×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. maijs, 2013
Drukāt

Anonīmu skrejlapu autori mudina no SC/GKR saraksta svītrot latviešus

Ieskenēta aģitācijas skrejlapaIeskenēta aģitācijas skrejlapa

Rīgā dažas dienas pirms vēlēšanām izplatītas anonīmas aģitācijas lapiņas, kurās aicināts no apvienotā partiju “Saskaņas centrs” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) saraksta svītrot virkni kandidātu pārsvarā ar latviskiem uzvārdiem, sākot ar “Gods kalpot Rīgai” līderi Andri Ameriku.

No saraksta vēlētāji vēl aicināti svītrot Eiženiju Aldermani,  Andri Bērziņu, Oļegu Burovu, Baibu Rozentāli, Vitu Jermoloviču, Ainaru Baštiku, Jāni Šmitu, Andreju Požarnovu, Juri Zaķi, Sarmīti Pīku, Ivo Kiršblatu, Jāni Dziedātāju, Ainu Krūkli, Ausmu Cimdiņu, Raimondu Timmu, Dinu Sirsniņu un Agri Ameriku.

agitacija1Skrejlapā krievu valodā pausts viedoklis, ka vēlēšanās jābalso par pirmo krievu tautības Rīgas mēru Nilu Ušakovu (SC), bet SC sasaistīšanās ar vicemēra Andra Amerika partiju esot tikai taktika, lai palīdzētu Ušakovam iegūt absolūto vairākumu domē.

Kā teikts anonīmajā skrejlapā, šis gājiens esot prasījis arī pāris “upurus” – kopējā sarakstā esot iekļauts daudz “nacionālistu, korumpantu un cilvēku, kas iestājas pret krievu valodu”.

”Latvijas Avīzes” lasītājs Z. Lācītis no Rīgas ir sašutis: “Teksts līdzinās neonacistu izteikumiem. Nacionālos politiķus un citus nevēlamos izsvītrot (kas jau ir arī darīts šajā lapelē), iztīrīt domi un Rīgu tikai atbrīvotājiem! Tālāk nav, kur iet! Vai arī tagad policija neko neiesāks un nenoskaidros šo tekstu autorus.”

Andris Ameriks (GKR) teic, ka šī aģitācijas lapa nonākusi partijas biedru rokās otrdien, kad arī attiecīgs ziņojums iesniegts Drošības policijai, jo ”šī lapiņa ir tik klaji šovinistiska, ka normāli domājošam cilvēkam jau kļūst atbaidoša,” uzskata A. Ameriks.

Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa gan teic, ka sekretariātā nav vēl reģistrēts iesniegums ar lūgumu izskatīt šo lietu.

”Iespējams, tas vēl ir pastkastē,” komentējot A.Amerika teikto par iesniegumu, teic K.Apse-Krūmiņa. ”Latvijas Avīze” Drošības policijai nosūtīja ieskenētu lapu, un šobrīd notiek šo materiālu izskatīšana.
Jāpiebilst, ka vairāki ”Latvijas Avīzes” aptaujāti GKR deputāti kandidāti jau izsaka vienotu versiju, kas ir iespējamie provokatori.

“Nav jau nekas jauns, vienā no mūsu opotentu avīzītēm, bijušā ”Saskaņas centra” biedra Aleksandra Mirska izdotajā partijas ”Alternative” bezmaksas avīzē jau intervijā ar Mirska kungu pausts līdzīgs viedoklis, ka, ja viņš būtu ”Saskaņas centrā”, neietu kopā ar GKP, uzskaitot tos pašus uzvārdus – Požarnovs, Rozentāle, Burovs un citi,” teic GKR deputāta kandidāts Ivo Kiršblats.

Nekādas viļņošanās viņa pārstāvētajā partijā neesot, jo absolūti neticot versijai, ka ”Saskaņas centrs” organizējis šādu lapu izplatīšanu. Tā kā ziņas par šādu aģitācijas lapu vispirms parādījušās internetā un tās ”tviterī” naski retvītoja Nacionālās apvienības, ”Vienotības” un ”Reformu partijas” pārstāvji, varētu arī domāt, ka viņi šādi mēģina pārliecināt par SC/GKR nebalsot lielo neizlēmušo skaitu, kuru vidū visvairāk ir tieši latviešu,” spriež Ivo Kiršblats. Līdzīgas versijas pauda arī A.Ameriks un A.Baštiks.

Tā kā aģitācijas lapās nav norādīts ne aicinājuma autors, ne izplatītājs, ne iespiedēji, un saskatāmas tiešas provokācijas uz etniskajām nesaskaņām pazīmes, ”maigi izsakoties, šis gadījums izskatās pēc priekšvēlēšanu aģitācijas netīrajām metodēm, ar kurām viennozīmīgi pārkāpta likumdošana, tāpēc ir krimināli sodāma,” komentē politologs un politisko reklāmu pētnieks Ojārs Skudra.

Tieši tā iemesla dēļ, ka šāda rīcība ir krimināli sodāma, O.Skudra teic: ”Man ir grūti iedomāties, ka Eiroparlamenta deputāts Mirska kungs, nemaz nerunājot par ”Nacionālo apvienību”, ”Vienotību” vai ”Reformu partiju”, varētu šādi riskēt, lai gan atliek trīsreiz minēt, kas varētu vēlēties atbaidīt no saraksta latviešu vēlētājus, izraisīt agresīvu reakciju no izsvītroto puses, ja Ameriks un Ušakovs publiski nedistancēsies no šīs provokācijas – tas varētu palīdzēt Ušakovam un Amerikam iegūt 31 vietu domē. Es kategoriski izslēdzu, ka ”Saskaņas centrs” drukātu šādas lapas.”

”Ne Ušakova, ne Amerika vēlētāji nekādā gadījumā neatbalstītu šādu padumju, aprobežotu aģitāciju. Sauklis līdzpilsoņiem ir vienkārši absurds un domāts politiski aprobežotajiem – bez latviešu vēlētāju atbalsta SC neuzvarēt vienatnē; tas mudina domāt par Lindermanu, Nepilsoņu kongresu un visiem tiem, kuri neapmierināti ar Ušakova brāļošanos ar GKR. Nepilsoņu kongresā valda relatīvi ekstrēmisks noskaņojums. Tik dumju priekšlikumu uz etnisko konfrontāciju visdrīzāk varētu izteikt kāds no nepilsoņu kongresa visplašākajā nozīmē,” spriež O.Skudra.

Viņš arī paredz, ka tuvākajās pāris dienās būs šķelšanās SC/GKR nometnē, ja vien tā nav jau nožņaugta saknē, pirms mediji to padara par galveno tēmu saistībā ar SC/GKR.

AIJA VOLKA, LĪKSMA BEBRE

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+