izteikumiem par kodolpogu uz viņa galda, Tramps teica: “Redzēsim.” Bijušais ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītājs admirālis Maiks Mallens paziņojis, ka “ASV ir tuvāk kodolkaram ar Ziemeļkoreju nekā jebkad agrāk”.

Gadu mija ir brīdis, kad aizmirstas saimnieciskās likstas un drošības apdraudējumi, cilvēkiem nododoties līksmībai un cerībām uz veiksmi jaunajā gadā. Kā vienmēr parīzieši gadu mijā pulcējās Elizejas laukos, briti vēroja Jaungada uguņošanu Temzas krastā, bet ņujorkieši 13 grādu salā sekoja kristāla bumbas krišanai pusnaktī Taimskvērā aukstākajā gadu mijā pēdējos simt gados. Tūkstošiem brazīliešu Riodežaneiro sagaidīja jauno gadu Kopakabanas pludmalē, ļaujoties Atlantijas okeāna siltajiem ūdeņiem. Apskatnieki atzīmē, ka visur svinības notika pastiprinātas drošības apstākļos. Vairākās Vācijas pilsētās, tajā skaitā Berlīnē, bija izveidotas īpašas “sieviešu drošības joslas”, lai nepieļautu seksuālo vardarbību, ko pērn gadu mijas svinībās Ķelnē pastrādāja migranti no Ziemeļāfrikas. Vācija ir sašķelta jautājumā par pārmaiņām, kuras notiek sabiedrībā, tostarp par pārāk daudzu patvēruma meklētāju pieplūdumu, savā Jaungada uzrunā atzina kanclere Angela Merkele, piebilstot, ka ir apņēmusies palīdzēt tikt galā ar nākotnes izaicinājumiem, ātri izveidojot jaunu valdību. Runājot par aizvien asākajām debatēm Vācijā, kurās daži politiskie pretinieki nosaukuši viņu par “nodevēju”, Merkele aicināja līdzpilsoņus vairāk koncentrēties uz viņiem kopīgo un vairāk respektēt citam citu.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv