×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2012
Drukāt

Apcirps skaidras naudas darījumus

Foto - LETAFoto - LETA

Uzņēmumiem būs jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) visi aizvadītā mēneša darījumi ar skaidru naudu, lielāku par 1000 latiem. Būs atļauti tikai līdz 5000 latu skaidras naudas darījumi. Tā vakar lēmusi Saeima, trešajā un galīgajā lasījumā pieņemot grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”. 


Kā zināms, pašlaik uzņēmumiem jādeklarē visi pagājušajā mēnesī veiktie skaidras naudas darījumi, kuri pārsniedz 3000 latu. Savukārt skaidras naudas darījumi nedrīkst būt lielāki par 10 000 
latiem. Skaidras naudas darījumu apcirpšana ir viens no Finanšu ministrijas agrāk sagatavotā plāna punktiem, ar kuru tā cer dot jūtamu triecienu ēnu ekonomikai.

Likuma grozījumi paredz arī citus stingrākus noteikumus skaidrās naudas plūsmas kontrolē. Uzņēmējiem būs jādeklarē visi par 2000 latiem lielāki darījumi ar fiziskām personām, kurām nav jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējiem. Turpmāk par nodokļu maksātāju VID uzskatīs arī tādu personu, kas pilnvarota noslēgt līgumus tās juridiskās vai fiziskās personas vārdā, kura reģistrēta tā sauktajās ārzonās, piemēram, Dominikā – nelielā Karību jūras salas valstiņā vai citā, kur nodokļi ir niecīgi vai nav jāmaksā vispār.

Ar šā likuma grozījumiem VID iegūst tiesības taisīt sarakstu ar aizdomīgām adresēm, kuras tiek izmantotas dažādām mahinācijām, lai izvairītos no nodokļu nomaksas.

 

Šo blēžu uzdarbošanos VID varēs apturēt. Tāpat komercdarbību varēs apturēt, ja uzņēmumā vairāk nekā pusei nodarbināto nav darba līgumu, tas nemaksā nodokļus, apzināti sagroza grāmatvedības papīrus, maksā darbiniekiem atalgojumu aploksnēs.

 

VID varēs publicēt savā mājaslapā uzņēmumus, kuru darbība ir apturēta, kā arī atzīmēt apturētos komercreģistrā. Komersantiem, iekams veikt par 1000 latiem lielāku skaidras naudas darījumu, citiem komersantiem būs pienākums pārbaudīt, vai darījuma otrai pusei nav apturēta saimnieciskā darbība.

Nodokļu maksātājam likums uzliek pienākumu pamatot darījuma cenas atbilstību tirgus vērtībai, ja darījuma summa pārsniedz 
10 000 latu un komersanta neto apgrozījums gadā pārsniedz vienu miljonu latu. Lai atvieglotu šo nodokļu maksātājam paredzēto uzdevumu, likuma grozījumos noteikts, ka ar VID jāsaskaņo plānotā darījuma cenas noteikšana.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+