Laukos
Gaļa un zivis

Ap ĀCM skarto saimniecību Jaunaucē noteiktas aizsardzības un uzraudzības zonas0

Sakarā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) 6.septembrī konstatēto uzliesmojumu Saldus novada Jaunauces pagasta zemnieku saimniecībā “Ozoli”, trīs kilometru rādiusā ap novietni – Saldus novada Jaunauces un Zvārdes pagastos un Auces novada Vītiņu pagastā noteikta karantīna ar aizsardzības zonu, paredz Valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojums, kas publicēts laikrakstā “Latvijas vēstnesis”.

Savukārt 10 kilometru rādiusā – Saldus novada Jaunauces, Zvārdes, Vadakstes, Rubas un Kursīšu pagastos un Auces novada Lielauces un Vītiņu pagastos noteikta karantīna ar uzraudzības zonu,

Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Rīkojums “Par karantīnas noteikšanu un ierobežojumiem Saldus novada Jaunauces pagastā” stāsies spēkā rīt, 8. septembrī.

PVD arī informē, ka Bauskas novada Īslīces pagasts, Rundāles novada Rundāles pagasts un Jelgavas novada Glūdas, Svētes un Zaļenieku pagasti, kur augusta sākumā tika konstatēta meža cūku saslimšana ar ĀCM, no 5. septembra ir noteikti kā ĀCM 2.riska zona, tātad teritorija, kurā saslimšana konstatēta savvaļas cūkām.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

ĀCM karte un ierobežojumu teritoriju interaktīvā karte pieejama PVD mājaslapā.

LA.lv