×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. novembris, 2012
Drukāt

ANO tribunāls attaisno horvātu ģenerāļus

Foto - AFPFoto - AFP

ANO tribunāls Hāgā attaisnoja divus Horvātijas bijušos ģenerāļus Anti Gotovinu un Mladenu Markaču, kas bija apsūdzēti kara noziegumos, un lika viņus atbrīvot.

 

Apelāciju tiesa attiecībā uz Gotovinu un Markaču “pieņēmusi attaisnojošus spriedumus”, Hāgā Starptautiskajā kriminālnoziegumu tribunālā bijušajai Dienvidslāvijai sacīja tiesnesis Teodors Merons. Kad tika nolasīts attaisnojošais spriedums, publikas galerijā atskanēja aplausi un gaviles, daudzi cilvēki izplūda asarās un apskāva Markača sievu Mirjanu, atbalstītāji pie tiesas nama taisīja vaļā šampanieša pudeles.

Gotovinam un Markačam, kas Horvātijā tiek uzskatīti par varoņiem, pērn tika piespriesti attiecīgi 24 un 18 gadi cietumā par Horvātijas serbu nogalināšanu Horvātijas neatkarības kara laikā. Tomēr tiesa tagad atzina, ka sākotnējais spriedums bijis balstīts uz kļūdainu pieņēmumu, ka visas artilērijas apšaudes, kurās šāviņi trāpījuši serbu apdzīvotajās pilsētās un tālāk par 200 metriem no militāriem mērķiem, bijuši uzbrukumi civiliedzīvotājiem. Tiesa arī noraidīja atzinumu par to, ka pastāvēja “kopīga noziedzīga iniciatīva, kuras mērķis bija serbu iedzīvotāju padzīšana, pielietojot varu, uz visiem laikiem no Krajinas reģiona”.

Viņi bija notiesāti par kara noziegumiem operācijas “Vētra” laikā 1995. gadā. Šajā operācijā Horvātijas spēki plašākajā sauszemes ofensīvā Eiropā kopš Otrā pasaule kara atguva serbu ieņemto Krajinas reģionu, sagraujot vienu no pēdējām serbu pretošanās “kabatām” un noslēdzot Horvātijas neatkarības karu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+