×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. jūlijs, 2015
Drukāt

“Veselības apdrošināšana neglābs no garajām rindām.” Lasītāju aptauja (16)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Valsts sekretāru sanāksmē izsludināta par spēku zaudējušu 2013. gadā valdības apstiprinātā koncepcija par obligātās veselības apdrošināšanu. Par šo jautājumu drīzumā lems Ministru kabinets. Valdības vadītāja Laimdota Straujuma uzskata, ka ir jāturpina darbs pie šīs koncepcijas. Jautāju lasītājiem: ko domājat jūs – vai valstī būtu ieviešama obligātā veselības apdrošināšana?

Daina Šķiezna: “Esmu piedzīvojusi to laiku, kad nebija jāuztraucas, vai tikšu pie ārsta vai ne. Pirmskara Latvijā bija slimokases, kas sedza visus ārstēšanās izdevumus. Kaut vai mazs piemērs. Būdama desmit gadus veca, saslimu ar šarlaku, pēc tam piemetās vidusauss iekaisums, bet Līvānos, kur dzīvoju, nebija slimnīcas, tikai ambulance. Dakteris manai mātei sacīja, ka steidzgšus jābrauc ārstēties uz Daugavpils slimnīcu, un pat piezvanīja dzelzceļa stacijas dežurantam, lūdzot aizturēt vilcienu uz piecām desmit minūtēm, lai mazā slimniece pagūtu ierasties.

Pēc kāda mēneša mana mamma saņēma paziņojumu no pagasta valdes, lai ierodas, jo ar viņu vēlas norēķināties slimokase. Pats par sevi saprotams, ka mātei ir bijuši ceļa izdevumi, vedot bērnu uz Daugavpili, viņa nav bijusi darbā utt., tāpēc mammai izmaksāja 120 latus. Prezidents Kārlis Ulmanis bija noteicis trīs galvenos valstiskos virzienus – tautas veselība, izglītība un labklājība – un strādāja, lai tos piepildītu ar saturu. Tagad šāda veselības apdrošināšana nav iespējama.”

Andris Karsums: “Obligātā veselības apdrošināšana ir slidena būšana. Liela daļa naudas aizplūdīs bezpajumtnieku un dzērāju ārstēšanai, bet nodokļu maksātāji tik un tā gaidīs garās rindās.”

Gunārs Lauks: “Ko nozīmē – obligātā veselības apdrošināšana? Cik izdevīga tā ir cilvēkam? Es cenšos pats saglabāt veselību. Arī citiem (ja vien nav paaugstināts kuņģa skābes līmenis) iesaku katru dienu tukšā dūšā apēst divas sasmalcinātas ķiploka daiviņas, karoti medus un uzdzert glāzi ūdens. Tad atkritīs asinsspiediena, cukura līmeņa un holesterīna problēmas. Šo profilakses metodi lietoju kopš 48 gadu vecuma. Tagad man ir 78 gadi un esmu vesels.”

Zigurds Palejs: “Ne jau obligātā veselības apdrošināšana samazinās garās rindas uz izmeklējumiem vai pie speciālistiem. Trīs mēnešus gaidīju rindā, lai tiktu pie ārsta un veiktu ultrasonogrāfiju. Mazdēlam bija vidusauss iekaisums un rindā uz pieņemšanu par valsts budžeta naudu bija jāgaida trīs mēneši. Tāpēc nācās ārstēt mazdēlu par maksu. Kamēr veselības aprūpei netiks piešķirts vairāk naudas, nekādi uzlabojumi nav gaidāmi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Slimokasēm jābūt obligāti! Atbildēt

  2006.gadā a/s “Preses nams” izdotajā grāmatā “Latvija likteņa gaitās,1918-1991”,lasām,ka”Līdzekļi sastāvēja no dalībnieku un darba devēju iemaksām. Strādnieki maksāja 1% no algas,darba devēji-2%!
  Ministres minētie,mēnesī maksājamie 25-70 eiro nu nekādi nesanāk! Kur tad ir paši aprēķini?!Un,vai tad tikai lielāku līdzekļu novirzīšana veselības aprūpei,neieviešot obligāto veselības apdrošināšanu,nodrošinās arī bezmaksas sanatorijas,atpūtas namus un bērnu vasaras nometnes,kādas,piemēram,pirmskara Centrālajai slimokasei bija Ulbrokā,Bulduros u.c.vietās Rīgas Jūrmalā,sanatoriju bērniem ar elpošanas traucējumiem Ogrē,kā lasām tālāk šajā izdevumā?! Tāpat,kā lai saprotam,ministres teikto par medicīnas darbinieku algu palielināšanu no šiem papildus līdzekļiem? Cik no tiem tiks pašiem slimnīcu un poliklīniku mediķiem? Jo arī milzīgā ministrijas ierēdņu armija ir medicīnas,ne jau lauksaimniecības darbinieki!

 2. Laiks nezāles ravēt Atbildēt

  Garās rindas ieviesa VM 107 birokrāti,salīdzinājumā ar 17 pirmskara Latvijā!

 3. Veselības apdrošināšana ES valstīs-valsts noslēpums? Atbildēt

  Kāpēc no sabiedrības tiek slēpts,kā darbojas veselības apdrošināšana citās ES valstīs? Mums tik pat kā nekas nav zināms pat par veselības apdrošināšanu mūsu kaimiņvalstīs-Igaunijā un Lietuvā! Kāpēc?

 4. Latvijas prioritāte joprojām ir pakāpeniska ienākuma nodokļa samazināšana “Vienotības” politiķu lielajām algām.Lai to varētu turpināt,nepieciešami jauni nodokļi un veselības apdrošināšanas attālināšana!

 5. Ja Latvijā nebūs slimokasu valde un revīzijas komisija no pašu dalībnieku vidus,kā pirmskara Latvijā,vai vismaz daļēja dalībnieku līdzdalība slimokasu pārvaldīšanā,kā Igaunijā vai Lietuvā,būs gan garas rindas,gan dārgas zāles! Koalīcijas veidotas valdes un padomes,arī veselības apdrošināšanā,no garajām rindām neglābs!

 6. DIEMŽĒL LĪDZ ŠIM LAIKAM NAV ATRISINĀTA PROBLĒMA AR DZĒRĀJU UN BEZPAJUMTNIEKU ĀRSTĒŠANU. SLIMNĪCĀM ĻOTI LIELI PARĀDI!!! VAI TIE IR DZĒSTI??? KAD ŠIE CILVĒKI NONĀKS TUR, KUR VIŅIEM JĀNONĀK PĒC KĀRTĒJAS UZDZĪVES UN TĪŠAS SAVAS VESELĪBAS GRAUŠANAS??? Piekrītu Karsuma kungam, PALDIES JUMS PAR TIEŠUMU!!! Beļeviča kungs, protams, NEVAR visu 24 gadus aizlaisto veselības sistēmu ar vienu spalvas vilcienu izvest no DZIĻĀS BEDRES, Taču nodokļu maksātāju nauda nav tas līdzeklis, lai aizlāpītu visu veselības ministru – dakterīšu – RŪPĪGI UN TĀLEJOŠI VEIDOTO “SLAZDU” mūsu situācijai un viņu kabatu pildīšanai, kur devīze : “VISS MAKSĀ TIK, CIK MAKSĀ!” ( Visi veselības ministri līdz Beļeviča kungam bijuši ĀRSTI!?). Ja būs veselības apdrošināšana, dakterīšu kabatas nepildīsies… Lietuvā un Igaunijā jau sen ir obligātā veselības apdrosināšana un mazliet ir rindā uz protezēšanu IR jāpagaida, bet ne jau tik ilgi kā pie mums , kad cilvēks nomirst tā arī nesagaidījis – sāpes diemžēl ĻOTI BOJĀ SIRDI UN SĀPJU ZĀĻU LIETOŠANA AKNAS… Nevajag MELOT, ka Latvijā CILVĒKS ir viena no PRIORITĀTĒM!!! Ja tas tā būtu realitātē, tad viss būtu cilvēka labā!!?

 7. SKATOS, KA
  REŅĢĒDĀJIEM
  NEPIELEC, KA
  TAS IR JAUNS
  PAŅĒMIENS
  IZTĪRĪT JAU TĀ
  PUSTUKŠĀS
  KABATAS
  ! ! !

 8. Bijušais Apdrošināšanas ņēmējs Atbildēt

  Kad man bija veselības apdrošināšana….nekādus bonusus nejutu….izņemot ģimenes ārsta apmeklējuma maksu un apmaksātās masāžas un zobārstniecības pakalpojumus…… 2007.gadā bija nepieciešama mugurkaula izmeklēšana gāju uz Skolas ielas iestādi…rindā ar visu super labo apdrošināšanu piedāvāja stāvēt veselus 10 mēnešus…. Kad teicu, ka no sāpēm ir pat līdz ģībšanai…un 10 mēn.nevarēšu izturēt…. Alternatīva, ko piedāvāja – norēķinoties uz vietas par maksu mani pierakstīja pēc 7 dienām… Izcili…. Pēc tās reizes nekādu apdrošināšanu neizmantoju un citiem neiesaku…. Gribētos cerēt, ka būs kaut kas labāk….

 9. Randy, BR-Deutschland & Latvia, EU Atbildēt

  Līdzekļi summējās ne tikai no pašu apdrošināto iemaksām (2% apmērā no algas),>>>>>
  Par shaadu iemaksu pie mums Vaacijaa var tikai sapnjot, tas vareetu buut iespeejams tikai pie Skandinaavijas saciaalistiskaa valsts modelja (nedomaaju ka vinnji to varees pavilkt bezgaliigi). Ja Latvijaa paarietu uz reaalu obligaato veseliibas apdroshinaashanu, tad jaareekjinaas 8-10% robezhaas. Vaacijaa veseliibas apdroshinaashana ir obligaata, var buut Valstiskaa (Gestzliche) – maksaajam procentus, vai privaataa – neatkariiga no ienaakumiem, bet tai ir vairaaki priekshnoteikumi, ieskaitot zinaamu ienaakumu liimeni. Jebkuraa gadiijumaa obligaataas veseliibas apdroshinaashanas izdevumi ir ljoti buutiski. Un tass nebuut nenoziimee ka apdroshinaashana apmaksaa 100% juusu aarsta izdevumus, it iipashi valstiskaa. Nedomaaju ka Latvijas sabiedriiba shaadai sisteemai ir nobriedusi.

 10. No garajām rindām glābs nodoklis šokolādei un kūkām?

 11. Neaizmirsīsim,ka Latvija joprojām ir trešā nabadzīgākā ES valsts! Un to,ka pirmskara Latvijā “Gan zāles,gan ārsta palīdzību 2/3 apjomā sedza valsts. 1/3 maksāja paši slimnieki. Skolotāju,dzelzceļnieku,grāmatvedības u.c.slimokases noorganizēja un uzturēja arī kases dalībnieku atpūtas namus un bērnu vasaras kolonijas.Centrālā slimokase maksāja pabalstus 80% apmērā no algas,sākot ar ceturto slimošanas dienu,bet skolotāju slimokase izmaksāja pabalstus pilnas algas apmērā ar pirmo slimošanas dienu.Līdzekļi summējās ne tikai no pašu apdrošināto iemaksām (2% apmērā no algas),bet arī tik pat lielām darba devēju iemaksām,valsts iemaksām un vēl darba devēju piemaksām.Kopā tas deva 8%. Jaunums bija arī 12 nedēļu ilgs pabalsts pilnas algas apmērā jaunajām māmiņām.30 gadu beigās tikai 1/8 iedzīvotāju nebija pakļauti veselības apdrošināšanai.Slimokases pārvaldīja pilnsapulce,valde un revīzijas komisija.To locekļus kases dalībnieki ievēlēja vienīgi no sava vidus.Šāda situācija,kur no pārvaldes izslēdza darba devējus,bija vēl tikai nedaudzās valstīs,piemēram,Igaunijā un Čehoslovākijā.” Diemžēl par šodienas Igaunijas (arī Lietuvas) slimokasēm,mēs nezinām gandrīz neko! Laikam jau neatbilstošā šo slimokasu pārvaldības principa dēļ!

 12. Vai vēl slidenāka būšana par veselības apdrošināšanu,kā uzskata Andris Karsums,nav Veselības ministrijas ierēdņu piedāvātais akcīzes nodoklis sālij un cukuram,kas tikai vēl vairāk sadārdzinās daudzus pārtikas produktus,kuru ražošanā sāls un cukurs tiek izmantoti,veicinot “veselīgo”mākslīgo saldinātāju daudz plašāku pielietošanu.

 13. Imants>Andris Karsums Atbildēt

  Nauda aizplūst ne tik daudz dzērāju un bezpajumtnieku ārstēšanai,kā septiņdesmit valsts uzņēmumu valžu un ministriju,tajā skaitā Veselības ministrijas milzīgās liekēžu varzas uzturēšanai (ieskaitot veselības apdrošināšanu) uz nodokļu maksātāju rēķina!
  No 2004. līdz 2014.gadam vien,strādājošo skaits Veselības ministrijā ir palielinājies no 94 līdz 107,bet salīdzinājumā ar pirmskara Latvijas Tautas labklājības ministrijas Veselības departamenta 17 darbiniekiem-pat par 90 ierēdņiem! Vai šie 90 papildus liekēži,izņemot lielās rindas un straujo zāļu cenu pieaugumu,ir devuši kādu labumu,iedzīvotāju veselības uzlabošanā? Pirmskara Latvijā taču rindu nebija! Un arī zāles maksāja vairākas reizes lētāk!
  Jāapvieno ir pašas ministrijas! Skat.”Ministriju skaits atbilst ministru skaitam”,Baiba Lulle,NRA.lv,15.decembris 2010.Un,piemēram,Veselības ministrijā,Farmācijas departamentam jāpievieno beidzot šī ministrija ministrijā-Zāļu valsts aģentūra,kuras direktorei ir četri vietnieki,divi darba aizsardzības speciālisti,pieci grāmatveži ar rkonomisti un finanšu direktoru,salīdzinājumā ar VM trīs grāmatvežiem,bet kura nav bijusi spējīga pat apturēt Latvijā ražotā korvalola cenas desmitkārtīgu paaugstināšanos! Skat.”Cita pasaule Zāļu valsts aģentūrā”,Māra Libeka,LA,15.07.2009. Vai ir kas mainījies šodien?
  Igaunijā un Lietuvā slimokases ar pašu dalībnieku līdzdalību to pārvaldīšanā) sekmīgi darbojas jau kopš 2002,gada! Bet neviens nesūdzas.Vai tad Igaunijā un Lietuvā dzērāju nav
  nemaz? Visticamāk gan,krietni mazāk mūsu kaimiņvalstīs ir liekēžu-birokrātu ar lielām algām un prēmijām “par vidēji intensīvu darbu”!

 14. Kas ts par hibrīdu-Valsts sekretāru sanāksmes? Atbildēt

  Valsts sekretāru sanāksmē??! Bez koalīcijas padomes,vēl viena,Satversmē neatrodama,valsts lēmējinstitūcija? Jebšu,vienkārši sanāca kopā visi valsts sekretāri un nolēma?

 15. Ši dīvainā ES paraugvalsts Atbildēt

  To,atšķirībā no visām pārējām ES valstīm,neglābs ne veselības apdrošināšana,ne ienākuma nodoklis pēc maksātspējas principa,ne neapliekamā minimuma palielināšana,ne pievienotās vārtibas nodokļa (PVN) samazinātā likme pārtikai,ne atraitņu pensijas,kā Igaunijā un Lietuvā un pat ne bezmaksas augstākā izglītība un ministriju apvienošana kā veselā virknē ES valstu,tsk.Grieķijā un Igaunijā! Ja nu vienīgi diferencēts neapliekamais minimums,akcīzes nodoklis,sālim,cukuram,šokolādei (kurus aizvietos daudz veselīgākie mākslīgie saldinātāji,krāsvielas un garšas uzlabotāji) un Latvijas brivprātīgā bēgļu uzņemšana!

 16. Man ir aizdomas ka veselības ministrs māju būvē no jumta!!! Vispirms vajadzētu izskaust PALMU eļlas, Evielas , ķīmiskās krāsvielas un tad tikai ķerties pie sāls un cukura!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+