×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. janvāris, 2014
Drukāt

ANO pratina Vatikānu par bērnu seksuālās izmantošanas gadījumiem

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šveices pilsētā Ženēvā vakar notikušajā ANO Bērnu tiesību komitejas sēdē bargu nosodījumu izpelnījās Vatikāna amatpersonas saistībā ar to, ka baznīca vairāku gadu garumā mēģinājusi slēpt daudzos bērnu seksuālās izmantošanas gadījumus. Šī bija pirmā reize, kad par katoļu baznīcas garīdznieku nodarītajām zvērībām pret bērniem Svētā Krēsla pārstāvji tika nopratināti publiskā sēdē, informē ASV ziņu aģentūra “Associated Press”.

“Komiteja uzskata, ka labākais veids, kā izskaust pārkāpumus, ir atklāt vecos nodarījumus – mums vajadzīga atklātība, nevis pārkāpumu slēpšana zem paklāja,” uz Ženēvu atbraukušajai Vatikāna delegācijai sacīja ANO komitejas priekšsēdētāja Kirstena Sandberga. “Pagaidām, šķiet, ka jūs darbības nav visai atklātas.” Katoļu baznīcas seksuālo varmāku upuri cer, ka ANO komiteja liks Vatikānam noņemt slepenības plīvuru no daudzajiem bērnu izmantošanas gadījumiem. ANO komiteja uzsver, ka Vatikāns deviņdesmito gadu sākumā parakstīja ANO konvenciju par bērnu tiesībām. Tas ir tiesiski saistošs dokuments, kas aizsargā bērnu tiesības, un Vatikāns to neesot ievērojis.

Vatikāna pārstāvji sacīja, ka pedofīlijas skandāli nav Vatikāna, bet vietējo diecēžu un tiesībsargājošo iestāžu atbildība, jo tieši tām esot pilnvaras izmeklēt, tiesāt un sodīt noziedzniekus. Vienlaikus gan viņi uzsvēra, ka baznīca “varēja un tai vajadzēja darīt vairāk, lai nepieļautu šādus nodarījumus”. Britu raidsabiedrība BBC informē, ka katoļu baznīcas bīskaps Šarls Skikluna, kurš līdz 2012. gadam Vatikānā bija galvenais bērnu seksuālās izmantošanas gadījumu izmeklētājs, ANO komitejai atzina, ka baznīca pievērsusi pārāk mazu uzmanību šiem pāridarījumiem, taču tagad apņēmusies šo situāciju labot. Arī pavēsts Francisks pagājušajā mēnesī paziņoja, ka Vatikānā tiks izveidota īpaša komiteja, kurai tiks uzticēta cīņa pret seksuālajiem uzbrukumiem baznīcā.

Tiesa, ASV pilsētā Ņujorkā darbojošais Konstitucionālo tiesību centrs, kurš pārstāv Vatikāna garīdznieku seksuālo uzbrukumu upurus, ANO komitejai vakar iesniedza kaudzi ar dokumentiem un upuru liecībām, kas apliecina, ka Vatikānas zināja par seksuālajām varmākām, taču ļāva tiem saglabāt savus amatus un pat nosūtīja darbā uz citām diecēzēm. Turklāt par noziegumiem neziņoja ne vietējām tiesībsargājošajām iestādēm, ne draudzēm. Vēl pērnajā septembrī Vatikāns no Dominikānas Republikas atsauca arhibīskapu Jozefu Vesolovski no Polijas, kurš tur tiek apsūdzēts par bērnu seksuālu izmantošanu. Pagaidām Vatikāns atsakās viņu izdot starptautiskajai tiesāšanai, un uzsver, ka ar viņu tiks galā vietējie izmeklētāji, skaidro BBC.

Vatikāna seksuālo varmāku upuri cer, ka ANO komiteja pēdīgi liks Vatikānam noņemt slepenību no bērnu seksuālās izmantošanas gadījumiem un sauks pie atbildības daudzos garīdzniekus, kuri seksuāli izmantojuši nepilngadīgas personas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+