×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. aprīlis, 2012
Drukāt

ANO sūtīs novērotājus uz Sīriju

sirija9

ANO Drošības padome (DP) 14.aprīlī pieņēma rezolūciju, kas paredz uz Sīriju nosūtīt līdz 30 neapbruņotiem novērotājiem, kuri sekos, kā tiek ievērots pamiers šajā valstī. Paredzams, ka novērotāji ieradīsies Sīrijā tuvākajā laikā. Lai palielinātu novērotāju skaitu līdz plānotajiem 250, būs nepieciešama jauna DP rezolūcija.

Sestdien pieņemtajā rezolūcijā ir “nosodīti Sīrijas varas iestāžu pastrādātie plašie cilvēktiesību pārkāpumi, kā arī jebkādi bruņoto grupu pastrādātie cilvēktiesību pārkāpumi, atgādinot, ka atbildīgie ir jāsauc pie atbildības”.

Rezolūcijā pausts aicinājums “visām pusēm, tostarp opozīcijai, nekavējoties pārtraukt jebkādu bruņotu vardarbību jebkādās formās”.

Vēl rezolūcijā teikts, ka DP “izvērtēs šīs rezolūcijas īstenošanu un nepieciešamības gadījumā lems par turpmākiem pasākumiem”.

Šo rezolūciju DP bija paredzēts pieņemt jau piektdien, taču Krievijas iebildumu dēļ tas tika atlikts līdz sestdienai. Krievijas vēstnieks ANO Vitālijs Čurkins paziņoja, ka kopš piektdienas rezolūcijas tekstā ir veiktas “būtiskas izmaiņas”, lai padarītu to “līdzsvarotāku”. Krievija un Ķīna divas reizes, izmantojot veto tiesības, ir bloķējušas ANO DP rezolūciju par Sīriju pieņemšanu.

Kopš ceturtdienas Sīrijā ir spēkā pamiers pēc tam, kad Damaska paziņoja, ka ceturtdienas rītausmā pārtrauc militāru darbību pret nemierniekiem, piekrītot ANO un Arābu līgas īpašā sūtņa Kofi Annana piedāvātajam miera plānam, kas paredzēja, ka otrdien Sīrijas valdībai bija jāizved savi spēki no pilsētām un līdz ceturtdienas pulksten sešiem no rīta pēc vietējā laika pilnībā jāpārtrauc bruņota vardarbība.

Ceturtdienas vakarā un piektdien daudzviet Sīrijā tūkstošiem cilvēku piedalījās demonstrācijās pret valdošo režīmu, un drošības spēki pret protestētajiem vērsās ar stekiem un asaru gāzi, bet vairākās vietās atklāja uguni, informēja Londonā bāzētā cilvēktiesību organizācija “Sīrijas Cilvēktiesību observatorija”. Sīrijas armija ar artilēriju apšaudīja divus Homsas pilsētas rajonus.

Pavisam Sīrijā kopš ceturtdienas nogalināti 13 cilvēki, informēja cilvēktiesību aktīvisti.

Sīrijā kopš pagājušā gada marta notiek nemieri pret prezidenta Bašara al Asada režīmu. Saskaņā ar Londonā bāzētās cilvēktiesību organizācijas “Sīrijas Cilvēktiesību observatorija” datiem tajos gājuši bojā vairāk nekā 10 100 cilvēku.

Asada režīms apgalvo, ka nemierus izraisījuši “ārvalstu teroristi” un tajos gājuši bojā jau vairāk nekā 3000 Sīrijas armijas karavīru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+