×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. februāris, 2016
Drukāt

Apburošā sapņu pasaulē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Modests Maļinausks, "Lidojošais kuģis"

Rīgas Sv. Pētera baznīcā no rītdienas būs apskatāmas divas interesantas ekspozīcijas, veltītas Lietuvas valsts atjaunošanas 98. gadadienai.

Intriģējošākā ir lietuviešu gleznotāja Modesta Maļinauska izstāde, kurā beidzot būs iespēja ne vien reprodukcijās, bet arī klātienē ienirt viņa spožajā ar eļļas krāsām gleznotajā fantasmagorisku tēlu cauraustajā pasaulē, kurā iedomātajā nākotnes (pagātnes) civilizācijā pasakainas ainavas, gaisa kuģi un visādi citādi tehnikas brīnumi sasaucas ar fantastiski rotaļīgu krāsu spēli un aizraujošu iztēles lidojumu. Mākslas kritiķi Modesta Maļinauska glezniecības manieri saista ar alternatīvo steampunk virziena stilistiku mūsdienu kultūrā, kas 21. gs. sākumā guvusi izpausmi arī mākslā.

Modesta Maļinauska pārstāvis Mariuss Virbicks stāsta, ka mākslinieka gleznošanas manierē sarežģītākais esot apvienot izteiksmes ekspresivitāti ar precīzu detalizējumu. Savu gleznu sižetus gleznotājs nekad neatkārtojot, bet pie katras strādā vairākas nedēļas. Modests Maļinausks ir mācījies Kauņas mākslas skolā, Kauņā studējis industriālo arhitektūru un Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā – glezniecību. Kādā intervijā viņš stāsta, ka tēvs cerējis izaudzināt jūrnieku, bet mamma – arhitektu. Vecāku vēlmes gandrīz piepildījās – dēls ir kļuvis par fantāziju valsts jūrnieku un arhitektu, kas projektē gleznās. Kopš 1989. gada Modests Maļinausks ik gadu veido izstādes dažādās Lietuvas pilsētās, viņa darbi zināmi Krievijā, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Nīderlandē un ASV. Kopā ar sievu Līnu Drižiūti un trim bērniem viņš dzīvo Kauņā, turienes mājīgajā darbnīcā arī top viņa gleznas.

Mēs pamatoti lepojamies ar saviem Dziesmu svētkiem kā spilgtāko latvietības parādi, tomēr šī tradīcija tikpat būtiska ir arī mūsu kaimiņiem. Turpat, Pētera baznīcā, apskatāmajā fotoizstādē “Šeit – manas mājas” ievērojami brāļu tautas fotomeistari – Martīns Vidzbelis, Artūrs Moi­sejenko un Donats Stankevičs – iemūžinājuši kadrus no Lietuvas Dziesmu svētkiem 2014. gadā, kad, vienkopus pulcējot 37 000 dalībnieku, Lietuva atzīmēja 90. gadadienu kopš šīs tradīcijas aizsākuma. Apskatāmas arī Lietuvas centrālajā valsts arhīvā glabātas fotogrāfijas, afišas, nošu un dziesmu tekstu rokraksti no pirmajiem 1924. gada Lietuvas Dziesmu svētkiem.

Izstādes rīko Lietuvas vēstniecība un Latvijas lietuviešu biedrība sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību, un tās būs apskatāmas līdz 15. martam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+