×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. maijs, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Draudīgā pielāgošanās spēja (6)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas karogi 11.novembra krastmalā par godu 4. maija Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pasludināšanas dienai.

Pāris dienu pirms 4. maija – Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienas – interneta portāls “Delfi” publicēja kādas aptaujas rezultātus, kas vēstīja, ka “militāru draudu gadījumā Latviju pamestu teju piektā daļa valsts iedzīvotāju”. Konkrētāk – 55,4% aptaujāto ir pārliecināti, ka šādā situācijā paliktu Latvijā, 18,2% atbildējuši, ka pamestu valsti, bet 26,4% nezina, kā rīkotos. Aptauju veicis pētījumu centrs SKDS.

Daudz vai maz? Ko darīt? Diez vai te vajadzētu steigties ar secinājumiem. Ja pameklētu citu, agrāk veiktu, aptauju rezultātus, tad atklātos, ka liela daļa jauniešu valsti vēlas pamest arī bez militāriem draudiem, un iemesli ir dažādi – gan izglītības iegūšana, gan karjera, gan kāre pēc piedzīvojumiem un vēlme redzēt pasauli. Tāpat ļoti bieži dzirdam par “ekonomiskajiem bēgļiem”, kas Latviju pamet, jo nespēj atrast darbu. Galu galā arī “militārie draudi” var būt dažādi – atsevišķu Krievijas iznīcinātāju biežas vizītes Latvijas debesīs, karaspēka “savilkšana” pie robežas, no ārpuses organizētas nekārtības un iesūtīti teroristi vai karš šā vārda klasiskajā nozīmē. Katrā no šīm situācijām civiliedzīvotāju reakcija varētu būt citāda, bet valstij jābūt plānam, kā šādos gadījumos rīkoties, un mēs ļoti ceram, ka tāds arī ir. Attiecībā uz iepriekšminēto aptauju ļoti ticams, ka līdzīgi skaitļi būtu arī citās valstīs. Piemēram, ja salīdzina ar līdzīgu aptauju Lietuvā, var secināt, ka latvieši ir izlēmīgāki. Lietuvā 16,7% aptaujāto iedzīvotāju teikuši, ka dotos prom no valsts, bet 46,9% atbildēja, ka paliktu – tātad vairāk to, kas nezina, kā rīkotos.

Taču jautājums jau nav tikai par aizbraukšanu/palikšanu. Šķiet, šobrīd biežāk nekā jelkad iepriekšējo 23 gadu laikā ir nācies domāt – kāda būtu Latvijas sabiedrības attieksme pret mēģinājumiem te atkal izveidot kaut ko līdzīgu Latvijas PSR. Vai nepretošanās, pielāgošanās apstākļiem neņemtu virsroku? Nav pat runa par karošanu, bet par svešas varas un tās diktēto noteikumu pieņemšanu. Varbūt daļēji tos jau tagad esam pieņēmuši? Pieminēšu kādu gadījumu, ko piedzīvoju tajā pašā dienā, kad parādījās ziņa par SKDS aptauju. Manā mobilajā telefonā atskanēja zvans. Zvanītāja numurs bija nezināms, un sliktās mobilo tīkla zonas dēļ sarunas sākums iznāca saraustīts. Tomēr jau pēc brīža atskanēja laipna vīrieša balss, kas sveicināja krievu valodā. Viņš stādījās priekšā kā “Tele 2” pārstāvis. “Bet kāpēc jūs runājat krievu valodā?” pārsteigts jautāju, jo pēc akcenta bija jūtams, ka tā pat nav zvanītāja dzimtā valoda. Vīrietis atvainojās – viņš sākumā esot sveicinājies latviski, bet, tā kā atbildi īsti nesaklausījis, nolēmis, ka jāturpina krievu valodā. Sīks starpgadījums… Taču zvanītājam vajadzēja dažas sekundes, lai, pat nenoskaidrojot apstākļus, pielāgotos situācijai… Biznesā, protams, ir citas vērtības nekā tās, kas ierakstītas Satversmes preambulas projektā, tomēr draudi dažreiz var būt pat lielāks pielāgošanās dzinulis nekā peļņa un klientu piesaistīšana. Tāpēc būtiskāks jautājums ir par tautas garu – cik stiprs tas šodien ir? To izpētīt gan nav viegli.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Ivars Graudiņš Atbildēt

  Vispirms ir jāatbrīvojas no naidīgas Padomju Savienības ietekmes un komunistu veida domāšanas pēc 50 gadu smadzeņu skalošanas. Pastāvoša PS ideoloģija un mentalitāte Latvijai nepalīdz atīstīties.

  Lai to panāktu vajag Latviju vairāk neitralizēt, prom no PS sfēra virziena. Tas jau daļēji ir panākts iestājoties ES un iekš NATO. Vajag agresīvāk pieņemt pasaules bizness starpniecības valodu, un krievu valodas vietā uzņemt un lietot angļu valodu kā nozīmīgu otro valodu Latvijā. Skandināvijas valsts paraugu šeit var piemērot.

  Tākā demokrācija īsti nedarbojas Latvijā, nez ES un arī Amerikā; nemaz necenšoties to nopietni piemērot neattīstītai Krievijai, kam pieder vara šajās valstīs? Citos vārdos ja prezidents Bērziņš un ministru prezidenta Straujuma nepilda tautas vajadzības, kādai varai citkārt viņi kalpo?

  Vara seko naudai! Šai ziņā ir jāpārauga likumu nevienlīdzība un korupcija. Es ieteiktu iepazīties, kaut angļu valodā, ar ‘Mike Lofgren’ rakstu, ”Essay: Anatomy of the Deep State” (Dziļā valsts anatomija). (Kopš LA nepielaiž http pievienojumus, shī saite ir atrodama uz Google.)

 2. Saistībā ar TELE2 zvanu. Tādi ir 90% latviešu – ar krieveļiem un okupantiem runā okupantu valodā. Tādai vājai tautai nav nākotnes. Atceros, ka lielais vairums latviešu pēc 18.referenduma ķērca, ka ar krieveļiem un okupantiem runās tikai un vienīgi latviski. Un pēc Zolitūdes arī daudzi % mauroja, ka nekad mūžā neiepirksies Maksimā. Divkoši un solītāji, bet ne darītāji.

 3. DOMĀJU, KA PIELĀGOŠANĀS IESPĒJA ŠAJĀ RAKSTĀ MŪS SAGATAVO TUVĀKAI ĪSTENĪBAI REALITATĒ! NEVIENS provokators, valsts apmelotājs un valsts tēla degradētājs līdz šim nav ticis sodīts?! VIŅI VISI STAIGĀ UZ BRĪVĀM KĀJĀM UN TURPINA DRUPINĀT LATVIJAS VALSTS PAMATUS!!!? Laikam jau arī TĀPĒC neviens nedomā par ENCIKLOPĒDIJAS izdošanu uz LATVIJAS VALSTS 100-des JUBILEJU, JO TĀDI SVĒTKI VAR ARĪ NEBŪT.!???? JA VARA TĀ STRĀDĀS AR STULBO DEVĪZI – ESAM DEMOKRĀTISKA VALSTS UN ATĻAUTS VISS, KAS, KAD un KAM TIKAI IENĀK PRĀTĀ – NĀKOTNĒ 1990.gada 4.maijā ATJAUNOTĀ LATVIJA IZPLĒKSNĪS KĀ PĒRNAIS SNIEGS… NATO aizsegs NEVARĒS “SAGLĀBT” absolūti neko!? Ne velti Aizsardzības ministriju prezidents “ATDEVA” ZZS Vējonim…!?????????? Eiropas savienības INERTUMS PALĪDZĒS ATGRIEZT MŪS VECAJĀS SLĪDĒS!??? NO šādas realitātes, kurai tiekam GATAVOTI TĀ KLUSI, NEMANĀMI un SLĒPJOT NO LATVIEŠU TAUTAS ĪSTENĪBU, gala rezultāts NEBŪS jāgaida ilgi… NEAIZMIRSĪSIM, ka pa spīti VISIEM KAUNINĀJUMIEM UN AIZRĀDĪJUMIEM, latvieši ir viena no KOPIENĀM SAVĀ VALSTĪ L A T V I J Ā!????? VAI TAS NAV ĀRPRĀTS, KO PIEĻAUJ SAEIMA UN VALDĪBAS ( 2 PĒDĒJĀS IT SEVIŠĶI!?)? KĀ VIŅIEM VĒL NAV KAUNA NĀKT UN “BIČOT” BALSIS SAEIMAS VĒLĒŠANĀM RUDENĪ?????????????? KĀDAS KĻUVUŠAS ATKAL DAŽA LABA ” ĀRPRĀTA” MĒLĪTES UN KĀDI VĀRDI NĀK PAR LŪPĀM… Taču tas viss priekš kaķiem!!! PIETIEK LIET “ČUGUNU”!!!

 4. Pielāgošanās iesākās ar 1993. gada Saeimas vēlēšanām, kad vairums vēlētāju nobalsoja par LC un ZS. Iesākto pielāgošnās politiku turpināja visas nākošās valdības un turpina šodien.

 5. Ha,ha,ha – “tautas garu” sagribējies pētīt? Par kādu tādu “tautu” iet runa, Antonavičus kung? Oligarhus,kampējus,eirokrātu-birokrātu šlakas jau ar pārējiem “reņģēdājiem” neviens žurnālists nesavienos – negaidiet,ka atradīsies daudzi,kas skries aizstāvēt prihvatizācijas,denacionalizācijas un konsolidācijas veicējus. Par “uzmešanu” būs jāsaņem vēlēšanās pelnītā vēsturiskā atmaksa – netikai “auseklīšu mafijas” pārstāvjiem,bet arī pustrakajiem repšikiem-nacionāļiem….

 6. Martins Spravniks Atbildēt

  LA atkal sabiezina krasas, viss nemaz tik melns nav, ir ari citas krasas.

Draugiem Facebook Twitter Google+