×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
14. aprīlis, 2014
Drukāt

ANO: pasaules banānu ražai draud “plaša iznīcība”

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

TO GO WITH AFP STORY BY ALFONS LUNA A picture shows bananas on sale at a market in London on February 23, 2014. According to the British Fairtrade organization the UK consumes over five billion bananas each year. The price of a banana in the UK has almost halved due to supermarket pricing wars, they say. The organisation has started in London on February 24, 2014 a campaign to try to end this war that causes producers in mostly Latin American countries to sell bananas at a price that can be even below production cost, with dire economic consequences for those farmers. AFP PHOTO / CARL COURT

Pasaules banānu ražai draud potenciāla “plaša iznīcība”, ja slimība, kas skar vispopulārāko banānu varietāti, izplatīsies no Āzijas dienvidaustrumiem uz Āfriku un Tuvajiem Austrumiem, pirmdien brīdināja ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO).

Panamas slimības paveids TR4 skar banānu varietāti “Cavendish”, kas ir populārākā banānu globālajā eksportā.

Šī slimība “rada nopietnus draudus [banānu] audzēšanai un eksportam”, bet banāni ir ceturtā svarīgākā lauksaimniecības kultūra pārtikā pasaules vismazāk attīstītajās valstīs, teikts FAO paziņojumā.

“Valstīm ir jārīkojas tagad, ja gribam izvairīties no visļaunākā scenārija, kas būtu plaša iznīcība lielai daļai no pasaules banānu ražas,” sacīja FAO augu patologs Fazils Dišindželi.

Pasaules banānu foruma sekretārs Džanluka Gondolini sacīja, ka šāds scenārijs negatīvi ietekmētu “nodarbinātību un valdības ieņēmumus daudzās tropu valstīs”.

FAO paziņoja, ka TR4 jau radījusi lielus zaudējumus pēdējos divos gadu desmitos Dienvidaustrumāzijā, un tās gadījumi nesen konstatēti Jordānijā un Mozambikā. Tā vēl nav skārusi lielākās banānu eksportētājvalstis Kolumbiju un Ekvadoru.

Panamas slimība izplatās ar augsni, un tās sēnīte var saglabāt dzīvotspēju desmitiem gadu, bet šī slimība nav bīstama cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+